Kada počnemo razmišljati o uzgoju kunića prvo moramo sakupiti što više podataka, i vidjeti možemo li im osigurati temeljne uvjete za normalan život. Uz osiguravanje primjerenog smještaja i prehrane, vrlo je važno odabrati i odgovarajuću pasminu koja će moći pomiriti naše želje i mogućnosti.

Prema definiciji, pasmina je skupina životinja istih svojstava s obzirom na boju, oblik, veličinu, težinu, kakvoću krzna, rast i fiziološka svojstva, koje prenosi na svoje potomstvo. Tako kuniće prema težini i veličini dijelimo na velike, srednje, male i patuljaste, a prema dužini dlake na dugodlake i kratkodlake pasmine.


Kratko ćemo opisati pojedine najčešće uzgajane pasmine i navesti njihove uzgajivače u našoj državi. Izvor podataka o uzgajivačima je katalog 16. državne i 1. međunarodne izložbe malih životinja, koja je održana koncem prošle godine u Gudovcu pokraj Bjelovara i katalozi s ostalih izložaba malih životinja. Osim opisanih, postoji još mnogo pasmina koje se mogu vidjeti na svjetskim izložbama.


Velike pasmine (orijaši)


To je skupina kunića koji prelaze težinu od 5 kg. Obično se kreće između 6 i 8 kg, dužina tijela iznosi od 62 do 68 cm. Rasplodnu zrelost dostižu u prosjeku u dobi od 8 do 10 mjeseci. U prvom redu koriste se za dobivanje mesa. Najpoznatiji predstavnici ove skupine su belgijski orijaš, bijeli orijaš, orijaški šarac, te veliki ovnoliki kunić.


Belgijski orijaš


Snažna i krupna životinja dužine tijela od najmanje 65 cm i idealne težine veće od 7 kg, koju odlikuju široka prsa i leđa te duge i ravne noge. Glava je velika, nešto uža kod ženki te šira i okruglija kod mužjaka. Uši su ravne i čvrste, duže od 16 cm. Oči su smeđe boje. Rep nešto duži i nadignut. Krzno je mekano, dugačko i glatko. Dopuštene boje su sivosmeđa, zečjesiva, tamnosiva, čelična, crna, plava, plavosmeđa, zečja i žuta. Rasplodnu zrelost ženke postižu u dobi od 8 do 9, a mužjaci u dobi od 10 do 12 mjeseci. Mirne je i blage naravi, ali je osjetljiv na neprimjerene uvjete prehrane i smještaja. Koristi se za dobivanje mesa i kožica.


Bijeli orijaš


Skladno i elegantno tijelo dugo je najmanje 64 cm, sa snažnim i jakim nogama. Glava je velika, s mesnatim, jakim i uspravnim ušima dugima najmanje 16 cm. Dostiže težinu od 6 do 8 kg. Krzno je gusto, glatko i dugo. Snježnobijele je boje sa crvenim očima i bezbojnim noktima (albino). Zbog navedenih svojstava krzno je sklono onečišćenju, pa mu moramo pružiti odgovarajući smještaj koji će to spriječiti. Meso je ukusno a kožice vrijedne i cijenjene.

Prethodni članakValenje peradi
Sljedeći članakSuvremeni uzgoj lijeske (I.)
Gospodarski list
Gospodarski list – sve što vrijedi znati u poljoprivredi Gospodarski list najstariji je i najčitaniji hrvatski časopis za poljoprivredu, s tradicijom dugom preko 180 godina. Kroz tri stoljeća pomaže poljoprivrednicima stručnim, aktualnim i korisnim sadržajem te i danas svakih petnaest dana stiže na adrese svojih vjernih pretplatnika. Naši autori su priznati stručnjaci, znanstvenici i poljoprivrednici. Uz tiskana i online izdanja, posjeduje bogatu biblioteku knjiga pod nazivom - Obitelj i gospodarstvo, organizira razne stručne konferencije iz područja agrobiznisa, kroz društvene mreže aktivno sudjeluje u svakodnevnici ljubitelja prirode i poljoprivrede. Opravdano je najveći specijalizirani - poljoprivredni medij u regiji. Cilj Gospodarskog lista je ostao isti od prvog broja – znanjem jačati poljoprivredu i selo.