Postoje mnoge mogućnosti pripreme i korištenja njegovih nedovoljno zrelih plodova od kojih se najviše priprema kuhan, pirjan ili pržen na ulju. Također kao i samostalni prilog ili u kombinaciji s drugim vrstama povrća. Kao vegetarijanska poslastica poznat je pečeni punjeni patlidžan u različitim varijantama.

Patlidžan je prvenstveno dijetetska namirnica, što se može zaključiti iz sastava njegova jestivog dijela. Osim mnogih sastavnica kojima obiluje patlidžan, valja istaknuti da od vitamina sadržava karoten, vitamine B 1 ,B 2 ,B 3 i vita- min C. U sadržaju patlidžana mogu se još trajno naći manje količine tanina i eterična ulja. Kao dijetetska namirnica preporučuje se za snižavanje štetnog kolesterola u krvi i poboljšanje rada želuca i crijeva, a koristi se i protiv slabokrvnosti. Usprkos tomu za patlidžan se može kazati da je još uvijek lošije zastupljen u domaćoj kuhinji. Korijenov sustav patlidžana dobro je razvijen, s vrlo jakim središnjim ko- rijenom.

Stabljika je razgranata,u svim smjerovima,a može narasti u visinu do 150 cm. Stabljika je u početku vegetacije zeljasta, a poslije donji dijelovi stabljike odrvene. Listovi su jednostavni i krupni. Njihova krupnoća ovisi o bujnosti biljke. Pokriveni su sitnim dlačicama,koje se javljaju 70-90 dana nakon nicanja biljke. Boja lista je masli- nastozelena s ljubičastim nahukom,a naličje više-manje ljubičasto s izraženim žilama, koje su često proviđene bodljama. Prvi cvijet javlja se nakon 7.- 11.lista, najčešće pojedinačno,ali ima kultivara sa po 2-3 cvijeta, na jednom internodiju.

Cvijet je svijetloljubičaste boje, oko 3cm u promjeru. Plod patlidžana je boba, različite veličine,oblika i boje. Njihova podjela izgleda ovako:

vrlo sitni do 10 dag, sitni 10 -20 dag, srednje krupni 20-40dag, krupni 40 -80 dag, vrlo krupni veći od 80 dag.

U fiziološkoj zriobi plod mijenja boju u žučkastosmeđu. U jednom plodu može se naći 50-400 sjemenki. Kod nekih novijih kultivara ima dosta partenokarpnih plodova.U 1g stane 300-350 sjemenki.

Prethodni članakCiklame: Trajnice koje uljepšavaju vrt zimi
Sljedeći članakSuzbijanje korova u šećernoj repi
Gospodarski list
Gospodarski list – sve što vrijedi znati u poljoprivredi Gospodarski list najstariji je i najčitaniji hrvatski časopis za poljoprivredu, s tradicijom dugom preko 180 godina. Kroz tri stoljeća pomaže poljoprivrednicima stručnim, aktualnim i korisnim sadržajem te i danas svakih petnaest dana stiže na adrese svojih vjernih pretplatnika. Naši autori su priznati stručnjaci, znanstvenici i poljoprivrednici. Uz tiskana i online izdanja, posjeduje bogatu biblioteku knjiga pod nazivom - Obitelj i gospodarstvo, organizira razne stručne konferencije iz područja agrobiznisa, kroz društvene mreže aktivno sudjeluje u svakodnevnici ljubitelja prirode i poljoprivrede. Opravdano je najveći specijalizirani - poljoprivredni medij u regiji. Cilj Gospodarskog lista je ostao isti od prvog broja – znanjem jačati poljoprivredu i selo.