–Sve smo bliže proljeću. I ne toliko mi njemu koliko ono nama. Da proljeće ne dolazi samo, nikad mi ne bismo stigli do njega. (Duško Radović)
Dolaskom toplijih dana priroda se budi, a među šarenim vjesnicima proljeća je i uskršnji leptir (Zerynthia polyxena). Jedan je od prvih leptira koji lete u proljeće, zbog čega je ime dobio prema blagdanu Uskrsa. Uskršnji leptir je dnevni leptir vibrantnih boja iz porodice Papilionidae (lastinrepci), prema mnogima najljepših vrsta leptira. Odrasli leptir ima žarko obojena krila s jasnim geometrijskim uzorcima, raspona 6-8 cm.
Strogo zaštićena vrsta
Vrsta razvija samo jednu generaciju godišnje, a odrasli leptiri aktivni su samo tri tjedna te najčešće lete u travnju i svibnju. Premda nije česta vrsta, rasprostranjen je diljem Europe pa tako i u Hrvatskoj, od kontinentalnih područja do priobalja i otoka. Obitava na osunčanim i vlažnim staništima: livadama, uz potoke i rijeke te uz rubove šuma. Tu „čine društvo“ drugim dnevnim leptirima, poput velikog koprivara (Nymphalis polychloros), koprivičara (Libythea celtis) i drugih. Uskršnji leptir strogo je zaštićena vrsta. Biljke domaćini uskršnjeg leptira su vučje stope, otrovne vrste iz roda Aristolochia. Vrsta se hrani na njihovim listovima, cvjetovima i mladim izdancima, a ženka odlaže 10-15 jaja pojedinačno ili u skupinama na naličje lista.
Za nekoliko dana se iz jaja izlegu gusjenice koje hranjenjem na vučjoj stopi akumuliraju biljni otrov u svoj organizam. Uskršnji leptir prezimljuje u stadiju kukuljice koja je pričvršćena na suhim biljkama ili ispod kamena. Metamorfozom se otrov prenosi na odraslog leptira, što ga čini nejestivim za predatore, a na to ih upozorava aposematična obojenost leptira. Osim toga, ova vrsta na uznemiravanje reagira izlučivanjem neugodnog mirisa iz dvije žlijezde na tjemenu.