Imam OPG i bavim se pčelarstvom, a zanima me oporezivaje i eventualno zatvaranje OPG-a. OPG sam otvorio na svoje ime, nemam drugih članova. Učlanio sam se u lokalno pčelarsko društvo. U stalnom sam radnom odnosu u državnoj tvrtki, da li sam ja porezni obveznik za OPG, jesam li obvezan voditi poslovne knjige i da li sam na kraju godine obvezan predavati poreznu prijavu ?
Što se tiče postupka zatvaranja OPG-a situacija je jednostavna, jer se navedeno provodi podnošenjem zahtjeva za ispis iz Upisnika OPG-a pri nadležnom uredu Agencije za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju uz obvezu plaćanja upravne pristojbe na posebnom formularu koji možete pronaći na njihovim web stranicama. Ako imate OPG uz radni odnos, OPG vam se računa kao drugi dohodak, te ste dužni podnijeti godišnju prijavu poreza na dohodak, time da detaljne informacije o načinu i obvezi plaćanja poreza i doprinosa imate na linku porezne uprave RH: http://www.porezna-uprava.hr/Dokumenti%20vijesti/OBAVIJEST%20POREZNA%20PRIJAVA%202015%20%20(INTERNET)%20(2).pdf Obzirom na navedeno, porezni ste obveznik temeljem vašeg radnog odnosa, te temeljem posjedovanja OPG-a, gdje će se na godišnjoj razini utvrditi jeste li obveznik plaćanja poreza ili ste isti pretplatili. Stoga, sugeriramo da se radi stvarnog izračuna obratite poreznom savjetniku ili računovodstvenom servisu. Što se tiče obveze vođenja poslovnih knjiga, te ostalih pitanja financijske naravi, u nastavku je link na brošuru Savjetodavne službe Hrvatske poljoprivredne komore koja daje detaljnja objašnjenja o navedenom: http://www.savjetodavna.hr/adminmax/File/savjeti/porez_OPG.pdf

Alan VAJDA, mag.iur.

Prethodni članakSlužnost puta livade
Sljedeći članakMini čokoladna fantazija
Gospodarski list
Gospodarski list je najstariji hrvatski časopis za poljoprivredu i selo koji i danas izlazi i koji je kroz tri stoljeća usmjeravao stručno, ekonomski i društveno hrvatskog seljaka i selo. Promicao je i čuvao običaje na selu i poljoprivredi i njegovao hrvatsku kulturu i jezik. List danas izlazi kao polumjesečnik na 72 stranice visoke kvalitete papira i višebojnog (kolor) tiska u formatu 210 x 275 mm. Zahvaljujući tradicionalno kvalitetnim i prije svega aktualnim i stručnim člancima, Gospodarski list stekao je vjerne, dugogodišnje pretplatnike i do danas zadržao status najpopularnijeg časopisa o poljoprivredi u Hrvatskoj. Kroz sva tri stoljeća Gospodarski list je izlazio zahvaljujući prije svega svojim vjernim pretplatnicima, poslovnim partnerima i oglašivačima, a u Gospodarskom listu surađuju najnapredniji ljudi pojedinog vremena, mnogi istaknuti znanstvenici, stručnjaci poljoprivredne proizvodnje, te mnogi drugi ugledni ljudi. Važno je napomenuti da Gospodarski list i danas kontinuitrano stvara nove vrijednosti kroz vrijedne projekte i inicijative; Gospodarski kalendar, biblioteka Obitelj i Gospodarstvo, biblioteka Hrvatsko povrće, Gospodarski oglasnik, televizijska emisija Dodir prirode, web izdanja, digitalizacija arhive 1842 – 1910 dostupne javnosti kroz projekt Hrvatska kulturna baština, izbor za najbolju poljoprivrednu ljekarnu, stručni seminar Hrvatsko povrće, stručni seminar CroVin, profilne stranice na društvenim mrežama, Društvo agrarnih novinara Hrvatske… Cilj Gospodarskog lista oduvijek je bio i ostat će prenošenje znanja, informacija i savjeta, kako bi poljoprivredna proizvodnja bila isplativa, a gospodari uspješniji.