Vrlo vrući i sparni ljetni dani pogodovali su neželjenim štetnicima životinjskog podrijetla, najčešće su to kukci i grinje, koji uzrokuju štete na raznim poljoprivrednim kulturama, pa tako i na povrću i cvijeću.

Uslijed globalnih klimatskih promjena u hrvatskim najsjevernijim područjima (u okolici Čakovca) tržni proizvođači rajčice u negrijanim plastenicima dojavljuju štete od “novijih” kategorija nametnika. Osim ranije poznate stakleničke grinje (Tetranychus urticae), pojavljuju se još hrđaste grinje (Aculops lycopersici) i tropske (mekokožne) grinje (Polyohagotarsonemus latus). Grinje se od kukaca razlikuju prema broju nogu (kukci imaju tri para, a grinje četiri ili dva para nogu) i građi tijela bez vidljive segmentacije. Fitofagne grinje imaju usni ustroj prilagođen bodenju biljaka i sisanju biljnih sokova i vrlo su sitne životinjice, često manje od 1 mm. Među 10.000 opisanih grinja u zaštiti bilja su najpoznatije vrste iz porodice crvenih pauka (Tetranycidae) i šiškarica (Eriophydae). Obje vrste potječu iz tropskih uvjeta, odnosno optimalni ekološki čimbenik njihova razvoja je toplina, manje svjetla i visoka vlažnost.

Tablica 1. Najčešće vrste fitofagnih grinja koje mogu uzrokovati štete na rajčicama (posebice pri uzgoju u zaštićenim prostorima)

Vrsta grinjeLatinsko imeVeličina odraslih oblika
Staklenička ili koprivina grinjaTetranychus urticae1 mm
*Hrđasta grinja rajčiceAculops lycopersici0,15-0,2 x 0,06-0,07 mm
*Tropska ili mekokožna grinjaPolyphagotarsonemus latus0,11-0,2 mm
*zbog male veličine odraslih oblika ove bi vrste grinja trebalo tražiti uz pomoć povećanja barem 10x
Foto: I. Stupnišek

Vrlo opasan nametnik

Poznato je da koprivin ili obični crveni pauk (staklenička grinja) (Tetranychus urticae) predstavlja vrlo opasnog nametnika pri uzgoju povrća u zaštićenom prostoru umjerenog pojasa. Ali, od plodovitog povrća najveće štete uzrokuje na krastavcima i tikvicama, nešto manje na paprici, a još manje na rajčici. Simptomi napada ove grinje se lako prepoznaju po bjelkasto-srebrnasto-žućkastim točkicama između žilnog tkiva. Lišće postaje mramorno i na kraju se osuši. Na donjoj strani lišća možemo i golim okom vidjeti sitne, žućkasto-zelene grinje s četiri para nogu i tamnom leđnom mrljom.

Tek početkom novog milenija Zavod za zaštitu bilja iz Zagreba upozorava struku i proizvođače na hrđastu grinju rajčice (Aculops lycopersici). Ona se prvi put u našoj zemlji spominje 1988. godine na području Cavtata (Dubrovačko-neretvanska županija. Tijekom srpnja-kolovoza 2007. godine se masovnije pojavila u Turnju (na području Zadarske županije). Tijekom srpnja 2008. godine simptomi hrđaste grinje su prvi put primijećeni kraj Čakovca, na pojedinačnim biljkama rajčice (Ivet F1), vrlo rane sadnje u grijanom plasteniku površine 400 m². Vjerujemo da je grinja u plastenik prenesena zaraženom ambalažom. Hrđasta grinja je značajno manja (0,15-0,2 x 0,06-0,07 mm) od običnog crvenog pauka (1 mm). Tijelo hrđaste grinje je duguljastog, crvolikog oblika. Prednji dio je proširen, sužava se prema zatku, imaju samo dva para nogu, a narančaste su do žuto-smeđe boje.

Do 7 generacija godišnje

Ova je grinja prvi put opisana u Australiji još davne 1917. godine. Njena prisutnost i štete u posljednje vrijeme rastu u mnogim europskim zemljama (npr. Italija, Francuska, Njemačka, Slovenija, Mađarska i dr.). Prvenstveno se smatra štetnikom rajčice, ali napada i druge biljne vrste iz porodice pomoćnica: npr. batat, patlidžan, duhan, krumpir i slično, a povremeno i biljke iz roda Petunia. Optimalnim se uvjetima za razvoj hrđaste grinje smatraju temperature 21-27 ºC, uz relativno nisku vlažnost zraka (30 %). To često bilježimo u zaštićenim prostorima (plastenicima i staklenicima). U jednoj sezoni grinja razvija do 7 generacija. Ženke žive 20-ak dana i odlažu 10-50 jaja. Iz oplođenih se jaja razvijaju ženke i mužjaci, a iz neoplođenih samo mužjaci.

Simptomi napada

Ličinke, nimfe i odrasli oblici sišu biljne sokove najprije na nižim etažama biljke. Napadnuto lišće poprima srebrnastu boju, a kasnije se suši i odumire (pa nalikuje plamenjači). Množenjem, brojnija populacija grinja migrira preko stabljike do vršnog lišća napadnute biljke. Napadnuta stabljika mijenja boju u smeđu i njena površina puca po dužini. Kod vrlo jakog napada mogu biti napadnuti i plodovi koji također poprimaju brončanu boju. Prema nekim istraživanjima zabilježene su štete u gubitku priroda rajčice čak 65 %. Tijekom vrlo vrućeg i suhog razdoblja hrđasta se grinja razvija jako brzo. Tako svojom ishranom mogu uništiti biljke u svega nekoliko dana. Štete se na rajčici pojavljuju od sredine do kraja ljeta, kad se sukcesivno beru plodovi, pa je kemijsko suzbijanje značajno otežano.

Zbog činjenice da se ove grinje ne vide prostim okom, bitno je na vrijeme prepoznati simptome i razlikovati ih od gljivičnih ili virusnih infekcija (Phytophthora, Alternaria, TSWV). U našoj zemlji nemamo registriranih pripravaka za suzbijanje hrđaste grinje rajčice. Tako se preporuke proizvođačima temelje na podacima i registracijama iz svijeta i zemalja okruženja.

Protiv eriofidnih se grinja može iskoristiti sekundarni učinak sumpornih fungicida, ali samo pri njihovoj manjoj populaciji. Dopuštenje za suzbijanje ove vrste grinje u našoj zemlji ima abamektin (npr. Vertimec 018 EC), uz propisanu karencu u zaštićenim prostorima 3 dana.

Kakve su to mekokožne grinje?

“Mekokožne” ili tarsonemidne grinje (Tarsonemidae) obuhvaćaju vrste koje se hrane mrtvom organskom tvari, biljkama, gljivicama i kukcima. Premda su štetne posljedice na biljkama opisane još daleke 1898. i 1908. godine (na ciklamama), tek od početka novog milenija postaju značajni ekonomski štetnici u zaštićenom uzgoju brojnih vrsta lončanica (npr. ciklame, afričke ljubice, kalanhoe, šeflera, ukrasnog bršljena, saintpaulia, glosinije, geranijum, petunije i dr.) i cvijeća za rez (gerbera, krizanteme). Napadaju i jagode u visokim plastičnim tunelima, a diljem svijeta se dojavljuje sve veća štetnost vrste Polyphagotarsonemus (syn. Tarsonemus) latus na povrću (npr. paprika, patlidžan rajčica, krumpir).

Zbog njihove disperzije u biljnom tkivu vrlo teško se kemijski suzbijaju. U toplijim se krajevima pojavljuju štetne vrste mekokožnih grinja na otvorenom uzgoju agruma (limun), rajčici i paprici. Ove su grinje sitnog i prozirnog tijela (0,1-0,25 mm), pa se mogu vidjeti samo boljim stereo-binokularnim lupama. Prekobrojna populacija čini vrlo prepoznatljive štete. Zadržavaju se unutar tkiva vegetativnog vrha gdje sišu biljne sokove. Mlado lišće stoga zaostaje u rastu, naborano je i deformirano. Godišnje imaju veći broj generacija (razvoj jedne generacije grinja pri 28 °C, uz relativnu vlažnost 70-80 %, traje samo 5-8 dana). Zbog jače zaraze lišće požuti i odumire. Prezimljuju odrasle biljke u središnjem dijelu biljke, a napad se prepoznaje u “žarištima”. Iz žarišta se drugim štetnim kukcima (lisnim ušima, “bijelom mušicom”, tripsima) vrlo brzo šire u plastenicima.

Velika opasnost u zaštićenom uzgoju cvijeća

Zbog potrebe za visokom relativnom vlagom zraka (80-100 %), uz optimalne temperature razvoja 23-28 °C, “mekokožne” su grinje vrlo opasne u zaštićenom uzgoju cvijeća. U cvjećarskoj smo proizvodnji krajem 1990-ih godina nakon pojave simptoma njihova napada preporučivali višekratna kemijska suzbijanja primjenom nekih insekticida s akaricidnim učinkom: npr. endosulfan ili sistemični karbofuran. U mnogim je zemljama tih godina od akaricida za suzbijanje mekokožnih grinja preporučivan za primjenu dikofol (Kelthane). Kod aplikacije se preporučuje što kvalitetnije “okupati” najmlađe ili vršne organe (vegetacijske vrhove). Ovih pripravaka već dugo godina nema na zajedničkom europskom tržištu, pa u razvijenim zemljama sve više koriste biološku zaštitu primjenom pripravka na osnovi gljivica Beauveria bassiana, Metarhizium anispoliae i Paecilomyces fumosoroseus (postignuti dobri rezultati u suzbijanju mekokožnih grinja). Zbog sve više zabrana akaricida, u svijetu se u zadnje vrijeme preporučuju insekticidna (biljna) ulja za suzbijanje mekokožnih grinja.

Tablica 2. Akaricidi i drugi spojevi dopušteni za suzbijanje fitofagnih grinja (uglavnom vrlo učinkoviti protiv “običnih crvenih pauka” – Tetranychus) pri uzgoju rajčice u našoj zemlji

Djelatna tvarPripravakPrimjenaKarenca
*abamektinVertimec EC0,3-1 lit/ha (2x)3 dana
*acekvinocilKanemite SC0,6-1,1 lit/ha (2x)7 dana
*azadiraktinNeemAzal T/S2-3 lit/ha (3x)3 dana
heksatiazoksNissorun Plus SC1,2 lit/ha (1x)7 dana
*masne kiseline kalijeve soliFlipper3-10 lit/ha (5x)**OVP
*mješavina terpenoidaRequiem Prime EC0,65 % (12 x)1 dan
narančino uljePrev-Gold0,4-0,6 l/100 lit. vode** (3x)OVP
*moguća primjena u zaštićenim prostorima; **OVP = ograničeno vremenom primjene (sredstvo Flipper je dopušteno za primjenu od stadija kotiledona do pune zrelosti plodova rajčice); ***uz utrošak škropiva 1.000-1.750 lit./ha

Crtež 1

Novije vrste grinje na rajčici ubrajamo u porodice Eriophydae i Tarsonemide, te su značajno manje od grupe “crvenih pauka” (Tetranycidae). Budući da posljedice njihove zaraze nisu tipiče i lako se poistovjete sa znakovima drugih uzročnika bolesti, posljedicama neživog stresa ili nedostatka nekih hraniva, potrebno je biljni materijal pregledati uz povećanje 10-20x kako bi se uočile pokretne, sitne jedinke (crtež 1).

Prethodni članakU Goli je održano 22. natjecanje orača Koprivničko-križevačke županije
Sljedeći članakEIMA 2024: Velika međunarodna izložba poljoprivredne mehanizacije u Bologni
mr. sc. Milorad Šubić
Milorad (Ivan) Šubić, magistar znanosti i diplomirani inženjer agronomije, pročelnik Poljoprivredne savjetodavne službe u podružnici Međimurske županije. Savjetnik je iz područja zaštite bilja, član Hrvatskog društva biljne zaštite i Američkog fitopatološkog društa, suradnik Gospodarskog lista, autor više stručnih radova, koautor 3 znanstvena rada (CAB Abstracts) i više stručnih radova, te stručni suradnik i predavač u raznim obrazovnim institucijama. Rođen je 9. rujna 1969. Godine. Osnovnu školu završio je u Murskom Središću, a srednju poljoprivrednu školu u Križevcima. Diplomirao je na Agronomskom fakultetu u Zagrebu 1994. godine. Diplomski rad naslova "Istraživanje djelotvornosti biljnih ekstrakta na krumpirovu zlaticu – Leptinotarsa decemlineata (Say.) tijekom 1992. godine" izradio je na Zavodu za poljoprivrednu zoologiju, pod mentorstvom akademika prof.dr. Milana Maceljskog. Studijski program zaštite bilja završio s prosječnom ocjenom 4,63. Nakon završetka studija počinje se baviti patologijom bilja zaposlivši se krajem 1994. godine kao mlađi asistent na Zavodu za fitopatologiju Agronomskog fakulteta u Zagrebu. Sudjelovao u provođenju nastave studentima biljnih smjerova V semestra iz predmeta "Opća fitopatologija", te dijela predmeta "Specijalna fitopatologija" koji se odnosi na bakterijske i virusne bolesti biljaka (samo za studente smjera zaštita bilja VI semestar). Osim nastavnih aktivnosti bio je uključen u znanstveno-istraživački projekt "Scientific Research into the factors of Integrated control" financiran od strane Ministarstva znanosti i tehnologije. U akademskoj godini 1994/95. upisao poslijediplomski studij na inženjerskom smjeru Molekularna biologija Prirodoslovno-matematičkog fakulteta u Zagrebu, a u razdoblju od sredine 1995. do početka 1997. proučavao karantensku i bakterijsku palež jabučastog voća (Erwinia amylovora). U siječnju 1996. godine boravio na studijskom usavršavanju iz biljne bakteriologije u Bologni (Instituto di Patologia Vegetale, Scienze e Tecnologie Agroindustriali ed Agroambientali, Universita degli Studi di Bologna, kod prof.dr. Carla Bazzia) kao stipendist Ministarstva tehnologije i znanosti Republike Hrvatske. Zbog rješavanja stambenih i obiteljskih problema prekida rad na fakultetu i poslijediplomski studij na PMF-u, te se vraća u Međimurje. Od 1. svibnja 1997. godine počinje raditi u Uredu za gospodarstvo Međimurske županije kao voditelj službe za zaštitu bilja, a 1. veljače 1998. godine prelazi u Hrvatski zavod za poljoprivrednu savjetodavnu službu, Odsjek Međimurske županije u svojstvu savjetnika za zaštitu bilja. Krajem 1998. postaje rukovoditelj odsjeka. Rukovodeće poslove obavlja u Javnoj poljoprivredno savjetodavnoj službi pri Hrvatskoj poljoprivrednoj komori (2011. i 2012.), te u Poljoprivredno savjetodavnoj službi (2012., 2013. i 2014.) i Savjetodavnoj službi (danas). U okviru provođenja međunarodnog projekta vlada Kraljevine Nizozemske i Republike Hrvatske "Unapređenje proizvodnje krumpira u Hrvatskoj" tijekom ožujka 1999. godine boravio na stručnoj izobrazbi u Centru za obuku "IPC Plant" Emmeloord. Poslijediplomski studij na Agronomskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu (područje Biotehničkih znanosti, polje Agronomija, znanstvena grana Fitomedicina) upisuje 1998. godine, a magistrirao 2002. godine obranivši magistarski rad naslova: "Mogućnosti prognoze i suzbijanja plamenjače krumpira (Phytophthora infestans (Mont.) De Bary) u Međimurju", izrađen pod vodstvom prof.dr. Bogdana Cvjetkovića. Znanstveno i stručno usavršavanje Od 1997. godine aktivno sudjeluje u radu godišnjih Seminara biljne zaštite stručnim izlaganjima iz područja integrirane zaštite voćnjaka, vinograda i povrtlarskih kultura. Koautor je 3 znanstvena rada (CAB Abstracts) i više stručnih radova. Stručni je suradnik "Gospodarskog lista" i autor kolumne zaštite bilja u županijskim novinama "Međimurje", a od 1998. godine stručni suradnik Gospodarske škole Čakovec, Pučkog otvorenog učilišta Čakovec i Privatnog učilišta "Novak" iz Čakovca pri izvođenju nastave "Tečaj za vinogradare i vinare" (predavač poglavlja "Zaštita vinograda od štetočinja") i nastave za osposobljavanje ratara (predavač poglavlja "Zaštita ratarskih kultura od štetnih organizama"). Tijekom 2010. godine bio je vanjski suradnik Pučkog otvorenog učilišta Čakovec pri obrazovanju odraslih za zanimanje Proizvođač merkantilnog krumpira (predavač za poglavlja "Značaj plodoreda u suvremenom uzgoju krumpira" i "Zaštita krumpira od štetnih organizama") Član je Hrvatskog društva biljne zaštite (HDBZ) i Američkog fitopatološkog društva (APS). Nagrađen je u veljači 2012. godine od Hrvatskog društva biljne zaštite Poveljom, uz brončanu plaketu radi doprinosa popularizaciji i afirmaciji struke. Oženjen, otac kćeri Lucije i sina Ivana.