Uz povećanje komercijalne proizvodnje, sve se više uzgaja i za vlastite potrebe. Batat za uspješan rast i razvoj treba 100 do 150 dana bez mraza i temperature iznad 15oC. Razmnožavanje batata- sjemenom (najčešće u oplemenjivačke svrhe), reznicama (u krajevima sa stalnom temperaturom iznad 20oC) i izbojima dobivenim iz spavajućih pupova korijena, koje nazivamo “presadnicama” iako nisu dobivene iz sjemena. “Presadnice“ je još moguće proizvesti i kulturom tkiva, ali je za takvu proizvodnju potrebno osigurati drugačiju i skuplju tehnologiju.
Komercijalno se batat najčešće uzgaja vegetativno, “presadnicama” (ukorijenjenim izbojima dobivenim iz korjenova). “Presadnice” treba proizvoditi u zaštićenim prostorima u uvjetima vrlo visoke temperature (oko 30oC) i vlage zraka (preko 90 %). Postupak uzgoja presadnica počinje izborom zdravih i neoštećenih korjenova, koje se stave u drveni ili plastični sanduk, te se do pola zatrpaju kvalitetnim supstratom ili pijeskom.
Supstrat ili pijesak treba stalno održavati vlažnim, a temperaturu dići na 30oC. Dva do tri tjedna nakon toga počinje masovno izbijanje izboja iz spavajućih pupova. Kada “presadnice” narastu 7-10cm u visinu vade se (čupaju) iz korijena i pikiraju se u kontejner na ukorjenjavanje. Ukorjenjavanje traje oko 15 dana, nakon čega je “presadnica” s grudom supstrata spremna za sadnju na otvorenom. Batat se u kontinentalnom dijelu Hrvatske sadi polovicom svibnja, kada prođe opasnost od pojave kasnih mrazeva. Preporučuje se sadnja presadnica na uzdignute gredice, jer se time poboljšavaju uvjeti uzgoja i olakšava berba batata.
Hranidbena i zdravstvena svojstva
Batat je visokoenergetska kultura (puno škroba, malo šećera), iznimno zanimljivog okusa i bogata mineralima i vitaminima. Za jelo se koriste sekundarna zadebljanja korijena, ali i mlado lišće, koje se može koristiti kao varivo ili salata.
Prije upotrebe za jelo korijen i lišće je potrebno termički obraditi. Zbog mnoštva minerala (K, Ca, Mg, Fe) i vitamina (A, B, C, E), batat opskrbljuje tijelo važnim antioksidansima. Najveća mu je vrijednost velika količina beta-karotena (200 g batata daje istu količinu beta-karotena kao i 5 kg brokule).
Nadalje, količina od samo 140g batata kompletno osigurava dnevnu potrebu za vitaminom E, koji je izuzetno važan. Zato jer štiti organizam od srčanih tegoba i začepljenja krvnih žila. Antioksidansi su ujedno važni za dobro funkcioniranje mozga (Alzheimerova bolest i sl.). Batat je praktički bez masti i kolesterola. To je vrlo značajno za ljude koji imaju tegobe uslijed povišenih masti u krvi i žući.