U sklopu terenske nastave za studente prijediplomskog studija Fitomedicina 6. semestar, 3. godina kroz predmete herbologije, specijalne fitopatologije i hortikulture, 39 studenata Agronomskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, sa svojim profesorima doc. dr. sc. Valentinom Šoštarčić, prof. dr. sc. Tihomirom Milićevićem i izv. prof. dr. sc. Sanjom Radman, pohodilo je OPG Alena Šopara u Murskom Središću.
Vrlo zainteresirane i orne za rad i nastavu u prirodi, dočekao ih je radišni vlasnik uglednog OPG-a Alen Šopar, jednako tako raspoložen biti na raspolaganju radoznalim studentima, ali i mentorima. Predstavio je Alen prvo svoj OPG naglasivši kako su započeli s 0,4 hektara zemlje, a danas obrađuju 100 hektara. Ratarske kulture uzgajaju na konzervacijsko obrađenom tlu što im donosi dobar urod, visoke prinose i vrhunsku kvalitetu pšenice, kukuruza, krumpira, hajdine (heljde) i drugih kultura.
Od korova i nametnika ništa
Studenti su Alena slušali vjerojatno pozornije nego profesore na nastavi na fakultetu. On im je rekao kako je prioritet OPG-a zdravlje tla, te samim time i plodova, koji su kvalitetniji i obilniji jer su prihranjivani obradom pokrovnih usjeva, odnosno zelenom prihranom. Dok je Alen govorio i odgovarao studentima, profesor Miličević se udaljavao i nešto tražio, ali tijelo i lice su govorili kako nije zadovoljan.
–Rekao sam ja već nekoliko puta kako nama nije dobro ići na ovako dobro obrađena polja, jer nema korova, nema bolesti, niti štetnika. Našao sam samo uz rub njive nekoliko listova pepelnice na divljem ječmu, te nekoliko vlati oštećenih biljnim štetnicima, ustanovio je profesor koji nije imao prilike pokazati studentima zaražene usjeve jer Šoparove njive su kao iz knjige.
Alen je donekle profesora Miličevića utješio rekavši kako ipak ima dosta nametnika i štetnika. Posebice je tu poljska ljubičica, a ima i puževa, međutim redovitim tretiranjem se oni uklanjaju te na kraju plodova bude dovoljno i budu odlične kakvoće.
Nemaju problema s prodajom
Pohvalio se Šopar visokom produktivnošću, pa je tako spomenuo kako su na hektaru ubrali 9600 kilograma pšenice, kako je krumpir jako dohodovan, kukuruz vrhunski, a na upit profesorice Šoštarčić, kakvom se pokazala ova godina, Alen je odgovorio kako je godina jako dobra, naravno kad je u pitanju sjetva, jer berbe još nije bilo, premda će se krumpir uskoro brati. Naglasio je Alen i kako nemaju problema s prodajom svojih prinosa, od kojih najviše prodaju velikim otkupljivačima, jednom posebnom kupcu te dosta toga na kućnom pragu. Četiri sata na otvorenom brzo su prošla, svi su na kraju bili zadovoljni i raspoloženi, a budući agronomi obogaćeni novim saznanjima.
Povezivanje akademske zajednice i praktičara na terenu
–Cilj posjeta bio je povezati teorijska znanja s praksom. Sva očekivanja apsolutno su ispunjena. Imali smo priliku vidjeti raznolike kulture te sustave obrade tla, uključujući konzervacijsku obradu tla i no-till sustav. To su upravo teme koje trenutno obrađujemo na nastavi pa je ova terenska nastava iznimno vrijedna za konkretizaciju gradiva i dodatnu motivaciju za studente. Osobno smatram kako je dan bio izuzetno uspješan, inspirativan i edukativan. Kombinacija izuzetne gostoljubivosti domaćina, raznolikost kultura i inovacija u uzgoju ostavila je snažan dojam na sve nas. Ovakvi susreti dodatno nas podsjećaju koliko je važna suradnja između akademske zajednice i praktičara na terenu.
–Sve nas je posebno dojmila razina angažmana i znanja domaćina OPG-a Alena Šopara, kao i entuzijazam kojim vodi proizvodnju. Studente je impresionirala praktična primjena različitih tehnologija u uzgoju te pažnja posvećena održivosti. Ovo iskustvo već smo uključili u predavanja kao primjer dobre prakse. Studenti su pokazali veće zanimanje i bolju povezanost s nastavnim sadržajem. Zahvalni smo na toplom prijemu i profesionalnoj organizaciji. Takvi izlasci na teren nisu samo prilika za učenje, nego i povezivanje sa strukom, ljudima i onim što radimo, riječi su iznimno uljudne i za razgovor spreme docentice Valentine Šoštačić, nakon boravka u Murskom Središću.
Foto: Stjepan Mesarić