Propolis je uz med, vosak, pelud, matičnu mliječ i pčelinji otrov, jedan od pčelinjih proizvoda vrlo koristan pčelama, ali i čovjeku. Smolasta je tvar autozelene do tamnocrvene boje, karakterističnog mirisa i pomalo gorkog okusa. Pčele sakupljaju propolis unoseći biljne smole s pupoljaka i ozlijeđenih dijelova biljaka. Naime, svojim usnim organima zahvaćaju smolu s pupoljka, izvlačeći je u dugačku nit dok se ne otkine. Obrađujući nožicama tu nit, pčele je smještaju u udubine u kojima prenose pelud.
Pri samom sakupljanju, pčele ga obogaćuju izlučevinama svojih mandibularnih žlijezda. Inače razmjerno mali broj pčela, i to onih najstarijih, ima zadatak sakupljanja propolisa. Pri dolasku u košnicu, ostale pčele pomažu im se osloboditi tog dragocjenog tereta. Dokazano je da pčela jednokratno donosi oko 10mg propolisa. To godišnje po jednoj pčelinjoj zajednici iznosi 100-150g propolisa. Ako se ciljano postave sakupljači propolisa, godišnje to može iznositi 250-500g propolisa po zajednici.
Kemijski sastav
Prema kemijskom sastavu, propolis je smjesa biljnih smola, balzama, eteričnih ulja, minerala, enzima, voska, peluda, flavona i flavonida te još nekih nedovoljno istraženih tvari. Zahvaljujući takvu sastavu, (50 posto smole, 30 voska, 10 eteričnih ulja, 5 peluda, 5 posto drugih tvari), propolis djeluje antibakterijski, antivirusno, antimikotski i kao biostimulator te lokalno anestetski, stimulira regeneraciju tkiva, djeluje protuupalno, povećava aktivnost nekih antibiotika. . .
Djelovanje- propolis
Na više je načina objašnjeno djelovanje propolisa protiv bakterija. Jedan od njih je da propolis sprječava podjelu bakterijske stanice te uništava ovojnicu i citoplazmu bakterijske stanice. Visoko antimikrobno djelovanje potvrdila su mnoga istraživanja. Iz kojih se potvrđuje inhibitorno djelovanje propolisa na najmanje 21 vrstu bakterija, 9 vrsta gljivica. Također 3 vrste protozoa i veliki spektar vrsta virusa. Propolis sadržava i lakohlapljiva eterična ulja, koja isto tako pridonose uništavanju različitih mikroorganizama u košnici, štiteći tako pčele. Iako je glavna funkcija propolisa sprječavanje infekcije, koristeći ga kao dezinfekcijsko sredstvo u košnici, pčele propolis rabe i za zatvaranje svih otvora u košnici. Propolisom pčele oblažu, odnosno mumificiraju dospjele sitne životinje u košnici. Kako bi spriječile truljenje u njoj, a propolis im služi osim za zatvaranje rupa i za pričvršćivanje okvira kao i smanjenje otvora košnice ujesen.