Proizvođači prijesadnica znaju da svaka biljna, odnosno povrtna vrsta ima određene zahtjeve, uvjete rasta: minimalne, optimalne i maksimalne u odnosu na temperaturu, vlagu, svjetlo, tlo. U proizvodnji jesensko-zimskog roka osobita se pažnja posvećuje temp. zaštićena prostora. No to ne znači da i ostale čimbenike dobra rasta treba zanemariti.
Dobro uzgojene prijesadnice – mlade biljčice, jake i zdrave, dospjele u pravo vrijeme za rasađivanje, temelj su postizanja ranih i visokih prinosa povrća. Ne računajte na to da slaba prijesadnica može izrasti u dobru i kvalitetnu biljku. Loša kakvoća rasada najčešći je uzrok neuspjeha u ranoj proizvodnji. Za uzgoj rasada potrebni su povećana briga i veliko iskustvo. Zato jer su mlade biljčice vrlo osjetljive na nepovoljne utjecaje sredine, a temelj su daljnjeg uspjeha.
Obrada tla
U zaštićenim prostorima, zbog intenzivne proizvodnje, često je narušena struktura tla, a plodnost se smanjuje. Zato briga i obrada tla koja počinje već u kolovozu mora biti vrlo kvalitetna. Temeljna se obrada obavlja na 25 – 30 cm dubine, a predsjetvena na 12 – 18 cm. U tijeku vegetacije obavi se samo lagana plitka obrada na 2 – 5 cm dubine.
Briga o tlu – supstratu u plasteniku
U plastenicima se vodi najveća briga o tlu na dubini 25-30cm. Zato jer se u tom sloju razvija najvćči dio korijenova sustava povrća. Taj sloj mora imati povoljnu strukturu, koja se održava i popravlja pravilnom obradom i gnojidbom. U tom će slučaju biti dobar vodozračni režim tla, što će pogodovati rastu i razvoju biljaka, osobito prijesadnica.
(Pročitajte cijeli članak u novom broju časopisa!)