Konj koji je ekstremno invadiran unutarnjim parazitima u osnovi nije zdrav, vjerojatno trpi akutne ili kronične bolesti. Do ekstremne situacije, do koje nikada ne bi smjelo doći, doveo je pad imunološkog sustava.
Pored bolesti, pad imunološkog sustava kod konja može izazvati loša hranidba i njega konja. Iskusni tvrde, konji koje oblijetavaju muhe značajno više nego ostale, moraju pobuditi pažnju svog gospodara iako još ne pokazuju vidljive znakove bolesti. Poznato je da su napadi muha gotovo nesnosni, kad su životinje u kritičnoj životnoj fazi, bilo zbog bolesti ili starosti. Nažalost, tako je i kod ljudi. No, istina je da će muhe obljetati u slučaju rana, ali tada će muhe ići i na mlađe životinje, neovisno o dobi te to oblijetanje nema veze s parazitima.
Zdrav konj, sa zdravim imunološkim sustavom, dobrom florom u crijevima, dobrom opskrbom, s manjom podrškom prirodnim sredstvima uz dodatak probiotika, sposoban je održavati razinu parazita ispod granice koja je škodljiva njegovom organizmu. Tako je i sa svim ostalim životinjama i ljudima, zar ne? Iluzorno je očekivati da organizam konja bude potpuno „čist“ jer i mi sami nismo. Potpuno je krivo usredotočiti se samo na parazite i sve pripisivati parazitima. Nije dobro nekontrolirano pribjegavanje aplikatorima koji sadrže paste – antiparazitike.
Kemijske paste su problematične iz više razloga:
- Pasta je kemijska tvar s kojom u organizam unašamo koncentrirane tvari koje utječu na crijevnu mikrofloru te jetru.
- Pasta je kemijska tvar koja ubija crijevnu floru, odnosno probiotske bakterije; crijevna flora je centar imunološkog sustava. Prema nekim autorima, 70 % imunološkog sustava zavisi od ispravnog djelovanja crijevne flore. Osipanje crijevne flore zajedno s toksinima su dodatno jak udarac imunološkom sustavu. Poslije primjene paste konj je zapravo lak plijen za parazite, broj korisnih bakterija, negostoljubivih bakterija za parazite bitno je smanjen, što doprinosi lakšem zadržavanju i razmnožavanju istih. Rekolonizacija parazita odvija se u sve kraćim razmacima.
- Paste su sve jače, otpornost parazita je sve veća, javlja se spirala; (prisjetimo se neodgovorne primjene antibiotika). Rezistencija parazita je genetski uvjetovana i najčešće nastaje iz subdoziranja antiparazitika.
Koliko kura antiparaziticima godišnje?
Ždrebad ima svoje fiksne protokole koji se fokusiraju na razvojni ciklus konjske gliste koja za mlade konje može biti pogubna. Dehelmitizacija počinje u starosti 3 mjeseca. Ako je invazija veća, a ždrijebe se prvi puta počisti sa 6. mjeseci tu postoji velika šansa od začepa glistama, kolika pa i rupture crijeva.
Najbolje se držati riječi iskusnih držaoca konja: „Ne konj čist od parazita, već konj siromašan parazitima“.