Pčelarstvo je više od hobija – to je strast, umjetnost i znanost spojeno u jedno. Ako ste ikada razmišljali o tome da postanete pčelar, sada je savršena prilika! Knjiga “Uspješno pčelarenje – od košnice do medene kuhinje”, autora Krune Lažeca, dr. vet. med., vaš je vodič kroz sve tajne ovog fascinantnog svijeta pčela. Na više od 200 stranica, ova knjiga otkriva kako od početnika postati uspješan pčelar i uživati u blagodatima pčelinjih proizvoda.

Bilo da tek ulazite u svijet pčelarstva ili već imate iskustva, ova knjiga pruža sveobuhvatne informacije koje će vam pomoći da unaprijedite svoje znanje i vještine.

Zašto je ova knjiga neophodna svakom pčelaru?

Od postavljanja prvog pčelinjaka do naprednih tehnika pčelarenja, Uspješno pčelarenje pokriva sve ključne aspekte:

Kako započeti sa pčelama – savjeti za početnike, od izbora košnica do odabira najboljeg mjesta za pčelinjak.

Povijest pčelarstva i položaj pčela u životinjskom svijetu – razumijevanje pčela kroz vrijeme.
Anatomija i osjetila pčela – kako pčele vide, komuniciraju i orijentiraju se u prostoru.
Funkcioniranje pčelinje zajednice – tko je tko u košnici i kako pčele održavaju ravnotežu.
Bolesti pčela, štetnici i pesticidi – kako prepoznati i zaštititi pčelinjak od prijetnji.
Tipovi košnica i njihovo seljenje – prednosti i nedostaci različitih modela košnica.
Medonosno bilje – koje biljke pčele najviše vole i kako osigurati bogatu pašu.
Pčelinji proizvodi – sve o medu, peludi, propolisu, matičnoj mliječi i vosku.
Apiturizam i apiterapija – suvremeni trendovi u pčelarstvu i kako ih iskoristiti.
Radovi kroz godinu – detaljan vodič što raditi u proljeće, ljeto, jesen i zimu.

Med, propolis, matična mliječ – blago iz košnice

Osim osnovnih tehnika pčelarenja, knjiga se dotiče i bogatstva pčelinjih proizvoda. Naučit ćete sve o berbi i preradi meda, proizvodnji voska, ljekovitosti propolisa i fascinantnim svojstvima matične mliječi. Autor detaljno opisuje postupke proizvodnje i prerade pčelinjih proizvoda, a uz to nudi i uvid u njihove ljekovite prednosti i primjenu u kozmetici, prehrani i medicini.

Zaštita pčela – odgovornost svih nas

Klimatske promjene, upotreba pesticida i smanjenje broja medonosnih biljaka ozbiljno ugrožavaju pčele širom svijeta. Knjiga daje konkretne savjete kako svaki pčelar, ali i svaki pojedinac može pridonijeti zaštiti ovih nevjerojatnih kukaca. U knjizi možete naći i informacije o urbanom pčelarstvu – sve popularnijem trendu postavljanja košnica u gradskim sredinama kako bi se povećala populacija oprašivača. Iznimno je važna suradnja s lokalnim poljoprivrednicima kako bi se smanjio utjecaj pesticida na pčele. Očuvanje pčelinjih staništa, sadnja medonosnog bilja i edukacija javnosti ključni su koraci koje trebamo osvijestiti da bismo zaštitili ove vrijedne oprašivače.

Poseban dodatak: recepti za sladokusce

Kao šlag na tortu, knjiga donosi zbirku recepata s medom koja će obogatiti vašu kuhinju. Naučit ćete kako pripremiti ukusne medenjake, domaće energetske pločice i druge delicije koje koriste ljekovita svojstva meda. Osim toga, knjiga nudi i korisne savjete o pravilnom skladištenju meda kako bi on što duže zadržao svoja svojstva te kako prepoznati pravi, kvalitetan med na tržištu.

Naručite svoju knjigu već danas!

Ne propustite priliku, postanite majstor pčelarstva i uživajte u blagodatima prirode. “Uspješno pčelarenje – od košnice do medene kuhinje” možete naručiti u Gospodarskom listu po cijeni od samo 15 eura + troškovi dostave. Pridružite se brojnoj zajednici pčelara i otkrijte čaroliju pčelarstva – jer svaka košnica krije nevjerojatne mogućnosti!

Naručite knjigu OVDJE

📩 Pošaljite narudžbu na: narudzbe@gospodarski-list.hr
📞 Nazovite: 01/3843-222
🌐 Posjetite: gospodarski.hr

Prethodni članakKako do veće produktivnosti i boljeg zdravlja goveda na farmama?
Sljedeći članakNjega površine sireva zaštitnim premazom
Gospodarski list
Gospodarski list je najstariji hrvatski časopis za poljoprivredu i selo koji i danas izlazi i koji je kroz tri stoljeća usmjeravao stručno, ekonomski i društveno hrvatskog seljaka i selo. Promicao je i čuvao običaje na selu i poljoprivredi i njegovao hrvatsku kulturu i jezik. List danas izlazi kao polumjesečnik na 72 stranice visoke kvalitete papira i višebojnog (kolor) tiska u formatu 210 x 275 mm. Zahvaljujući tradicionalno kvalitetnim i prije svega aktualnim i stručnim člancima, Gospodarski list stekao je vjerne, dugogodišnje pretplatnike i do danas zadržao status najpopularnijeg časopisa o poljoprivredi u Hrvatskoj. Kroz sva tri stoljeća Gospodarski list je izlazio zahvaljujući prije svega svojim vjernim pretplatnicima, poslovnim partnerima i oglašivačima, a u Gospodarskom listu surađuju najnapredniji ljudi pojedinog vremena, mnogi istaknuti znanstvenici, stručnjaci poljoprivredne proizvodnje, te mnogi drugi ugledni ljudi. Važno je napomenuti da Gospodarski list i danas kontinuitrano stvara nove vrijednosti kroz vrijedne projekte i inicijative; Gospodarski kalendar, biblioteka Obitelj i Gospodarstvo, biblioteka Hrvatsko povrće, Gospodarski oglasnik, televizijska emisija Dodir prirode, web izdanja, digitalizacija arhive 1842 – 1910 dostupne javnosti kroz projekt Hrvatska kulturna baština, izbor za najbolju poljoprivrednu ljekarnu, stručni seminar Hrvatsko povrće, stručni seminar CroVin, profilne stranice na društvenim mrežama, Društvo agrarnih novinara Hrvatske… Cilj Gospodarskog lista oduvijek je bio i ostat će prenošenje znanja, informacija i savjeta, kako bi poljoprivredna proizvodnja bila isplativa, a gospodari uspješniji.