Luk je među najstarijim vrtnim kulturama u svijetu. Danas se zahvaljujući brojnim kultivarima svježi luk može naći na stolu tijekom cijele godine. Luk se dobiva iz sjemena ili iz lukovica, a sadnja lučica ima mnogo prednosti pred onom putem sjemena. Pravilno posađene lučice brže dozrijevaju. Moguće ih je uzgajati i u sjevernim područjima i manje su osjetljive na napad lukove muhe ili bolesti plamenjače. Luk je kao popularno povrće jedno od boljih europskih izvoznih proizvoda u Novi svijet.
Podrijetlom iz Indije, proširio se Europom, gdje je dugo bio štovan kao izniman začin i lijek. Novo doba u povrtlarstvu dodaje luku i nove epitete: izvrstan je antibiotik (allicin). Djeluje protiv biljnih bolesti u vrtu, a neke vrste luka razvijaju slikovit kuglast cvijet.
Luk ili kapula podrijetlom je iz Indije, a jedan od prvih njiho- vih recepata glasi: “…pojedeš li ujesen luk, nećeš zimi trpjeti od trbušnih bolesti”. Glavicu luka pretvorit ćemo u sok ako je usitnimo i malo posolimo. Takav ima mnogostruku primjenu. Dodatkom žličice soka u šalicu mlijeka dobiva se djelotvorno sredstvo protiv želučanih tegoba i žgaravice. Mazanje svježim sokom od luka provjereno je sredstvo protiv bolova nakon uboda ose, pčele ili stršljena, ali i lijek protiv kurjih očiju. Provjerili su to i zapisali kaplari pruskog pješaštva. Recept glasi: Sjeckani luk prokuha se u jakom octu i mažu nažuljana i oboljela mjesta.
Organizacije rada robova i graditeljskih majstora egipatskih piramida opisao je grčki povjesničar Herodot. Svjedočeći kako su na radu piramide radnicima dijeljene velike količine luka, češnjaka i rotkve. Švicarski istraživaći Karrer i Schmidt su 1948. iz sjemena rotkve izdvojili rafanin, sastojak antibakterijskog djelovanja. Odnosno ubija koki i koli bakterije. U luku i češnjaku nađene su tvari alicin i alistatin, koji su također djelotvorni protiv dizenterije, tifusa i kolere.
Luk u plodoredu dolazi svake četiri godine zajedno sa češnjakom, šparogom, ciklom, mrkvom, koromačem i endivijom, dobro se združuje s mrkvom i rajčicom, ali ne podnosi blizinu kupusa i graha.
(Pročitajte cijeli članak u novom broju časopisa!)