Potrebno je znati prepoznati korovne vrste prisutne na njivi i odabrati herbicid koji će svojim spektrom obuhvatiti prisutne vrste. Korove je potrebno prepoznati u ranom razvojnom stadiju (kotiledoni – prvi pravi listovi) jer se u tom razvojnom stadiju uglavnom i obavlja primjena herbicida. Na fotografijama stoga prikazujemo najznačajnije širokolisne korove kukuruza u ranoj razvojnoj fazi.
Osim ispravne determinacije korova, zahtjevnost suzbijanja korova u kritičnom razdoblju zakorovljenosti usjeva kukuruza koje traje do stadija razvoja do desetog lista, leži i u važnosti određivanja optimalnog vremena primjene herbicida. Nakon prerane primjene herbicida, često slijedi novi ponik korova, što iziskuje dodatno tretiranje. Kod većine ratarskih kultura višekratna primjena herbicida često ekonomski nije isplativa. Za takve kulture korisna bi bila prognoza razdoblja najveće dinamike nicanja korova. To omogućuje lakše određivanje optimalnog roka primjene herbicida.
Sve korove koji iz bilo kojeg razloga izbjegnu učinku zemljišnih herbicida (npr. nedostatak oborina) kao i višegodišnje korove (koje ne suzbija niti jedan zemljišni herbicid), moguće je suzbiti nakon nicanja kukuruza i korova. Iskusniji proizvođači sve češće se odlučuju za primjenu herbicida samo u ovom roku. To se zapravo i preporučuje u integriranoj zaštiti bilja. Naime, osnova premisa integriranog suzbijanja korova je primjena herbicida samo ako je potrebno, s čime je potrebno i koliko je potrebno, a što se jedino može postići primjenom herbicida nakon nicanja korova i usjeva. Temeljem iznikle korovne flore i poznavanjem spektra djelovanja herbicida moguće je odabrati „pravi“ herbicid. Dodatno, neki od pripravaka iz pre-em roka imaju dozvolu za primjenu i u ovom roku, ali u nešto nižim dozacijama jer ih korovna biljka usvaja i korijenom i listom. Ipak, primjena herbicida u ovom roku znatno je zahtjevnija.