Programom državne potpore za kompenzaciju rasta troškova proizvodnje u sektorima stočarske i biljne proizvodnje dodijelit će se više od 30 milijuna eura poljoprivrednicima. Tko će dobiti potporu i u kojem iznosu?
Europa je počevši od 2021. godine suočena sa značajnim porastom cijena energenata, žitarica, uljarica, općenito stočne hrane te mineralnih gnojiva. To je posljedica kretanja na globalnom tržištu, s time da je ruska invazija na Ukrajinu 2022. godine stvorila znatne gospodarske nesigurnosti, poremetila trgovinske tokove i lance opskrbe te dovela do iznimno velikih i neočekivanih povećanja cijena, posebno prirodnog plina i električne energije.
Narušena stabilnost poljoprivredne proizvodnje
Unatoč svim do sada poduzetim mjerama pomoći, pritisak na primarnu proizvodnju kao prvu fazu lanca opskrbe i dalje je jak i intenzivan osobito u sektorima stočarstva (govedarstva, svinjogojstva, ovčarstva, kozarstva, peradarstva, konjogojstva i pčelarstva) i biljne proizvodnje (voća, povrća, cvijeća, ljekovitog i aromatičnog bilja, šećerne repe, sjeme povrća i sjemenskog kukuruza). Navedena situacija na tržištu narušava stabilnost poljoprivredne proizvodnje u Hrvatskoj te bi bez poduzimanja mjera pomoći navedenim sektorima moglo doći do značajnog smanjenja ili potpunog prestanka proizvodnje velikog broja gospodarstava, što bi za posljedicu imalo narušavanje primarne poljoprivredne proizvodnje i prehrambene sigurnosti Republike Hrvatske.
Donošenje Programa državne potpore za kompenzaciju rasta troškova proizvodnje u sektorima stočarske i biljne proizvodnje (NN br. 91/2023.)temelji se na odredbi članka 39. Zakona o poljoprivredi (NN, br. 118/18., 42/20., 127/20. ), Odluci Ustavnog suda Republike Hrvatske, 52/21. i 152/22.) i Komunikaciji Europske komisije pod nazivom – Privremeni okvir za mjere državne potpore u kriznim situacijama i za tranziciju radi potpore gospodarstvu nakon ruske agresije na Ukrajinu od 9. ožujka 2023. (SL C 101/3, 17.3.2023.). Program je u primjeni od 5. kolovoza 2023. g.
Cilj Programa
Cilj navedenog Programa sastoji se u pružanju financijske potpore subjektima koji se bave proizvodnjom u osjetljivim sektorima stočarstva (govedarstva, svinjogojstva, ovčarstva, kozarstva, peradarstva, konjogojstva i pčelarstva) i biljne proizvodnje (voća, povrća, cvijeća, ljekovitog i aromatičnog bilja, šećerne repe, sjeme povrća i sjemenskog kukuruza) kako bi se ublažila iznimno velika povećanja cijene inputa proizvodnje, dok istovremeno cijena primarnih poljoprivrednih proizvoda iz predmetnih sektora ne prati u potpunosti rast troškova.
Navedenom potporom nastoji se nadoknaditi dio porasta troškova proizvodnje, osigurati likvidnost poljoprivrednih gospodarstava, čime se posljedično nastoji zadržati postojeća razina zaposlenosti i spriječiti poremećaji u opskrbi, kako prerađivačkog sektora, tako i krajnjih potrošača, proizvodima navedenih sektora.
Oblik i način dodjele sredstava bespovratne potpore
Potpora se dodjeljuje u skladu s odjeljkom 2.1. točkom 62. Privremenog kriznog okvira u obliku izravnih bespovratnih sredstava gdje svi iznosi potpore moraju biti iskazani kao bruto iznosi, tj. prije odbitka poreza ili drugih troškova, s time da se potpora u cijelosti financira iz državnog proračuna Republike Hrvatske.
Iznos potpore utvrđuje se razmjerno broju prihvatljivih grla/kljunova/pčelinjih zajednica za potporu unutar pojedine mjere.
Mjere i najviše potpore u okviru navedenog Programa u sektorima stočarstva su:
Mjera 1. Potpora sektoru govedarstva
Podmjera 1.1. Potpora uzgajivačima krava u proizvodnji mlijeka – najviše 130,00 eura po grlu.
Podmjera 1.2. Potpora uzgajivačima krava u sustavu krava-tele – najviše 80,00 eura po grlu.
Podmjera 1.3. Potpora proizvođačima tovne junadi- najviše 65,00 eura po grlu.
Mjera 2. Potpora sektoru svinjogojstva
Podmjera 2.1. Potpora uzgajivačima krmača- najviše 130,00 eura po grlu
Podmjera 2.2. Potpora proizvođačima tovnih svinja- najviše 15,00 eura po grlu
Mjera 3. Potpora sektoru peradarstva
Podmjera 3.1 Potpora za proizvodnju mesa peradi- najviše 0,02 eura po kljunu
Podmjera 3.2. Potpora za proizvodnju jaja- najviše 0,30 eura po kljunu
Mjera 4. Potpora sektoru ovčarstva i kozarstva – najviše 10,00 eura po grlu
Mjera 5. Potpora sektoru konjogojstva – najviše 100,00 eura po grlu
Mjera 6. Potpora sektoru pčelarstva – najviše 3,00 eura po pčelinjoj zajednici
Mjere u okviru navedenog u sektorima biljne proizvodnje su:
Mjera 7. Potpora za proizvodnju voća i povrća, cvijeća, ljekovitog i aromatičnog bilja – najviše 200,00 eura po hektaru
Mjera 8. Potpora za proizvodnju šećerne repe – 320,00 eura po hektaru
Mjera 9. Potpora za proizvodnju sjemenskog kukuruza i sjemena povrća – 574,00 eura po hektaru
Ako se nakon zaprimanja svih pristiglih zahtjeva koji zadovoljavaju kriterije za potporom, utvrdi da je ukupni iznos zahtjeva veći od iznosa osiguranog u Državnom proračunu za ovu namjenu, iznos potpore po korisniku razmjerno će se umanjiti unutar pojedine mjere.
Način podnošenja zahtjeva
Zahtjev za potporu popunjava se putem AGRONET aplikacije izravno te u podružnicama Agencije za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju. Iznimno od navedenog, podnositelji zahtjeva Mjere 6., a koji nemaju pristup AGRONET zaštićenoj mrežnoj aplikaciji podnose Zahtjev na obrascu »Zahtjeva za potporu Mjeru 6«. Naime, po popunjavanju Zahtjeva podnositelj je dužan dostaviti ispisani i ovjereni Zahtjev na adresu: Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju, Ulica grada Vukovara 269 d, 10000 Zagreb, s naznakom: »Program državne potpore za kompenzaciju rasta troškova proizvodnje u sektorima biljne i stočarske proizvodnje«.
Financijska sredstva za provedbu programa
Ukupna vrijednost Programa iznosi 30.960.000,00 eura gdje su sredstva za provedbu navedenog Programa za 2023. godinu u visini od 21.672.000,00 eura osigurana u Državnom proračunu Republike Hrvatske za 2023. godinu i projekcijama u 2024. i 2025. godinu, dok će se preostala sredstva u iznosu od 9.288.000,00 eura za 2024. godinu planirati prilikom izrade Državnog proračuna za 2024. godinu u okviru limita ukupnih rashoda za razdjel 060 Ministarstva poljoprivrede.
Sredstva su planirana kako slijedi:
Provedba programa Ministarstvo poljoprivrede odgovorno je za izradu i upravljanje navedenim Programom koji se primjenjuje na cijelom području Republike Hrvatske, s time da ga provodi Agencija za plaćanja u poljoprivredi ribarstvu i ruralnom razvoju i to od datuma primitka odluke Europske komisije o odobrenju dodjele državne potpore, a u skladu s odredbama Privremenog kriznog okvira. Program će se provoditi od datuma primitka odluke Europske komisije o odobrenju dodjele državne potpore, a u skladu s odredbama Privremenog kriznog okvira za mjere državne potpore u kriznim situacijama i za tranziciju radi potpore gospodarstvu nakon ruske agresije na Ukrajinu.
Nadalje, Agencija za plaćanja u poljoprivredi ribarstvu i ruralnom razvoju na temelju podataka iz dostupnih registara i za ovu svrhu zatraženih podataka iz drugih registara obavlja administrativnu obradu zahtjeva za potporu, kontrolu na terenu te isplatu potpore