Za onaj kraj koji uživa u blagostanju, narodna mudrost kaže: Kraj je to gdje teče med i mlijeko. U vrbovečkom stočarskom kraju, mlijeko se proizvodilo u potocima, a danas med dolazi na svoje. Ovdje uspješno djeluje Udruga pčelara Vrbovec koja broji 130 članova čija je predsjednica Jasmina Lipić, dipl. ing. polj.

Ponosni smo i da je počasni član naše Udruge bivši ministar poljoprivrede Zlatko Dominiković. Također se dičimo da je na vrbovečkom području organiziran otkup i prerada voska koju radi OPG Ferko u Zgališću. Tamo je izgrađena moderna industrijska hala, a u Kunđevcu na OPG-u Filko  koji ima 400 košnica, Miroslav Fliko agronom i genetičar ima oplodnu stanicu za proizvodnju matica. Naš član Adam Babić, direktor tvrtke Apital otvorio novu industrijsku halu u Vrbovcu koji proizvodi opremu i kontejnere za pčelarstvo, kazala je Lipić.

Apininhalacija

Nakon završene edukacije u organizaciji Hrvatskog apiterapijskog društva, Lipić je svoju pčelarsku proizvodnju upotpunila i pružanjem usluga udisanja zraka iz košnice (apiinhalacije).

U proširenje ponude upustila sam se nakon završetka edukacije gdje sam spoznala razne mogućnosti razvoja pčelarske proizvodnje kao i prednosti primjene apiterapije (kombinirane i kontinuirane upotrebe pčelinjih proizvoda u što možemo uključiti i udisanje zraka iz košnice ili apiinhalacije), a sve u svrhu očuvanju zdravlja i podizanju kvalitete života.

Pčele u košnicu unose nektar koji je bogat vodom. Mahanjem krilima one ,,ventiliraju voduʺ iz nektara i proizvode med, a upravo taj aerosol mi udišemo. On je također obogaćen i peludom, matičnom mliječi, propolisom, pa čak i pčelinjim otrovom. Sam boravak u kućici pored košnica i zujanje pčela koje se čuje u prostoriji smanjuje stres i nervozu. Djeluje umirujuće poput uspavanke i ljudi lako utonu u san, objašnjava Lipić.

Paleta pčelinjih proizvoda

Apiinhalacije se provode na način da se osoba udobno smjesti u naslonjaču u apiinhalacijskoj kućici. Uz pomoć maske udiše zrak izravno iz košnice u kojoj su smještene pčele u trajanju od oko pola sata. Opasnosti nema, niti pčele mogu do vas, niti vi možete štetiti pčelama jer se kroz ventil zrak ne može vraćati u košnicu. Apiinhalacije se ovisno o pašnoj sezoni mogu provoditi od kasnog proljeća do početka jeseni. Tijekom ljeta to je čak i poželjno, jer se udisanjem zraka temperatura u košnici smanjuje.

Apiterapija je kod nas jako popularna

Provode se brojni znansteni dokazi i klinička ispitivanja koji bi potvrdili pozitivno djelovanje na čitav niz zdravstvenih tegoba (prvenstveno vezanih uz respiratorni sustav). Korisnici apiinhalacija subjektivno osjećaju poboljšanje nakon određenog broja dolazaka i udisanja zraka iz košnice koji je bogat svim aktivnim tvarima koje se nalaze u jednoj pčelinjoj zajednici.

Treba istaknuti da je apiterapija kultura specifičnog načina proizvodnje i korištenja različitih pčelinjih proizvoda ( meda , peluda, perge, meda u saću, propolisa,matične mliječi) oralno ili primjena meda, pčelinjeg voska, propolisa lokalno, po potrebi i korištenje apiinhalacija (udisanje zraka iz košnice) s ciljem očuvanja zdravlja, ali također se podupiru i primjena i učinci farmaceutskih lijekova, čije se djelovanje vrlo često potencira i time pridonosi bržim i kvalitetnijim rezultatima liječenja.

Opasnost udisanja zraka iz košnice postoji za mali broj osjetljivih ljudi. Oni mogu vrlo burno reagirati na ovaj oblik inhalacija, te se za osobe alergične na ubod pčela ne preporuča dolazak na pčelinjak. Med nije samo slatka aromatična poslastica namijenjena okrijepi djece, već je nutritivno izuzetno vrijedna hrana. Pored učinaka na brojne zdravstvene tegobe, posebno se može istaknuti njegov utjecaj na prevenciju i ublažavanje zdravstvenih tegoba dišnog sustava izazvanih virusnim infekcijama. Stručna i znanstvena literature navode čitav niz zdravstvenih tegoba kod kojih mogu biti od pomoći pčelinji proizvodi.

Apiterapija u Hrvatskoj toliko je popularna da je osnovano i Hrvatsko apiterapijsko društvo ( HAD) koje djeluje od 2011. Riječ je strukovnom društvu čija je zadaća aktivno razvijati i promovirati apiterapiju. Od 2015. Hrvatsko apiterapijsko društvo postaje aktivnije i otvorenije za svoje članove. Najnovije znanstvene spoznaje prezentira prvo kroz tečaj apiterapije, a onda i kroz različite simpozije, radionice, stručnu literaturu. Prema karti pružatelja usluga apiterapije i apiturizma objavljenoj na internetskoj stranici HAD-a u Hrvatskoj postoji 40 – ak pružatelja usluga koji su educirani i bave se apiterapijom ili apiturizmom.

Med spada u probiotike

Za istaći je da se med, svojim sastavom i imunomodulatornim djelovanjem svrstava u probiotike, naglasila je dr. sc. Gordana Hegić, predsjednica Hrvatskog apiterapijskog društva:

Zbog svog doprinosa zdravlju mikrobioma crijeva, danas se preporučuje kao dio svakodnevne prehrane za ublažavanje raznih probavnih problema.

HAD je organizirao tečaj u trajanju od 70 sati kojega je Lipić pohađala i stekla osnovna znanja za bavljenje apiterapijom koja bi se svake godine trebala nadopunjavati novim znanstvenim spoznajama jer se apiterapija razvija prilično brzo, posebno od doba COVID-a.

Znanje je ključ sigurnosti, a obrazovanje znak odgovornosti naglašava dr. sc. Gordana Hegić predsjednica Hrvatskog apiterapijskog društva te napominje da se u Hrvatskoj svake godine organizira simpozij za edukaciju liječnika, ljekarnika i apiterapeuta koji boduje i Hrvatska liječnička komora. Lipić su na njezinom imanju (u Potočecu u općini Gradec) pored vrbovečkih pčelara posjetili i članovi Pčelarskog društva iz Slovenije (Čebelarsko društvo Lendava), a u planu su i druženja na pčelinjacima s drugim udrugama iz Hrvatske i inozemstva.

Foto: Dragan Vicković