Pod šipkom podrazumijevamo plodove divlje ruže (Rosa canina). Riječ je o listopadnom, razgranjenom i bodljama obraslom grmu koji može narasti do 3 m visok. Raste na rubovima šuma, pokraj živica i plotova, na pašnjacima, među grmljem i šikarom, u ravnicama i po planinama.
Divlja ruža cvjeta od svibnja do srpnja velikim svijetloružičastim ili bijelim mirisnim cvjetovima. Zbirni crveni plod (šipak) može biti okruglast, jajolik ili ovalan i sadržava više okruglastih, dlačicama obraslih plodića (oraščića). Plodovi dozrijevaju u rujnu i listopadu. Tada je grm osobito lijep, okićen velikim brojem crvenih plodova. Dakako da pobrani šipak ne možemo nasumce pobacati po dvorištu ili ga staviti u korito za hranidbu. Šipak se većinom ne jede u cijelosti, niti ga životinje usitnjavaju kljunom. Pretežito se stavlja u meku hranu, ali ga prije treba nasjeckati. U takvu obliku neke vrste peradi rado jedu njegove sjemenke, a druge mesnati dio (pulpu).
Pun vitamina
Šipak za perad je odličan izvor provitamina A, vitamina C, E, K i vitamina B skupine. Proućavanjem vitamina u njemu lako se može razaznati da se u svakoj kategoriji radi o maksimalnim vrijednostima. Količina od 8,00 mg% provitamina A rekordna je vrijednost s obzirom na voće. Zato nam neće biti teško ispravno ocijeniti zdravstveno djelovanje šipka. Među domaćim plodovima šipak je neosporni vrhunski, plod is pred pasjeg trna (Hippophaë rhamnoides) i jarebike (Sorbus aucuparia), sa 450 mg% vitamina C. Od mineralnih sastojaka sadržava kalcij, magnezij, natrij i sumpor, te vrlo važne sekundarne biljne supstancije: limunsku i jabučnu kiselinu, pektin, štavilo, eterična ulja, boje i masnu kiselinu.
Svojim vrijednim sastojcima šipak omogućuje vrlo učinkovitu izmjenu tvari. Već je odavno poznato da jača obrambene snage organizma i potiče iscjeljenje tkiva. Vitamini E i A jačaju imunološki sustav. Tako se šipak pokazao vrlo učinkovitim protiv gljivica, bakterija i virusa. Vitamin E štiti tkivo stanica kao i vitamin C od razornih napada slobodnih radikala. Usto djeluju i visoke vrijednosti vitamina K1. Vitamin K1 potiče uništavanje bakterija. Protein C aktiviran vitaminom K1 zaustavlja trovanje krvi na prirodan način, kako pokazuju najnovija istraživanja.
Šipak vrlo poticajno djeluje i na zdravlje bubrega. Vitamin C održava krvne žile gipkima i time u začetku sprječava nastanak ateroskleroze. Ako je posrijedi i ovapnjenje žila, pomoći će vitamin K1, aktiviranjem aterokalcina, pa će doći do razgradnje naslaga vapnenca. U bubrezima se to događa putem nefrokalcina. Time se omogućuje solidno funkcioniranje bubrega. Nadalje, vitamin C vrlo je važan u stresnim situacijama. Zbog socijalne hijerarhije u peradnjaku, stres je uvijek prisutan. Usto ujesen i zimi, tijekom sezone izlaganja peradi, postoji veća opasnost od obolijevanja. Vitamin C je perad najbolje branio u takvim opterećujućim situacijama. Iskazao se i pozitivnim djelovanjem na hormone, što vrijedi i za druge vitamine.
Kalcij, sumpor, magnezij
Kod šipka je upravo grandiozna “suradnja” vitamina K1 i kalcija. Kalcij se naime u kostima ne može dovoljno istaložiti bez vitamina K1. Vitamin K1 aktivira osteokalcin i tako se vapnenac ugrađuje u kosti. Ako nema dovoljno vitamina K1, onda unatoč dovoljnoj količini vapnenca neće doći do apsorpcije kalcija u kosti. U jajetu, zahvaljujući ovom vitaminu dolazi do izgradnje embrija. Ako tijekom odrastanja pilića nema dovoljno vitamina K1, doći će do deformacije kostiju (pr. savijenih nožnih prstiju). Ali djelovanjem pomoću skupine B vitamina tu se može puno toga učiniti.