Nakon izrazitog nedostatka oborina tijekom ožujka, oborine su tijekom travanja u nekim područjima ometale sjetvu jarih ratarskih kultura pa se sjetva odužila. A da bi sjeme počelo klijati, potrebna je vlaga.
Svaka pojedina vrsta treba za klijanje upiti određenu količinu vlage. Sjeme soje treba apsorbirati vode više od 50 % od svoje mase da bi moglo klijati, a kukuruz 45-48 %. U odnosu na temperaturu, svaka biljna vrsta ima biološki minimum za početak rasta. Ako je temperatura tla u sjetvenome sloju niža od biološkog minimuma, procesi bubrenja i klijanja sjemena se usporavaju. I ostali okolišni čimbenici (svjetlost, svojstva tla, i dr.) utječu na klijanje i nicanje, a kasnije na rast i razvoj biljaka.
Ako su u razdoblju klijanja i nicanja posijane jare ratarske vrste izložene nižim temperaturama u odnosu na optimum, dolazi do povećane potrošnje pričuvnih tvari iz sjemena prije samog nicanja, poremećaja pretvorbe i transporta tvari u klicu, smanjenja poljske klijavosti, a uz sve navedeno povećava se i mogućnost infekcije mladih biljčica uzročnicima bolesti.
Kukuruz
Minimalna temperatura tla za klijanje kukuruza je 8-10°C, no pri ovim temperaturama kukuruz niče tek za 3-4 tjedna. Pri temperaturama 16-18°C nicanje nastupa za 10-12 dana. Optimalne temperature za nicanje su oko 25°C. Tada kukuruz nikne za svega 5-6 dana. U povoljnim uvjetima kukuruz nikne za 10 do 12 dana nakon sjetve. No, u nepovoljnim uvjetima kad se razdoblje od sjetve do nicanja može produžiti na više od 15 dana, može se očekivati smanjenje sklopa. U takvim, nepovoljnim uvjetima važno je obratiti pozornost na različite zemljišne štetnike koji mogu oštetiti mlade biljčice i dodatno smanjiti broj biljaka po jedinici površine.
U uvjetima hladnog tla kao dobra praksa pokazala se startna gnojidba istodobno sa sjetvom kako bi mladi i slabo razvijen klicin korijen imao u svojoj blizini dovoljnu količinu hranjivih tvari. Minimalna temperatura zraka za rast kukuruza je oko 13°C, a ispod 10°C kukuruz prestaje rasti. U fazi ranog porasta kukuruzu ne odgovaraju niske temperature. Niske dnevne temperature zraka ispod +15°C zaustavljaju rast i razvoj, a listovi kukuruza gube prirodnu zelenu boju (dolazi do žućenja) uslijed prestanka stvaranja klorofila, vegetativni organi su slabi i vodenasti, povećana je sklonost infekcijama uzročnicima bolesti i napadu štetočina, a produžava se i vegetacija.
Suncokret
Minimalna temperatura za klijanje je 2-4oC. Ali, pri toj temperaturi suncokret klije vrlo sporo, čak oko 20-ak dana. Zato sjetva treba započeti tek kad se sjetveni sloj tla ugrije iznad 8oC. Optimalne temperature za klijanje su 20-22oC. U optimalnim uvjetima (temperatura tla i dovoljno vlage u tlu), sjeme brže bubri, brže nastupa klijanje i nicanje. Klijanje sjemena suncokreta počinje kad sjeme upije 35 % količine vode u odnosu na suhu tvar.
Soja
Minimalna temperatura za klijanje sjemena soje iznosi 8-10oC, a neki genotipovi kliju već kod 6oC. Međutim, pri ovim temperaturama procesi klijanja i nicanja traju dugo, klijavost sjemena se jako smanjuje, jer veliki broj sjemenki može biti oštećen uslijed pojave uzročnika bolesti. Zato sjetva treba započeti kad je temperatura sjetvenog sloja tla 8-12oC. Optimalna dubina sjetve je 4-6 cm, a u uvjetima s dovoljno vlage u tlu, može se sijati pliće.
Uljnklia tikva
Uljne tikve siju se tek kad prođe opasnost od proljetnih mrazeva (nakon 25. travnja, pa do 10. svibnja, ovisno o proizvodnim uvjetima). Temperatura tla na dubini 5 cm treba biti viša od 12oC. Uvjeti vlažnog i hladnog vremena nakon sjetve nepovoljno utječu na klijanje i nicanje.