Dr. sc. Gordana Hegić, mag. ing. agr., predsjednica Hrvatskog apiterapijskog društva predstavila je početkom ožujka u Zagrebu svoju novu knjigu ,,Moje pčele, moji snovi: životne priče 11 žena u pčelarstvuʺ.
Hegić je ljubav prema životinjama usmjerila prema agronomiji i pčelarstvu. Njena je životna priča vrlo inspirativna te kako je usprkos raznim preprekama uz puno rada i ljubavi postigla uspjeh u poslu.
Svemir u malom
Nakon završene poljoprivredne škole Hegić je upisala Agronomski fakultet u Zagrebu te je zavoljela predmet Pčelarstvo, a i zahvaljujući profesoru koji je s lakoćom tematiku o pčelama približio studentima.
–Predavanja o pčelama i pčelarstvu su me doista fascinirala. Savršenstvo tih malih nježnih bića, komunikacija mirisom i plesom, pčelinji proizvodi, podjela rada, izgradnja saća….,,svemir u malomʺ, opisuje Hegić u svojoj knjizi.
Nakon fakulteta bilo je teško naći posao u struci te je Hegić ponudila svoje vrijeme i rad profesoru iz pčelarstva u zamjenu za učenje i znanje te je tako postala volonterka na fakultetu. Uz rad na pčelinjaku Hegić je učila iz stručne literature, imala je pristup internetu te znanstvenim radovima. Ukazala joj se i prilika da prisustvuje ocjenjivanju meda u Hrvatskom Zagorju. Inspirirana tim radom upisuje doktorski studij, a tema doktorske disertacije bila je med od metvice.
Uz doktorski studij, držala je stručna predavanja za pčelarske udruge i građanstvo o pčelama i pčelinjim proizvodima i apiterapiji. 2010. otvara svoj Obrt apiterapiju Biorad te je prijavila svoje patente Zlatnu kremu protiv bolova kao i Proplis kremu, a njena kozmetika dobiva nagradu za inovacije. Na sajmu inovacija Agro Arca u Slatini 2012. godine Zlatna krema protiv bolova i Propolis krema Biorad dobile su zlatnu medalju te iste godine nagradu u Osijeku.
Hrvatsko apiterapijsko društvo
Hegić postaje 2012. članica Hrvatskog apiterapijskog društva, a 2015. postaje predsjednica. Također joj se 2014. ukazuje prilika za međunarodnu suradnju te na poziv održava predavanja u Novom Sadu. Osim toga predaje i na Pučkom otvorenom učilištu na programu obrazovanja pčelar za odrasle. 2017. godine pokreće tečaj Apiterapija u Hrvatskoj. Nakon završetka tečaja nekoliko se polaznica zaposlilo uz potpore Hrvatskog zavoda za samozapošljavanje.
–Na žalost, u području razvoja i promocije apiterapije već godinama u Hrvatskoj vlada posvemašnji nered. Apiterapiju provodi tko želi, kako želi, čak i bez ikakve naobrazbe, edukacije ili registracije, navodi Hegić.
–Prilično je stresno ovisiti o honorarima, a onda te autorske honorare dijeliti za opstanak udruge i vlastitu egzistenciju. Ne mogu shvatiti da Ministarstvo poljoprivrede u suradnji s Ministarstvom gospodarstva ne podržavaju rad Hrvatskog apiterapijskog društva, kaže Hegić. Neophodan nam je časopis za edukaciju potrošača o pčelarstvu i pčelinjim proizvodima, neohodno je uključivanje Hrvatske u projekte razvoja apipedagogije i međunarodnu suradnju, jer doista nema razlog da zaostajemo, nadodaje Hegić.
O knjizi Moje pčele, moji snovi: Životne priče o 11 žena u pčelarstvu
Autorice knjige su Nataša Brozović, Gordana Hegić, Nina Ilič, Romina Kanjer, Vesna Kovačević, Nikolina Kralj Vlahek, Josipa Kujundžić, Jadranka Luketa-Marković, Valentina Salopek, Tanja Schleis te Maja Trstenjak. Ovom knjigom autorice su htjele pokazati koliko se puno lijepih i dobrih pomaka može napraviti razvojem suvremenog pčelarstva i uključivanjem žena u ovu pretežno mušku profesiju. Ujedno tu su konkretni primjeri dobre prakse u pčelarenju. Svaka od autorica mogla bi biti inspiracija ženama u urbanim ili ruralnim područjima kako je moguće živjeti svoje snove i raditi ono što volimo.