Varooza je stalan i ozbiljan problem u pčelarstvu. Do sada nije pronađeno sredstvo koje u potpunosti uklanja ovog nametnika. Suzbijanje i držanje broja varoa na prihvatljivom broju provodi se biološkim i kemijskim postupcima.

Za kemijsko suzbijanje postoji veliki broj registriranih pripravaka, ali niti jedno od njih ne jamči potpunu učinkovitost i istrebljenje varoe. S obzirom na način primjene i djelovanja razlikujemo isparavajuća, dimna, kontaktna i sistemska sredstva. Isparavajuća sredstva isparavanjem u košnici djeluju na varooe tako da se one otpuštaju od pčela i padaju na podnicu. U tu skupinu spada i timol. Timol je prirodni pripravak koji se dobiva iz biljke timijan.

Počeo se primjenjivati ubrzo nakon pojave varoe. Nije štetan za ljude pa mogući ostaci u pčelinjim proizvodima ne predstavljaju opasnost. Ako se primjenjuje u vrijeme unosa meda može promijeniti njegov okus i miris. Zato se primjenjuje u proljeće ili jesen, odnosno prije prve paše i nakon posljednjeg vrcanja u jednoj godini. Kako spada u isparavajuća sredstva problem je u kontroli količine isparavanja kojom se postiže željeni učinak. Brzina isparavanja ovisi o temperaturi. Moguća je primjena u različitim oblicima.

Kako se pravilno primjenjuje timol?

Tako se u prahu može posipavati, kao otopina na nekom nosaču ostaviti da hlapi ili u gel pripravku postaviti na okvire u košnici. Ako se primjenjuje posipavanjem velika je mogućnost da će ga pčele početi odmah izbacivati iz košnice pa neće isparavati u količini potrebnoj za uklanjanje varoe. Zato se od njegovog krutog oblika rade otopine u različitim otapalima. One se nanose na trake, njima se natope različite tkanine, spužve ili jastučići izrađeni od prirodnih materijala poput pamuka ili celuloze. Može se kupiti u slobodnoj prodaji pa sami radimo otopine i pripravke koje unosimo u košnice.

Ovaj način je jeftiniji ali je potrebno imati precizne vage i graduirane posude za postizanje točnih koncentracija koje neće naškoditi pčelama. Zato je jednostavnije nabaviti gotove proizvode na kojima su precizna upute za primjenu. Osim toga ovakvi pripravci uz timol koji je osnova sadrže i druge sastojke poput eteričnih ulja i nosača koji upotpunjuju njegovo djelovanje i donekle kontroliraju brzinu hlapljenja. Unošenjem traka ili drugih nosača u košnicu postižemo dvojako djelovanje. Prolaskom pčela uz pripravak postižemo kontaktno djelovanje, a plinovito stanje varoe udišu.

Kao što je spomenuto, vanjska temperatura u velikoj mjeri utječe na brzinu isparavanja. Tako je timol i njegove pripravke najbolje primjenjivati u temperaturnom rasponu do 20 do 25 oC. učinkovitost se sigurno smanjuje ispod 15 oC. Na temperaturama iznad 30 oC postižu se prevelike koncentracije u košnici što dovodi do oštećenja ili ugibanja odraslih pčela i legla uslijed pojačanog stresa pa se u tom razdoblju ne smije primjenjivati.

Izbjegavati primjenu timola u vrijeme dohranjivanja

Kako bi se smanjila i izbjegla mogućnost grabeža na jednom pčelinjaku treba sve zajednice tretirati istovremeno. Tijekom primjene timola treba kontrolirati učinkovitost da izbjegnemo ponovnu zarazu iz susjednih pčelinjaka. Također, treba izbjegavati primjenu timola u vrijeme dohranjivanja je su pčele djelomično uznemirene pa manje koriste dodanu hranu. Unatoč njegovoj neškodljivost pripravke na bazi timola nije dobro stavljati blizu legla. Ovisno o obliku u kojemu ga primjenjujemo najbolje ga je rasporediti bliže svim uglovima košnice kako bi u cijelom prostoru postigli najbolju moguću koncentraciju. Učinkovitost je smanjena ako su zajednice na dva nastavka. U tom slučaju trebalo bi tretiranje provoditi u oba nastavka što zahtjeva više truda i vremena. Ovisno o obliku preparata tretman je potrebno ponavljati u određenim vremenskim razmacima kroz neko razdoblje. Obično je to svakih 7 dana kroz 4 tjedna 1 do 2 puta godišnje što je za svaki preparat točno naglašeno u uputama za primjenu.

Parazit varoa na pčeli u stadiju nimfe   Foto: Shutterstock

Jeste li znali?

Iako je za ljude gotovo bezopasan, timol može uzrokovati kontaktni dermatitis ili nadražaj sluznica, posebno oka. Zato se za vrijeme upotrebe sredstava na bazi timola moraju provoditi sve mjere zaštite. Potrebno je nositi uobičajenu zaštitnu opremu, a posebno zaštitne naočale i nepropusne rukavice. U slučaju dodira s kožom to mjesto je potrebno temeljito oprati vodom i sapunom. Ako dospije u oči potrebno ih je obilno isprati čistom tekućom vodom i po potrebi zatražiti savjet ili pomoć liječnika. Da bi spriječili nadražaj sluznica dišnog sustava izbjegavamo udisanje para koje se javljaju tijekom primjene.

Izvor: Gospodarski kalendar