Mnogi vlasnici kuća imaju na okućnicama kutove uz ograde koji mogu postati atraktivna mjesta za uzgoj biljaka, pa predlažemo jedan „uradi sam“ projekt kutne uzdignute (povišene) gredice i dati zapuštenom kutu vaše okućnice korisnu i privlačnu svrhu i namjenu.

Uzdignuta gredica idealna je za uzgoj raznih biljaka, uključujući voće poput jagoda, raznovrsno povrće, začinsko i aromatično bilje ili ukrasne biljke, cvjetnice ili niske trajnice. Elegantna povišena gredica može se dosta jednostavno napraviti i dosadni kutak vašeg vrta može pretvoriti u atraktivan vrtni element. Potrebno je malo dobre volje i vremena da dovršite ovaj projekt i onda dugi niz godina uživate u blagodatima vrtlarstva i pritom uz rad na povišenoj gredici izbjegnete bolove u leđima i nogama.

Za ovaj projekt možete koristiti betonske blokove ili rubnjake kako biste formirali robusnu, dugotrajnu strukturu. Međutim, ako tražite nešto jednostavnije, možete napraviti svoju uzdignutu gredicu od dasaka, greda ili čak lima i plastike i u drugim oblicima poput trokuta ili višeetažnih gredica u obliku slova L.

foto: cdn.decoist.com

  Što je sve potrebno?

Količina materijala ovisi o površini gredice, a od alata i materijala trebat će vam:

• pijesak

• drobljeni kamen –tucanik (krupniji i sitniji)

• cement

• betonski blokovi

(bitno da je uzdužna stranica cca. dvostruko duža npr. 400mm x 20cmm x 70mm – slika blok foto: www.abk.hr ili veće dimenzije ako želite višu gredicu)

• mješalica za cement i vibro ploča (ako možete nabaviti)

• lopata

• tačke/kolica

• grablje

• drveni klinovi

• stup/kolac

• lopatice za gletanje/žbukanje

• dlijeto

• gumeni čekić

• zidarska žlica

• libela

• običan čekić

• spužva

• tekućina za strojno pranje posuđa

• boja u spreju za označavanje linija

• boja za beton

• kist

• vrtna zemlja/supstrat

1. korak: raščišćavanje

    Očistite mjesto za vašu povišenu gredicu, a zatim rasporedite tucanik, drobljeni kamen za izradu tamponskog sloja i drenaže. Debljina sloja krupnijeg tucanika treba biti oko 8 cm po cijeloj površini.

     

    2. korak: utabajte površinu

    Za što ravniju podlogu potrebno je dobro zbiti tlo. Možete dobro utabati tlo nogama, ali još bolje je koristiti stroj vibro ploču (vibro žaba). Ovaj stroj će izravnati i utabati tlo, osiguravajući da je podloga za vašu uzdignutu gredicu čvršća, ravnija i sigurnija. Takav vibro stroj se koristi u niskogradnji često za opločenja i staze, jer se njime izvrsno pripremi podloga.

    3. korak: označite površinu

    Bojom u spreju za označavanje linija označite oblik vaše gredice. Kako bi postigli što ravnije linije, zavežite komad tanjeg užeta (špage) za dva drvena klina, pričvrstite klinove u tlo i povlačeći zategnuto uže poprskajte sprejem duž užeta. Kako bi postigli ravnomjernu zakrivljenu liniju, zavežite komad užeta za stup/kolac, koji zabijete čekićem u tlo na jednakoj udaljenosti između oba kraja krivulje. Zategnite uže i označite gdje se spaja s jednim krajem krivulje. Hodajte po krivulji, držeći uže čvrsto zategnuto i posprejajte. Ostavite stup i označeno uže na mjestu.

    4. korak: zidanje bočnih stranica gredice

    Napravite mješavinu morta – pomiješajte građevinski pijesak i cement u omjeru 5:1 (5 lopata pijeska na jednu lopatu cementa).  Ako ste u mogućnosti, probajte nabaviti/iznajmiti mješalicu za beton za ovaj posao, osobito ako gradite veliku gredicu.

    Položite prvi red blokova, postavljajući ih uzdužno, po širini, na sloj morta dubok 5 cm. Provucite konac između dva klina kako biste blokove držali u ravnoj liniji. Libelom provjerite jesu li blokovi u razini. Položite drugi red blokova, pazeći na spojeve i koristite sloj morta od 2 cm. Čekićem i dlijetom možete pažljivo odrezati blokove na potrebnu duljinu na krajevima gredice. Ponovno libelom provjerite da su blokovi na istoj razini.

    5. korak: zidanje zakrivljene stranice gredice

    Položite betonske blokove po visini, s kraćom stranicom prema dolje, na 5 cm sloja morta kako biste napravili zakrivljene rubove. Blokovi trebaju biti na istoj visini kao dva niza blokova na bočnim stranicama. Provjerite podudaranje zakrivljene stranice s oznakom na užetu privezanom za stup. Prvo položite krajeve zakrivljenih rubova, krećući se prema sredini.

    6. korak: dovršetak stranica

    Pažljivo umetnice zadnji blok, režući ga na željenu veličinu ako je potrebno. Uvjerite se da su svi rubovi gredice ravni i okomito i vodoravno te ih po potrebi poravnajte udarajući ih gumenim čekićem. Ostavite sve da se stegne preko noći.

    7. korak: žbukanje

    Napravite mješavinu žbuke od pet dijelova pijeska i jednog dijela cementa, dodajući malo tekućine za strojno pranje posuđa kako biste je lakše nanijeli. Izmiješajte smjesu dok ne dobijete stvarno glatku konzistenciju, zatim zidarskom žlicom nanesite prvi sloj žbuke na blokove debljine sloja 5-10 mm i zagladite. Žbukajte samo do polovice unutarnje strane gredice, jer će zemlja prekriti ostatak. Prvi sloj pustite da se stvrdne preko noći, a zatim možete nanijeti drugi, glatkiji sloj.

    8. korak: završni sloj

    Nanesite drugi sloj žbuke. Prije nego što se potpuno stegne, nježno površinu istrljajte komadom spužve. To će izravnati površinu dajući dosljedan završni sloj na cijeloj površini.

    9. korak: bojanje

    Ostavite gredicu da tako stoji barem tjedan dana. Bitno je ostaviti tako dugo jer što je žbuka čvršća, struktura će biti jača. Zatim obojite stranice bojom za beton. Na dnu gredice treba biti sloj drobljenog kamena za drenažu, a na taj sloj se može staviti zemlja ili supstrat u koji će se posaditi biljke. Oko gredice raširite sitniji tucanik da se gredica dodatno istakne i radi praktičnosti, jer ćete oko gredice često hodati dok vrtlarite, pa bi se trava i zemlja brzo ugazile i ne bi izgledale atraktivno.

    10. korak: Sadnja odabranih biljaka

    Nakon što se boja osuši, napunite gredicu slojem zemlje i poravnajte grabljama, ali ne do samog ruba stranica, već do 5 cm ispod ruba, kako se zemlja nakon kiše ili zalijevanja ne bi prelijevala preko ruba gredice. Ako gredicu napunite kupovnim supstratom, imat ćete manje teškoća s korovima, barem neko vrijeme, jer su kupovni supstrati najčešće pročišćeni od sjemena korova. Odabir biljaka koje ćete posaditi je na vama i mogućnosti su brojne.

    Želimo vam uspješno vrtlarenje i dugo godina užitka uz vašu novu kutnu uzdignutu gredicu!

    Foto: https://www.gardenersworld.com

    Prethodni članakSadnja ljetnih lukovica – kako umnožiti lukovice!
    Sljedeći članakRajčice u vrtu i visokim gredicama trebaju posebnu njegu Bio Plantelle
    Goran Beinrauch, dipl. ing. agr.
    Goran Beinrauch, dipl. ing. agr. Glavni je urednik u Gospodarskom listu u kojem uređuje rubrike održiva poljoprivreda, agroekonomika, povrćarstvo, voćarstvo, vinogradarstvo, zaštita bilja, nove tehnologije i dr. Rođen je 1976.g. u Zagrebu, gdje je završio osnovnu školu, te XI. gimnaziju. Na Agronomskom fakultetu u Zagrebu diplomirao je na smjeru vrtlarstvo i oblikovanje pejzaža. Na Agronomskom fakultetu je trenutno i doktorand na poslijediplomskom studiju Poljoprivredne znanosti. Desetak godina bavio se uzgojem ukrasnog bilja u vlastitom rasadniku, a radio je i u poljoljekarni kao agronom - savjetnik. U Gospodarskom listu radi od 2010. godine, a glavni je urednik od 2015. godine i producira sadržaje stručne tematike u tiskanim, ali i digitalnim formatima. Od 2014.godine je i tajnik Društva agrarnih novinara Hrvatske. Organizator je i moderator na stručnim skupovima (seminari, konferencije, kongresi...) te panel raspravama, fokus skupinama i radionicama, a sudjeluje i koordinira u raznim nacionalnim i europskim projektima o poljoprivrednoj proizvodnji.