Na orhidejama se razvijaju “bijele uši” (nalaze se i na cvjetovima i na lišću). Tražim savjet čime tretirati orhideje kako bi suzbili nametnike? U poljoprivrednoj ljekarni nisam dobio stručni savjet ili sredstvo za zaštitu bilja.
ODGOVOR
Iz priloženih fotografija vidljivo je da su pretplatnikove orhideje napadnute štitastim ušima iz porodice Pseudococcidae (“lažne” štitaste uši). Tijelo ženki štitastih uši iz porodice Pseudococcidae pokriveno je voštanim izlučinama. Vrlo su česte na ukrasnom bilju. Zbog slabije mobilnosti ne mogu se održati na jednogodišnjim biljkama. Štitaste uši su sitni kukci, dugi 2-5 mm, rijetko više. Ženke imaju zdepasto tijelo, bez nogu i krila, pokriveno voštanim izlučinama.
Tijelo im je okruženo voštanim nastavcima koji su na stražnjem dijelu tijela (zadak) nešto duži. Usni ustroj je prilagođen za sisanje biljnih sokova. Većina vrsta izlučuje slatkaste, ljepljive izlučine – mednu rosu. Slabije su pokretni štetnici, pa se većinom šire pasivno (zaraženim biljnim materijalom). Odgovara im toplina i vlažnost zraka. Uz određenu dozu strpljenja i upornosti na pojedinačnim biljkama orhideja, “lažne” štitaste uši se mogu mehanički skidati pomoću igle i vate. Budući da orhideje držimo u zaštićenim prostorima gdje stanujemo, nije prikladno koristiti kemijska sredstva za zaštitu bilja.
Moguće je primijeniti biljne ili botaničke insekticide dopuštene za primjenu u ekološkom uzgoju bilja. Za suzbijanje uši i nekih drugih štetnika koji sišu biljne sokove (npr. cikade, tripsi, štitasti moljci) dopuštenja za primjenu na cvijeću i ukrasnom bilju ima primjerice pripravak NeemAzal TS (0,3 %) (na osnovi tvari iz koštica tropskog neem drva) ili pripravci na osnovi biljnog piretrina dobiveni iz biljke dalmatinski buhač (Chrysanthemum cinarariifolium): npr. dopuštenje za ukrasno bilje imaju pripravci: Asset Five (0,064 %) ili Biotip Aphicid ili Terminator Aphicid ili Bio Plantella Flora ili Kenyatox Verde Plus (0,075-0,09).