U ovo vrijeme snijeg nikako ne bi trebao biti iznenađenje, no, za biljke koje su se već naviknule na blage zime u prosincu, nagli pad temperature svakako može biti priličan šok. Osim snijega, valja spomenuti i mraz, koji predstavlja daleko veći problem za svo bilje.
Snijeg je izvrstan termoizolator, odnosno termoregulator koji štiti usjeve od niskih temperatura. Loš je vodič za toplinu, što znači da se toplina koja se akumulira u tlu ne gubi u atmosferu, stoga je ona ispod snježnog pokrivača 3 – 8° C viša nego iznad njega. To je ujedno i razlog zbog kojeg je moguć uzgoj ozimih kultura u klimatskim područjima s obilnim snježnim oborinama. Snježni pokrivač, osim što štiti od smrzavanja, opskrbljuje tlo vodom, nakon što se temperature počnu polako povećavati.

Mraz s druge strane može nanijeti velike štete biljkama. One mogu biti različite: pucanje tkiva, pucanje tla i izbacivanje korijena na površinu, opekline nadzemnih dijelova bilja i sl. Pomislili biste da mraz ima isključivo negativnu ulogu u životu biljaka. No, prevarili biste se. Što je s onim biljem kojemu upravo mraz može koristiti? Različito bilje različito odgovara na niske temperature. Neke će povenuti, a neke će baš takva niska temperatura potaknuti na kvalitetniji urod u idućoj godini.

Mnogi su usjevi, poput krumpira i rajčice osjetljivi na mraz sve do zriobe, a neki poput celera i prokulice, čini se, imaju koristi.
Porodica krstašica u koju spadaju kupusnjače ima svoje predstavnike od tropskih, pa gotovo do polarnih krajeva. Botaničari su naišli na biljnu vrstu sličnu hrenu, koja je u rascvjetanom stanju ostala pod snijegom i tamo izdržala temperaturu od -47° C, a u proljeće je ponovno procvjetala.

Kupusnjače su općenito otporne na niske temperature. Postoje sorte kupusa koje mogu podnijeti temperature i do -30° C. Uočilo se tako da se najbolja kakvoća kelja pupčara postiće kada ga malo “ofuri” mraz. Suprotno tome, vruće vrijeme uzrokuje razvoj mekanih i otvorenih glavica. Špinat je također jedna od biljaka koja može podnijeti niže temperature, prema nekim autorima čak i do -13,5° C.
Prethodni članakPriprema kobasica u kućanstvu
Sljedeći članakRajčica rana u zaštićenu prostoru
Gospodarski list
Gospodarski list – sve što vrijedi znati u poljoprivredi Gospodarski list najstariji je i najčitaniji hrvatski časopis za poljoprivredu, s tradicijom dugom preko 180 godina. Kroz tri stoljeća pomaže poljoprivrednicima stručnim, aktualnim i korisnim sadržajem te i danas svakih petnaest dana stiže na adrese svojih vjernih pretplatnika. Naši autori su priznati stručnjaci, znanstvenici i poljoprivrednici. Uz tiskana i online izdanja, posjeduje bogatu biblioteku knjiga pod nazivom - Obitelj i gospodarstvo, organizira razne stručne konferencije iz područja agrobiznisa, kroz društvene mreže aktivno sudjeluje u svakodnevnici ljubitelja prirode i poljoprivrede. Opravdano je najveći specijalizirani - poljoprivredni medij u regiji. Cilj Gospodarskog lista je ostao isti od prvog broja – znanjem jačati poljoprivredu i selo.