Blagodati za zdravlje bučinog ulja su zaista mnogobrojne. Konzumacijom bučinog ulja se smanjuje kolesterol u krvi i poboljšava imunološki sustav. Bučino ulje pozitivno utječe na vid i raspoloženje, olakšava učenje i koncentraciju, povoljno djeluje na crijevnu floru, ekceme, plodnost i zdravlje prostate. O proizvodnji bučinog ulja razgovarali smo s Nives Lovrić, predsjednicom udruge proizvođača bučinog ulja Hrvatske.
Nives Lovrić je diplomirala strrojarstvo, no poljoprivredom se bavi cijeli život. U obiteljskoj tvrtki Grbić d.o.o.koja uzgaja buče i proizvodi premium bučino ulje, radi od 1995. g. Kvalitetu njihovog bučinog ulja prepoznali su ne samo domaći kupci, već i oni u inozemstvu, pa izvoze proizvode na tržišta SAD-a, Japana, Norveške, Švedske, Poljske, Malezije, Taivana i dr. Nives je i svoje slobodno vrijeme posvetila buči. Kao predsjednica Udruge proizvođača bučinog ulja Hrvatske, u razgovoru za Gospodarski list Nives je predstavila rad te udruge i proizvodnju bučinog ulja u Hrvatskoj.
Kad i s kojim ciljem je udruga osnovana i koliko članova okuplja?
–Udruga proizvođača bučinog ulja Hrvatske osnovana je 16. ožujka 2011. godine s temeljnom misijom očuvanja i unaprjeđenja kvalitete proizvodnje bučinog ulja, kao i promocije njegovih nutritivnih i zdravstvenih benefita. Strateški cilj Udruge jest osigurati znanstveno utemeljene standarde proizvodnje, pružiti podršku proizvođačima u usklađivanju s prehrambenim i zdravstvenim regulativama te poticati inovacije i razvoj novih proizvoda. Osnivači su bili proizvođači bučinog ulja iz različitih regija Hrvatske. Prvi predsjednik bio je Ivan Grbić, a trenutno udruga broji 25 članova, pružajući tako platformu za povezivanje malih i srednjih proizvođača ovog visokovrijednog prehrambenog proizvoda.
Koje su glavne aktivnosti udruge i što biste istaknuli kao ključno u jačanju udruge?
–Od samih početaka našeg rada suradnja s jedinicama lokalne i regionalne samouprave imala je nezaobilaznu ulogu u jačanju Udruge. Gradovi i županije, osobito Zagrebačka županija i Grad Ivanić-Grad, pružili su nam potporu kroz financijske subvencije, organizaciju sajmova i promociju bučinog ulja kao autohtonog proizvoda. Njihova podrška omogućila je kontinuirani razvoj i osigurala prepoznatljivost hrvatskog bučinog ulja na nacionalnoj i međunarodnoj razini. Grad Ivanić-Grad odigrao je ključnu ulogu u podršci proizvođačima kroz poticaje, organizaciju sajmova i financiranje nabave opreme, uključujući prešu za hladno prešanje, koja je osigurala očuvanje esencijalnih bioaktivnih spojeva u ulju.
–Udruga proizvođača bučinog ulja Hrvatske provodi niz aktivnosti usmjerenih na znanstveno utemeljenu standardizaciju, edukaciju i promociju bučinog ulja. Među ključnim aktivnostima mogla bih izdvojiti standardizaciju proizvodnje bučinog ulja u skladu s nutricionističkim i zdravstvenim kriterijima, edukaciju proizvođača i potrošača putem znanstvenih skupova, stručnih radionica i predavanja, te promociju bučinog ulja kao funkcionalne prehrambene namirnice bogate bioaktivnim spojevima. Zagovaramo izmjenu regulativa koje osiguravaju jasno definirane kriterije kvalitete i deklaracije proizvoda i zaštitu proizvođača kroz znanstveno utemeljene oznake izvornosti i kvalitete. Suradnja s lokalnim i regionalnim institucijama dodatno osnažuje ove aktivnosti, omogućujući lakši pristup financiranju i realizaciji projekata, uključujući edukacijsko-prezentacijske centre, laboratorijske analize i certifikaciju proizvoda.
Na koji način se može zaštiti izvornost i prepoznatljivost bučinog ulja i standard kvalitete?
–Kako bi se osigurala izvornost i nutritivna vrijednost bučinog ulja, Udruga je poduzela više koraka. Izrađen je Pravilnik o bučinom ulju u suradnji s vodećim stručnjacima iz područja prehrambene tehnologije i medicine. Dodjelom Premium jamstvenog žiga, registriranog pri Državnom zavodu za intelektualno vlasništvo, potvrđuje se kvaliteta proizvoda. Inicirali smo izmjenu Pravilnika o uljima i mastima. Time je uveden naziv “djevičansko bučino ulje” samo za čisto ulje uz osiguravanje stalnog laboratorijskog nadzora i analize uzoraka kako bi se osigurala postojanost bioaktivnih spojeva. Ovim mjerama osigurava se znanstveno utemeljena zaštita potrošača. Oni mogu biti sigurni da konzumiraju ulje s dokazanim nutritivnim i zdravstvenim benefitima.
Kako se postiže dobra suradnja i kooperacija proizvođača i otkupljivača i koji primjer možete istaknuti?
–Održivost proizvodnje bučinog ulja ovisi o koordiniranoj suradnji između primarnih proizvođača i otkupljivača. Time se osigurava stabilnost tržišta i konkurentnost hrvatskog bučinog ulja.
–Primjer uspješne suradnje je Zadruga Crna kap, osnovana 2016. godine, koja okuplja nekoliko proizvođača i uljara. Kroz brendiranje djevičanskog bučinog ulja pod nazivom Buchusha, čija je kvaliteta potvrđena HACCP, Halal i Košer certifikatima, omogućena je bolja tržišna pozicija.
Kolika je investicija u opremu uljare (za hladno i toplo prešano bučino ulje) i koje količine su isplative za preradu u vlastitoj uljari?
–Investicija u opremu za uljaru koja proizvodi bučino ulje, bilo hladnim ili toplim prešanjem, može značajno varirati ovisno o kapacitetu proizvodnje, kvaliteti opreme i dodatnim sadržajima. Za jednu litru Premium bučinog ulja potrebno oko 2,5-3 kg sjemenki uljne tikve golice, koje sadrže približno 45% ulja. Stoga, dostupnost i cijena sirovine također značajno utječu na isplativost proizvodnje.
Koje se sve vrste proizvoda i prerađevina od buče mogu naći na domaćem tržištu?
Na hrvatskom tržištu prisutna je široka paleta proizvoda na bazi buče, a najznačajniji su:
- Bučino ulje – djevičansko, hladno prešano i toplo prešano
- Bučine sjemenke – pržene, sirove, oljuštene, bogate omega-6 masnim kiselinama i fitosterolima
- Bučina pogača – bogata biljnim proteinima, koristi se u funkcionalnoj prehrani i pekarstvu
- Bučino brašno – s visokim udjelom proteina i vlakana, često se koristi u pekarskoj i konditorskoj industriji
- Gastronomske delicije – bučini namazi, juhe, umaci i slastice obogaćene bučinim uljem
S obzirom na dokazane nutritivne i zdravstvene benefite, bučini proizvodi sve su zastupljeniji u prehrambenim smjernicama i znanstvenim istraživanjima koja proučavaju njihov antioksidativni i protuupalni potencijal.
foto:www.crafters.hr
Koliko udruga i sami proizvođači rade na vlastitoj edukaciji, ali i edukaciji potrošača?
–Udruga i sami proizvođači kontinuirano ulažu u edukaciju i znanstveno utemeljenu promociju bučinog ulja. Pri tome su ključne aktivnosti stručni i znanstveni skupovi – interdisciplinarna suradnja nutricionista, liječnika i prehrambenih tehnologa, zatim istraživanja i analize – znanstveni radovi usmjereni na biokemijsku analizu i zdravstvene benefite bučinog ulja te gastroradionice – praktične edukacije za potrošače i ugostitelje o primjeni bučinog ulja u prehrani. U okviru 17. Bučijade u Ivanić-Gradu, 2021.g. otvoren je Edukacijsko-prezentacijski centar bučinog ulja. On omogućava znanstvenu i tržišnu diseminaciju informacija o proizvodnji i kemijskom sastavu bučinog ulja. U centru se može pogledati i kako se preša hladno prešano bučino ulje.
foto: lokalnevijesti.hr
Koji su planovi za budućnost?
–U budućnosti, Udruga planira daljnje jačanje partnerstva s akademskom zajednicom, lokalnim vlastima i prehrambenom industrijom. Poseban naglasak stavlja na internacionalizaciju hrvatskog bučinog ulja kroz jaču prisutnost na europskom i globalnom tržištu. Bučino ulje nije samo vrijedna gastronomska delicija, već i nutritivno bogat prehrambeni proizvod. Njezin sastav doprinosi očuvanju zdravlja i prevenciji kroničnih bolesti. Udruga proizvođača bučinog ulja Hrvatske, kroz znanstvenu suradnju, regulativne inicijative i edukaciju, ima ključnu ulogu u očuvanju izvornosti, kvalitete i tržišnog položaja hrvatskog bučinog ulja. Time pridonosi zdravstvenoj i prehrambenoj sigurnosti potrošača.
Pročitajte još:
Zaštita uljne tikve od korova, bolesti i štetnika
Obiteljska priča OPG Križnjak iz Varaždinske županije