Pretposljednji je dan svibnja, državni praznik Dan državnosti, a na polju Karaula Srednje škole Stjepana Sulimanca iz Pitomače – radno. Cvjetovi kamilice dozrjeli taman za žetvu, valja iskoristiti lijepo vrijeme i što prije ih skinuti jer postoji mogućnost oborina.
Poljoprivreda, poznato je to, ne zna za praznike, blagdane i neradne dane. Svi su tu osim učenika, oni su ovoga puta ipak pošteđeni praktičnog dijela nastave. Neka praznuju ili uče.
Poštivanje pravila struke donosi prednosti
Škola koja, među ostalima obrazuje učenike za tri poljoprivredna zanimanja (poljoprivredni gospodarstvenik, mehaničar poljoprivredne mehanizacije i agroturistički tehničar) ove sezone na dvije lokacije uzgaja 29 hektara kamilice, što je za pet hektara više nego godinu ranije. Poštujući plodored i pravila struke ne siju je na svim raspoloživim površinama, a ograničavajuće su i tehničke mogućnosti, berba i sušenje.
–Strogo poštujemo pravila struke, ne odstupamo ni najmanje. Učenici su primijetili da takav odnos prema poslu donosi prednosti. Manje je korova, manje problema sa štetnicima. Plod u konačnici kvalitetniji, govori nam struč. spec. ing. agr. Marko Kovač i koordinator projekta Regionalnog centra kompetentnosti Panonika.
Škola proizvodi ekološku kamilicu kao primarnu kulturu, ugovorenu u suradnji s tvrtkom Plantaže d.o.o., s kojom ima sklopljen sporazum o poslovno-tehničkoj suradnji, gdje oni odrađuju dio agrotehničkih operacija za koje škola nije opremljena ili da im ubrzaju proces (sjetva, berba, sušenje kamilice) proizvodnje kamilice.
–Surađujemo već pet godina i ta je suradnja svake sezone sve bolja. Danas je na izvanrednoj razini i što se tiče kvalitete kamilice i i što se tiče međusobnog odnosa. Djeca dolaze u naše proizvodne pogonima za preradu ljekovitog bilja. Prolaze vježbe, uče o procesu prerade kamilice. Upoznajemo ih i s cjelokupnim procesom proizvodnje i prerade kamilice do faze sirovine za pakiranje čajeva. Iskustva govore da je učenike čiji se roditelji bave kamilicom lakše animirati jer su navikli na posao i željni su novih znanja. Za ostale nam treba malo više truda, a svima na našem primjeru objašnjavamo kako kamilica ima budućnost jer je proizvodnja profitabilna. Cijena je stabilna, tržišta uvijek ima – kaže direktor Bernard Drvenkar.
Vremenske prilike – najveći problem
Plantaže imaju 40 stalno zaposlenih radnika i još 10 do 15 sezonaca. Na vlastitim površinama kamilicu uzgajaju na 150 hektara u eko proizvodnji, a u kooperaciji 250 do 300 hektara, što konvencionalne, što ekološke proizvodnje.
Najveći problem u proizvodnji su vremenski uvjeti koji utječu na prinos.
–Za kamilicu se svake godine dižu standardi kvalitete. Mi se tome uspješno prilagođavamo. Izvozimo po cijelom svijetu, svaki kupac ima svoje standarde, svakome se prilagođavamo, objašnjava Drvenkar.
Pitamo naše sugovornike kakva je godina za kamilicu, kakvi su prinosi?
–U odnosu na one koji su ranije krenuli berbu i koji su imali nesreću da im kamilica dozrije u trenutku najvećih kiša i poplava, naša je kamilica relativno dobra. Prilagodili smo se klimatskim prilikama, idemo kasnije u sjetvu da prebrodimo razdoblje zime u kojem nema oborina odnosno obilnih kiša. Imamo i tu nesreću da je površina blizu Drave. Kad rijeke raste, visoke su podzemne vode pa korijen kamilice ne funkcionira kako bi trebao. Očekivani urod je 700 kilograma cvijeta po hektaru, odgovara Kovač.
Plan je upisati novih 40 učenika u poljoprivredni sektor
Na žetvu je došao i Marko Marić, novi ravnatelj škole. Na toj je dužnosti od početka godine, prethodno je radio kao nastavnik matematike. Pitamo ga o prvim iskustvima.
Pet mjeseci je prošlo u istraživanju i upoznavanju. Dok ne dođete na tu poziciju ne znate što vas sve očekuje, i što sve ravnatelj škole radi. Mi nismo samo škola, imamo jako poljoprivredno gospodarstvo i vlastiti restoran tako da su to, zapravo, tri funkcije u jednoj. Bio sam član Školskog odbora i na taj način se upoznao s dijelom posla i obaveza, ali sam tek sada vidio i pozitivne i negativne čari tog posla. Ljestvica je podignuta dosta visoko, moramo se dobro potruditi da ovaj standard održimo, da s nečim novim nadopunimo i na taj način pokažemo kako prava strukovna škola trebala raditi, kaže ravnatelj Marić.
U novu školsku godinu plan je upisati 80 učenika od toga u poljoprivredni sektor 40. Raznoraznim promocijama i prezentacijama škola pokušava potaknuti učenike za upis u jedan od sedam smjerova, ali broj učenika iz godine u godinu sve je manji, iako generacije koje su završile ili završavaju Srednju školu Stjepana Sulimanca u Pitomači imaju samo riječi hvale za profesore i uvjete u školi.
Poljoprivrednik – najvažnije zanimanje na svijetu! Kaže priča da je najvažnije zanimanje na svijetu poljoprivrednik, jer liječnika, policajca, pravnika ili ekonomista vjerojatno ne trebate svaki dan, ali poljoprivrednika trebate barem tri puta dnevno – za doručak, ručak i večeru. Stoga i ovom prilikom pozivamo osnovnoškolce da upišu srednju strukovnu školu i steknu stručno zanimanje iz područja poljoprivrede, jer ako ne danas, onda će sigurno u skorijoj budućnosti proizvoditi hranu i čuvati okoliš biti najljepši i najvažniji posao na svije