Kraj vinograda imamo veliku krušku tepku koja obilno rodi svake godine. Kako te kruške padaju kroz dulje vrijeme, a tek kad padnu, posmeđe i omekšaju su dobre. Ne znamo kako bi ih mogli sve postupno stavljati u jednu posudu za fermentiranje, a da kruškov masulj ostane zdrav i da dobijemo finu, aromatičnu tepkovicu. Da li da kruške čim padnu sameljemo ili da ipak čekamo da posmeđe i omekšaju pa da ih onda muljamo. Moramo li ipak upotrijebiti više posuda u koje bi pohranjivali masulj iz kraćeg perioda. Da li da zaustavimo fermentaciju dok sve ne poberemo pa ju onda kvascima potaknemo?


Kruške je potrebno uskladištiti otprilike 2 do 4 tjedna kako bi u njima došlo do stvaranja najveće količine šećera i nakupljanja željene arome. Istovremeno dolazi do omekšavanja plodova , no ne smije doći do totalnog posmeđenja, jer će u tom slučaju doći do kvarenja plodova, a samim time ni konačni željeni proizvod neće biti dobar. Ukoliko su kruške odležale u skladištu nije potrebno muljanje jer u tom slučaju kruške su omekšale i lako otpuštaju sok.

Kruške je potrebno usitniti jer u protivnom ako ih stavljate cijele, sporije će otpuštati sok, što ima za rezultat i sporije vrenje, a u tom slučaju ni sav šećer se ne bi pretvorio u alkohol što je zapravo cilj. Ukoliko je dobivena kaša suha, možete dodati vode kako bi se dobila fina masa (ukoliko je kaša hladna, temperatura joj se podesi dodavanjem tople vode). Predlažem da kruške kako sazrijevaju stavljate na odležavanje u adekvatnom prostoru i kad odredite da su sve kruške sazorile krenite u proizvodnju rakije od tepke.