Djevojačko oko, Coreopsis verticillata L. ‘Zagreb’ pripada porodici Asteraceae, poznatoj kao porodica glavočika. Kultivar je od posebne važnosti za Agronomski fakultet jer je uzgojen upravo na Zavodu za ukrasno bilje od strane pokojne profesorice Elze Polak.
Selektiran je šezdesetih godina prošlog stoljeća te je očuvan do današnjeg dana na Agronomskom fakultetu u Zagrebu.
Voli osunčane gredice
Djevojačko oko, lat. Coreopsis verticillata, prikladno je za sadnju na osunčane gredice, u siromašna, dobro drenirana, čak i povremeno suha tla. Mlade biljke sade se u rano proljeće i ne zahtijevaju često zalijevanje. Također, mogu se uzgojiti i kao cvjetna lončanica. Ono što kultivar ‘Zagreb’ čini posebnim i drugačijim u odnosu na druge kultivare roda Coreopsis jest niži rast koji najčešće iznosi 20-25 cm (u plodnom vrtnom tlu do maksimalno 40 cm). Cvatnja kreće u lipnju, a puni cvat dostiže u srpnju i kolovozu.
Cvatovi su nešto sitniji u odnosu na ostale kultivare vrste C. verticillata L. te im promjer iznosi 35-50 mm. Kultivar karakterizira samočišćenje odnosno opadanje ocvalih cvatova čime je smanjeno narušavanje izgleda same biljke. Listovi su tanki, tamnozeleni, duboko razdijeljeni, nasuprotni i sjedeći. S udaljenosti od nekoliko metara, doima se kao da su igličasti, a cijela biljka kao da je obrasla nježnim zelenim iglicama. Stabljika je uspravna te jako razgranata.
Vegetativno i generativno razmnožavanje
Trajnice kao što je Coreopsis verticillata L. ‘Zagreb’ mogu se razmnožavati generativno ili vegetativno. Generativnim razmnožavanjem, odnosno križanjem dvaju roditelja dobiva se sjeme iz kojeg će se razviti nova biljka, dok se vegetativnim razmnožavanjem nova biljka dobiva uzimanjem jednog biljnog dijela s majčinske biljke. U povoljnim uvjetima, takav biljni dio, pustit će najprije korijenje te će biljka potom krenuti s rastom. To je moguće zahvaljujući diferencijaciji biljnog tkiva kojom mlado tkivo stvara organe koji mu nedostaju te tako oblikuje cijelu biljku. Upravo takav način razmnožavanja reproducira matičnoj biljci genetski identičnu biljku. Prema tome, sva vrijedna svojstva matične biljke bit će očuvana i prenesena na potomstvo bez oplodnje.
Vegetativno razmnožavanje reznicama može se podijeliti u dva segmenta, razmnožavanje stabljičnim reznicama te razmnožavanje korijenovim reznicama.
Korijenove reznice uzimaju se tijekom zimskog mirovanja biljke, najbolje tijekom mjeseca listopada. Upravo na taj način moguće je razmnožiti kultivar ‘Zagreb’ vrste Coreopsis verticillata L.
Važnost uzimanja reznica tijekom mirovanja biljke jest ta da je za većinu reznica, pa tako i za reznice djevojačkog oka kultivara ‘Zagreb’, potreban određen zbroj niskih temperatura za uspješno ukorjenjivanje. Ukoliko biljka nije bila izložena određenom broju niskih temperatura, utoliko neće stvoriti adventivno korijenje odnosno neće niknuti. Kako bi razmnožili djevojačko oko, biljku je najprije potrebno izvaditi iz lončića ili iz vrtnog tla.
Uzimati što zdravije reznice
Najbolje je da svaka uzeta reznica bude duga 3-5 cm ovisno o razvijenosti korijenovog sustava djevojačkog oka. Cilj je uzeti što zdravije, što deblje reznice približno jednake duljine. Isto tako, bolje je uzeti samo vršne dijelove radi lakšeg ukorjenjivanja. Prilikom sadnje reznica poželjno je koristiti supstrat za ukorjenjivanje koji bi trebao biti mješavina vrlo finog bijelog sphagnum treseta i 25 % vol. perlita s prisutnim mikroelementima, fine strukture i pH vrijednosti 6,0. Lončići se napune supstratom gotovo do samoga vrha te se u jednu teglicu polože po tri reznice. One se zatim prekriju dodatnom količinom istog supstrata te lagano utisnu.
Nakon što protekne cijela zima, u proljeće, točnije u mjesecu svibnju, pojavit će se prve mlade biljke nastale vegetativnim razmnožavanjem korijenovim reznicama. Za njih je bolje da se tijekom godine ostave u lončićima kako bi razvile snažan korijenov sustav prije presađivanja u vrt u proljeće naredne godine. Međutim, ako želite, možete ih i odmah u kasno proljeće posaditi u vrt.