Među važnije štetnike u zemljištu ubrajamo žičnjake ili klisnjake (Elateridae), grčice hrušta (Melolontha) i rovac (Gryllotalpa). Velike štete mogu pričiniti pri uzgoju različitih vrsta povrća. Za suzbijanje žičnjaka, grčica hrušta, gusjenica sovica pozemljuša, ličinki komara, mrkvine i kupusne muhe na tržištu postoje registrirani zemljišni insekticidi (npr. Force Evo G, Columbo MG- u rajčici, patlidžanu, dinji, lubenici, krastavcu, tikvicama, mrkvi, celeru korjenašu, pastrnjaku, peršinu za korijen, rotkvi, cikli, brokuli, cvjetači, kupusu, kelju pupčaru, krumpiru, češnjaku, luku, grah, grašak, šparoga), ali isti nisu dovoljno djelotvorni na jednog od naših najvećih kukaca: rovca (Grylotalpa grylotalpa).
Rovac naraste 4-5 cm, smeđe je boje i prednji par nogu je prilagođen za kopanje. Na zatku ima nastavke, a proširen je u svim našim krajevima. Čest je u vrtovima, u vlažnim tlima bogatim humusom, pa najveće štete nanosi u povrću.
Što je važno znati za suzbijanje rovaca?
Rovac živi u hodnicima koje kopa u tlu. Ženka odlaže 100-350 jaja u komoricu na dubini oko pola metra. Iz jaja izlaze ličinke slične velikim mravima, a hrane se organskom tvari u raspadanju. Kako rastu sve se više hrane korijenjem različitih biljaka, ali i hranom životinjskog podrijetla. Razvoj završavaju u proljeće iduće godine. Odrasli kukci izlaze tijekom ljeta iz tla (lipanj, srpanj) i traže suprotni spol. U to vrijeme mogu letjeti na kraće udaljenosti. Nakon kopulacije ženka se zavlači u dublje slojeve gdje odlaže jaja.
Za suzbijanje je važno znati da rovac vrlo često prezimi uz hrpice stajskog gnoja zakopane u zemljište ili se uvlači u hrpe komposta u kojima je toplije zbog razgradnje organske tvari.
Rovci često kopaju hodnik ispod površine tla, a pritom se kreću uzduž redova zasijanih biljaka i pregrizaju vrat korijena mladih biljčica koje im smetaju u prolazu. Ove površinske hodnike je moguće zapaziti nakon kiše na dobro obrađenom zemljištu, jer se tlo iznad hodnika prvo osuši i dobije svjetliju boju. Među rovcima postoji kanibalizam: više rovaca na manjem prostoru se napadaju i ubijaju. Često ih pojedu ptice prilikom oranja, jer se tada mnogi rovci izbace na površinu.
Samo jedan rovac na 2-3 m² pričinjava štete i na ratarskim usjevima (npr. kukuruz, šećerna repa, suncokret), dok jedan kukac na 4 m² pričinjava štete na povrću. Prirodni neprijatelji rovca su vrane, čvorci i druge ptice, zatim krtica i jež. Mlade rovce mogu napadati i mravi. Biljke mlječike (Euphorbia) navodno odbijaju pojavu rovca.
Ekološki prihvatljive mjere zaštite povrća
Ekološki prihvatljivih pripravaka za suzbijanje zemljišnog štetnika rovca s djelotvornošću jednakom ranije dostupnom kemijskom granuliranom mamcu (Mesurol G) na našem tržištu nema. Općenito sva sredstva za zaštitu bilja koja se koriste u ekološkoj poljoprivredi u pravilu su manje učinkovita od kemijskih sredstva za zaštitu bilja. Stoga rovce tijekom zime treba mamiti zakopavanjem hrpe zrelog stajskog gnoja i onda ih krajem zime mehanički uništiti. Ipak, neke tvrtke specijalizirane za pripravke u ekološkoj poljoprivredi nude na tržištu alternativna sredstva kemijskim granuliranim insekticidima radi suzbijanja zemljišnih štetnika (vidi Tablicu 1.). Za suzbijanje rovaca moguće je primijeniti biološki pripravak “Nemastar”.
Tablica 1. Ekološki prihvatljive mjere zaštite povrća od pojedinih zemljišnih štetnika primjenom nekih mikrobioloških pripravka i biljnih ekstrakta*:**Ime pripravka Sastav proizvoda Primjena “Artis“ Arthrobotrys oligospora A01 prskanje tla 10-15 g/100 m² ili 0,1 % “BioAct Prime“ Paecilomyces lilacinus 750 ml/ha sustavom navodnjavanja “Delumbri Limax“ ekstrakti biljaka i biljnih ulja 5-15 lit./ha zalijevanjem ili navodnjavanjem (“kap po kap”) “Nemastar“ Steinernema carpocapsae zalijevanje tla propisanom otopinom (protiv rovca) “SoilTonic“G biljni ekstrakti i zeolit 15 kg/ha (prije sadnje)
*prije primjene pripravka navedenih u tablici pročitati uputa i ograničenja (npr. kod prskanja mikrobiološkim proizvodom u prskalici ne smije biti ostataka od kemijskih fungicida)! **Navedene pripravke na našem tržištu zastupaju “Agrimatco”, “BIOinput”, “Bayer”, “Pro-Eco” i “Stockton”.
Nemastar izvrsno uništava odrasle rovce!
Optimalna primjena ekološkog sredstva koje sadrži nematode Steinernema carpocapsae (“Nemastar”) traje od travnja do srpnja. Propisanom otopinom se zalijeva zemljišta, a tretiranu površinu treba održavati vlažnom naredna dva tjedna. Korisne nematode u pripravku “Nemastar” su osjetljive na izravno sunčevo zračenje, a zalijevanje treba provoditi u ranim jutarnjim ili kasnijim večernjim satima. Pripravak “Nemastar” izvrsno djeluje protiv odraslog rovca, isključujući mlade ličinke. Tretiranje je potrebno ponoviti iduće godine. Sadržane nematode u biološkom pripravku “Nemastar” potpuno su bezopasne za ljude, životinje i biljke.
Rovac se može suzbijati i bez tretiranja postavljanjem zamki. U jesen se na više mjesta u vrtu zakopa zreli stajski gnoj i mjesta označe. Radi topline u takve hrpe se uvlače brojni rovci. Krajem zime treba ih otkopati i uništiti.