–Konjogojstvo je jedan od sektora u stočarstvu koji kontinuirano raste. U registru kopitara trenutačno imamo približno 43.000 grla, a hladnokrvne pasmine dominiraju u broju grla, istaknuo je izv. prof. dr. sc. Krunoslav Karalić, v.d. ravnatelja Hrvatske agencije za poljoprivredu i hranu (HAPIH) pozdravljajući sudionike 10. Savjetovanja uzgajivača konja u Republici Hrvatskoj, održanog 4. travnja 2025. godine u Gudovcu.
Ovogodišnje, 10. jubilarno savjetovanje, organizirala je Hrvatska agencija za poljoprivredu i hranu (HAPIH) u suradnji s Hrvatskom udrugom uzgajivača Gidran pasmine konja (HUGK) kao suorganizatorom, a pod pokroviteljstvom Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva te supokroviteljstvom Bjelovarsko-bilogorske županije i Grada Bjelovara, te uz podršku tvrtke Bjelovarski sajam d.o.o.
–HAPIH kao treća strana radi na uzgojnim programima, selekciji, odabiru najboljih grla za reprodukciju u suradnji s uzgojnim udruženjima. U HAPIH-ovom DNA laboratoriju provodimo potvrdu roditeljstva i genotipizaciju. Koristim prigodu zahvaliti Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i ribarstva na dodatnim sredstvima kojima ćemo opremiti i razvijati naš laboratorij. Tako naši uzgajivači neće tražiti ovu usluge u stranim laboratorijskim tvrtkama, rekao je između ostaloga izv. prof. dr. sc. Krunoslav Karalić.
Najmlađa uzgajivačka organizacija u Hrvatskoj
U ime Hrvatske udruge uzgajivača Gidran pasmine konja pozdrave je uputio Branko Kovačić. Istaknuo je kako su najmlađa uzgajivačka organizacija u Republici Hrvatskoj.
–Započeli smo 2009. godine s 20-ak grla, a na kraju prošle godine smo imali oko 120 članova, a 70 je vlasnika gidrana. Danas smo došli do 130 grla, rekao je Kovačić.
Okupljene su pozdravili i direktor Bjelovarskog sajma Zlatko Salaj, pročelnik Upravnog odjela za gospodarstvo Grada Bjelovara Davor Sušak, te pročelnik Upravnog odjela za poljoprivredu Bjelovarsko-bilogorske županije Zlatko Pavičić.
–U Hrvatskoj imamo velik broj pasmina, više od 100 registriranih. Broj konja raste iz godine u godinu. Što se tiče hladnokrvnog uzgoja, širenju je značajno doprinijelo raspolaganje i dodjela zemljišta, pogotovo u brdsko-planinskim područjima, rekao je otvarajući savjetovanje dr. sc. Mato Čačić, v.d. ravnatelja Uprave za stočarstvo i kvalitetu hrane pri Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i ribarstva.
Cilj je edukacija i informiranje uzgajivača i stručnjaka
Cilj savjetovanja je edukacija i informiranje uzgajivača konja i stručnjaka iz najvažnijih područja agrarne politike, ruralnog razvoja, selekcije, uzgoja, držanja, hranidbe, zdravstvene zaštite. Predavači s Agronomskog i Veterinarskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu te Fakulteta agrobiotehničkih znanosti Osijek govorili su o ulozi hranidbe u prevenciji kolika, interakciji čovjeka i konja u kontekstu dobrobiti te provedbi novih reprodukcijski postupaka u konjogojstvu.
Središnji dio programa bila je je panel rasprava „Stanje i perspektiva uzgoja toplokrvnih pasmina i tipova konja u RH“. Uvodno izlaganje održao je prof. dr. sc. Ante Ivanković. U panel raspravi koju je moderirao dr. sc. Dragan Solić iz HAPIH-a sudjelovali su dr. sc. Nidal Korabi (Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva), Franjo Poljak, dipl. ing. (HAPIH), Željko Gagro mag. pharm. (Hrvatski konjički savez) i Branko Kovačić, dipl. ing. (Hrvatska udruga uzgajivača Gidran pasmine). Tijekom rasprave naglašen je višestruki značaj uzgoja toplokrvnih pasmina konja kao i niz prijedloga za izmjenu Nacionalnog programa poticanja provedbe uzgojnih programa toplokrvnih pasmina konja u RH.
Završni dio Savjetovanja održan je u Aukcijskoj dvorani sajma.Tamo je predstavljen uzgoj gidran pasmine s izvrsno pripremljenim grlima i još boljim jahačima u prekrasnim odorama husarske povijesne postrojbe, uz stručno i vrlo nadahnuto komentiranje prof. dr. sc. Jelene Ramljak koja je i voditeljica uzgoja ove pasmine.
Izvor i foto: hapih.hr