Na zadarskom Vitrenjaku ispred JK Uskok proglašena su najbolja maslinova ulja od ukupno njih 218, koliko ih je iz Hrvatske i susjedne Slovenije, BiH i Crne Gore te Španjolske pristiglo na ovogodišnje 27. međunarodne Dane maslina.
Proglašenju rezultata i dodjeli odličja za najbolja ulja, prethodilo je svečano otvaranje manifestacije. Nazočnima se prigodnim riječima obratio predsjednik organizacijskog odbora Benito Pucar. On je i otvorio ovogodišnje 27. po redu međunarodne Dane masline. U sklopu otvaranja dodijeljena su i posebna priznanja pojedincima za ostvarena važna postignuća zaslužnim pojedincima. Prof. dr. sc. Davoru Romiću za znanstveni doprinos razvoju maslinarstva i uljarstva. Priznanje Uzorni maslinar uručeno je Vojku Škopiću iz Ugljana, Maslinarsko srce Jerolimu Bratanoviću iz Suhovara, Maslinarska nada je Mate Plastić iz Nadina.
Prema kriterijima Ocjenjivačkog suda Dana masline nagradu Zlatno maslinarsko pero za medijsku afirmaciju maslinarstva i uljarstva zaslužio je Neven Pavelka, novinar i voditelj Diadora televizije.
Slika 2. Benito Pucar sa dobitnicima posebnih priznanja
Najbolja otvorena ulja i pakovine
U kategoriji otvorenih ulja šampion je Borislav Pedić iz Zadra. Njegov blend od Istarske bjelice, Levantinke i Pendolina, te introduciranih sorti Moraiolo, Picholine i Frantoio ocijenjen je sa 99,85 od mogućih 100 bodova.
–Ugodno sam iznenađen. Znam da imam kvalitetna ulja, ali ovakav uspjeh nisam očekivao, rekao je Pedić, koji ima maslinike u Smilčiću i rodnoj Pridragi. Dosad je na domaćim i međunarodnim manifestacijama uvijek bio pri samom vrhu, osvajao zlatne medalje. Ovo mu je prva šampionska titula i to u najjačoj konkurenciji.
U kategoriji otvorenih ulja među pet najboljih plasirali su se Marin Kapular iz Čitluka u BiH sa 99,80 bodova, OPG Gordana Strpić „Oliva“ iz Biograda na moru 99,75, OPG Lalin iz Pakoštana 99,75, Niko Buterin iz Novigrada 99,70 i Alen Cvitan – OPG Cvitan iz Buja sa 99, 65 osvojenih bodova. U kategoriji pakovina tj. ulja na tržištu, šampion je OPG Lalin, u vlasništvu obitelji Vinka i njegove kćerke Danijele Lalin iz Pakoštana. Njihovo višesortno ulje Dalma Premium od sorti Oblica, Levantinka, Picholine i Leccino, osvojilo je 99,95 bodova.
–Pola boda više nego lani, kaže Lalin i podsjeća da su dosad već tri puta na Danima masline bili šampioni.
Posvećeni smo proizvodnji kvalitetnih ulja. Rukovodimo se onom Hipokratovom: „Neka tvoja hrana bude tvoj lijek, a tvoj lijek neka bude tvoja hrana, kažu Danijela i Vinko Lalin koji uzgajaju 400 stabala maslina na više lokacija u Pakoštanima.
TOP-5 pakovina
U kategoriji pakovina među TOP-5 plasirala su se ulja Lisjak, d.o.o. iz Kopra osvojivši 99,90 bodova, Poljoprivredni obrt – OPG Plastić iz Nadina 99,75, OPG Obitelj Ante Vulin iz Pakoštana 99,70. Alela Markočić/Vesel iz Izole 99,65 i Matanovi dvori iz Sukošana 99,55 bodova.
Zanimljivo je također spomenuti da su šampioni Dana masline i dobar dio nagrađenih uspjehe postigli i na najvećem svjetskom ocjenjivanju kvalitete maslinovih ulja u New Yorku, što ističe i Filip Erceg, voditelj Profesionalnog panela certificiranih senzoričara zadarskog Zavoda za javno zdravstvo.
–Rezultati ovogodišnjih Dana masline daju snažan dokaz izuzetne kvalitete zaprimljenih uzoraka maslinovih ulja. Na manifestaciji je čak 94% maslinovih ulja u kategoriji ekstra djevičanskih ulja. Djevičanska ulja čine samo 6%, a samo jedno ulje spada u kategoriju lampante ulja tj. nejestivog maslinovog ulja, kaže Erceg.
Mane u pojedinim od 16 djevičanskih ulja su blage ili jedva uočljive. Većinom se radilo o upaljenosti i octikavosti. Takve mane, objašnjava Erceg, javljaju se ako se prerada maslina odgađa nekoliko dana, a masline neadekvatno čuvaju. Ovakvi rezultati potvrđuju da su standardi kvalitete ne samo zadovoljeni, već su značajno nadmašili očekivanja. To jasno ukazuje na visoku razinu znanja naših proizvođača te iznimnu posvećenost i primjenu stečenog znanja u svim segmentima proizvodnje ovog tekućeg zlata, zaključuje Filip Erceg . Dodajmo još da su oba šampionska ulja prerađena u Uljari Nadin vlasnika Željka Vrsaljka.
Tlo i voda u održivom gospodarenju maslina
Nakon dodjele nagrada održan je okrugli stol na temu: Tlo i voda u održivom gospodarenju maslina. Voditelj je bio poznati agronom mr. sc. Marijan Tomac, a o temi su govorili i na pitanja zainteresiranih maslinara odgovarali znanstvenici i stručnjaci prof. dr. sc. Davor Romić, Agronomski fakultet Zagreb, izvanredni profesor dr. sc. Tomislav Kos, Sveučilište u Zadru, doc. dr. sc. Šime Marcelić, Sveučilište u Zadru i dr. sc. Predrag Vujević, načelnik sektora za kontinentalno voće, povrće i mediteranske kulture iz Hrvatske agencije za poljoprivredu i hranu.
U sklopu okruglog stola dr. Marcelić predstavio je i projekt Zadarske županije Central – BIC (Central Europe Biodiversity inovative Communiteies). Radi se o projektu u sklopu programa prekogranične suradnje Interreg CENTRAL EUROPE 2021.-2027. Aktivnosti Zadarske županije, unutar zadanih ciljeva, su evaluacija i opisivanje lokalnih eko tipova masline. Istraživanje se provodi uz pomoć proizvođača jer su oni te sorte maslina zbog svojih gospodarskih vrijednosti (redovite rodnosti, otpornosti prema suši i/ili krupnoći ploda…) proširili u svojim lokalnim područjima.
–Kako bi se stekli preduvjeti za proizvodnju sadnica, evaluaciju i očuvanje autohtonih sorata maslina potrebno ih je prikupiti i podignuti nasad u kojem će se očuvati lokalne (autohtone) sorte maslina Zadarske županije, kaže dr. Marcelić.
Foto: Dani masline