Kravlji kolostrum je tekućina žučkaste boje većeg udjela suhe tvari (oko 25 – 26 posto) u odnosu na mlijeko (oko 12 – 13 posto). U suhoj tvari najzastupljeniji su proteini, odnosno proteini sirutke. Kolostrum, u odnosu na mlijeko, ima manju količinu laktoze, a veću količinu ostalih glavnih sastojaka.
Kolostrum sadrži gotovo dvostruko veći udio mineralnih tvari te više višestruko nezasićenih masnih kiselina u odnosu na mlijeko. Kolostrum je, osim toga, izuzetno bogat vitaminima, iako njihova koncentracija može varirati.
Kolostrum je u znanosti poznat kao najjači prirodni imunostimulator. Najvažniji imunološki sastojci kolostruma su imunoglobulini, važni u neutralizaciji toksina, virusa i bakterija. Oni su pasivna imunološka zaštita, jer obnavljaju i jačaju imunološke reakcije do sazrijevanja imunosustava novorođenčeta. Tako novorođenim životinjama, koje tijekom prvih sati života ne prime kolostrum prijete različite infekcije, slab prirast i povećana smrtnost.
U sastavu kolostruma su i drugi sastojci nespecifičnih antimikrobnih i imuno – stimulirajućih svojstava (laktoferin, lizozim, laktoperoksidaza, leukociti, citokini) te drugi imunomodulatorni čimbenici poput faktora rasta. Do danas je dokazano da veliki broj ovih supstanci iz kolostruma djeluju u liječenju mnogih bolesti, pa se kolostrum sve više koristi u farmaceutske svrhe. Laktoferin je glikoprotein koji veže željezo. Sintetizira se u mliječnoj žlijezdi i drugim egzokrinim žlijezdama, a ima ga i u suzama.
Laktoferin, a osobito njegovi derivati, imaju širok bakteriostatski, bakteriocidni i antiviralni spektar djelovanja, a mogu modulirati i upalne reakcije. Bakterije i virusi trebaju željezo kako bi se mogli razmnožavati i rasti. S obzirom da laktoferin veže željezo, to mu daje jedinstvenu sposobnost obrane organizma od širokog spektra patogenih mikroorganizama, osobito koliformnih (Escherichia coli i Enterobacterae rogenes). Primjenjuje se u liječenju raka, herpesa, kroničnog umora, Candida albicans i drugih infekcija. Količina laktoferina u kravljem kolostrumu je oko 1,5 – 5 mg/L, a u mlijeku oko 0,1 mg/L.
Laktoperoksidaza je djelotvorni antimikrobni enzim koji ”čuva” mlijeko od kvarenja, a također stimulira rast novorođene teladi. Kolostrum sadrži podjednaku količinu laktoperoksidaze kao i mlijeko.
Lizozim je antimikrobni sastojak humanog kolostruma i mlijeka, a utječe na intestinalnu bakterijsku floru novorođenčeta. Pomaže u zaštiti od bakterijskih infekcija, jer uništava bakterije s kojima dolazi u kontakt. Antibakterijsko djelovanje lizozima posljedica je vezivanja za stanicu bakterije i razaranja stanične membrane u prisustvu elektrolita. Posebno je djelotvoran na bakterije roda Clostridium i druge gram pozitivne bakterije. Može biti i učinkovit lokalni antibiotik. Koncentracija lizozima u kolostrumu je visoka i postepeno opada prijelazom na normalno mlijeko. Koncentracija lizozima u humanom kolostrumu stostruko je veća nego u kravljem.