Visoke temperature i nedostatak vlage u tlu i zraku izazivaju rubenost, spužvasto tkivo unutar hipokotilskoga gomolja. Rotkvica je umjerenih zahtjeva prema temperaturi. Niče na – 2 °C do -3 °C, ali je optimalna temperatura za rast biljaka oko 22 °C, a za rast korijena oko 17 °C. Zahtijeva ujednačenu vlažnost tla (80 posto pvk) jer tako nastaje sočan hipokotilski gomolj. U 100 grama rotkvice može se naći 7 mg gorušičina ulja i 2 mg limunske kiseline, koja rotkvici daje osobito ugodan okus.

Tlo

Rotkvica najbolje uspijeva na lakom do srednje teškom tlu. Zbog kratke vegetacije iz tla iznosi manje količine hranjivih tvari.

Gnojidba rotkvica

Pri stvaranju prinosa od 10 t/ha iznosi iz tla – dušika (N) = 25 kg, fosfora (P2O 5) = 8 kg, kalija (K2O) = 45 kg, magnezija (MgO) = 3 kg. Veća količina dušika (N) izaziva nagomilavanje nitrata (NO3 ) u hipokotilskom gomolju rotkvice. Nakupljanje nitrata povećava se pri višim temperaturama i slabijem intenzitetu svjetlosti. Na povećani sadržaj nitrata ponekad može utjecati kultivar rotkvice, odnosno njegov genotip, na što selekcija kultivara može puno utjecati. Rokovi berbe i starost biljke nisu utjecali na količinu nitrata u rotkvici.

Sjetva i način proizvodnje rotkvica

Rotkvica se u zaštićenom prostoru proizvodi u jesenskom i proljetnom razdoblju. Pritom je vrlo pogodna za kontinuiranu sjetvu, odnosno proizvodnju, prije svega zbog kratke vegetacije. Međutim, kod toga treba imati na umu da postoji opasnost od razmnožavanja i širenja nametnika tla. Osim proizvodnje na gredicama plastenika, rotkvica se vrlo uspjepno može proizvoditi i na stolovima u gajbama ili plastičnim kontejnerima. Proizvodnja se može ostvarivati bez zagrijavanja zaštićena prostora ili u njemu, pri čemu je važno odrediti pravo razdoblje proizvodnje. U uzgoju rotkvice lutrasil igra veliku važnost, toliku da ju je nemoguće zaobići. Prekrivanjem gredica ili kontejnera lutrasilom postiže se ranija proizvodnja (berba), i to od 15 do 20 dana.

Sjeme rotkvice sije se u dobro pripremljeno tlo, na razmak redova 12 – 15 cm, a u redu 3 -4 cm sjetva se obavlja plitko, do 2 cm, najčešće oko 3 grama/m2. U ovisnosti o kultivaru ostvaruje se 150 – 300 biljaka, odnosno gomolja hipokotila.

Prethodni članakFaverolles – idealna pasmina za seosko dvorište
Sljedeći članakI zimi svježi i mirisni začini
Gospodarski list
Gospodarski list – sve što vrijedi znati u poljoprivredi Gospodarski list najstariji je i najčitaniji hrvatski časopis za poljoprivredu, s tradicijom dugom preko 180 godina. Kroz tri stoljeća pomaže poljoprivrednicima stručnim, aktualnim i korisnim sadržajem te i danas svakih petnaest dana stiže na adrese svojih vjernih pretplatnika. Naši autori su priznati stručnjaci, znanstvenici i poljoprivrednici. Uz tiskana i online izdanja, posjeduje bogatu biblioteku knjiga pod nazivom - Obitelj i gospodarstvo, organizira razne stručne konferencije iz područja agrobiznisa, kroz društvene mreže aktivno sudjeluje u svakodnevnici ljubitelja prirode i poljoprivrede. Opravdano je najveći specijalizirani - poljoprivredni medij u regiji. Cilj Gospodarskog lista je ostao isti od prvog broja – znanjem jačati poljoprivredu i selo.