Početkom svibnja, u pitoresknom Seoskom turizmu Rakić u Čabrajima kod Križevaca, Hrvatsko uzgojno udruženje (HUU) Salers – Croatia, organiziralo je radionicu o novom pristupu uzgoja goveda u sustavu krava-tele. Cilj radionice bio je poticanje inovacija u poljoprivredi i ruralnom razvoju, s aspekta uzgajivača goveda pasmine salers.

U uvodnom govoru Mirko Devčić, predsjednik HUU Salers Croatia zahvalio je sudionicima na dolasku. Naglasio je kako su komparativne prednosti pasmine Salers definitivno potvrđene i po jednostavnosti i isplativosti uzgoja.   

Ova iznimna pasmina pokazala se vrlo zahvalna za uzgoj u sustavu krava-tele na gotovo svim prostorima RH,  od dalmatinskih krških, ličkih planinskih pa do kontinentalnih brdskih i ravničarskih područja. Gotovo iste rezultate imamo i na području susjednih država Slovenije, BiH i Srbije, gdje smo vrlo uspješno razvili uzgoj Salers pasmine, naglasio je Devčić sudionicima radionice. Među sudionicima su bili i uzgajivači iz BiH i Srbije, te Slovenije i Crne Gore.

  Zanimljiva predavanja

Vlasnica seoskog turizma, Jasmina Rakić Horvat, sudionicima je ukratko predstavila svoje imanje i ugostiteljsku ponudu. Agroturizmom se bave 18 godina, a zadnjih 8 godina imaju i salers goveda. Potom se okupljenima obratila Anica Lenart, voditeljica LAG “Moslavina“. Rekla je da se kroz poticanje razvoja poljoprivrede i agroturizma, razvija i lokalna zajednica, a novim konceptom „Pametnih sela“ želi se dodatno povećati kvaliteta života u ruralnim krajevima. LAG Prigorje i njihovi lokalnu razvojnu strategiju predstavila je Ivana Radaković. O stanju u domaćem govedarstvu govorio je Drago Uđbinac iz HAPIH-a. Prezentaciju o digitalizaciji ruralnih područja u praksi i primjeni inovativnih rješenja u uzgoju krava-tele održao je Anton Berišić. Tehnološka i građevinska rješenja kod uzgoja u sustava krava –tele na primjeru OPG Tankosić, predstavio je Željko Picig.

Tri najvažnija cilja

Mirko Devčić je sudionicima objasnio tri najvažnija cilja udruženja. To su da članovi imaju korist od udruženja koje ih informira o svemu što je bitno u uzgoju salers goveda. Cilj je i potaknuti i ohrabrati uzgajivače da razvijaju uzgoj pasmine salers i treće, vratiti vjeru i optimizam u bavljenje stočarstvom kroz koncept od njive do stola.

Salers goveda su nenadmašna u glavnim zahtjevima uzgoja u sustavu krava-tele. Otporna se na vanjske (ekstremne) uvjete, imaju mirnu i dobroćudnu narav i lako se tele, bez pomaganja. Salers krave su izuzetne majke. Njihovo mlijeko u količini od 9-12 kg koristi tele koje se uzgaja do 9 mjeseca, a imaju i dugovječnost pa daju od 12-14 teladi. Kod uzgoja u sustavu krava-tele, glavni cilj je što kvalitetnije tele, koje će na tržištu ostvariti što bolji plasman, a uz najniže moguće troškove. Randman na liniji klanja je 65%, a kvaliteta mesa je vrhunska uz visoku gastronomsku vrijednost. U to su se sudionici uvjerili za vrijeme ručka jer je poslužen izvanredno ukusan gulaš od mesa salers – Čabrajski salerac.

Suradnja s Francuzima

Zahvaljujući ugovorenoj suradnji hrvatskog udruženja s francuskim nacionalnim udruženjem Groupe Salers Evolution (GSE), omogućena je implementacija znanja i iskustva najboljih francuskih farmera, koja se u praksi već primjenjuje od 2010. Za mnoge uzgajivače iz Hrvatske iskustva iz Francuske su bila ključna za donošenje konačne odluke o pokretanju uzgoja.

Stoga je posebna vrijednost ove radionice bilo gostovanje predavača iz Francuske, koji su rado dali izjavu za Gospodarski list.

Juliette Rodde:

Moja obitelj ima 210 goveda Salers i bilo mi je zadovoljstvo doći prvi put u Hrvatsku i vidjeti kako i ovdje ima izvrsnih uzgajivača ove zahvalne i nezahtjevne pasmine. Meso salers goveda je izuzetno kvalitetno i traženo. Kombinacija lakoće uzgoja i izvrsne isplativosti najbolja preporuka svima da odaberu salers za uzgoj u sustavu krava-tele.

Alexandre Chedeville:

Iako je Francuska vodeća država u EU po uzgoju goveda sa 17 milijuna grla, koja se uzgajaju na oko 130 tisuća farmi (prosjek je 60 krava po farmi), trendovi u govedarstvu nisu dobri niti u Francuskoj. Imamo pad broja stočara, a problem je i niska razina cijena mlijeka i mesa. Udruženje Interbev predstavnik je svih sudionika u lancu proizvodnje i prodaje proizvoda u govedarstvu i zastupamo interese francuskih poljoprivrednika i proizvođača. Bilo bi dobro da i u Hrvatskoj postoji takva asocijacija koja bi objedinila i štitila sve stočare u Hrvatskoj.

Na kraju ove radionice koja je održana u sklopu aktivnosti Nacionalne ruralne mreže i financirana sredstvima Europske unije, naglašeno je kako od uzgajivača na području 18 županija RH, nitko nije odustao od uzgoja, a gotovo svi pomalo proširuju.

Mirko Devčić, predsjednik Hrvatskog uzgojnog udruženja Salers – Croatia

Foto: Goran Beinrauch, dipl. ing. agr.

Prethodni članakPotrebno je hitno zaštititi stoku od napada vukova
Sljedeći članakCoco – gris užitak
Goran Beinrauch, dipl. ing. agr.
Goran Beinrauch, dipl. ing. agr. Glavni je urednik u Gospodarskom listu u kojem uređuje rubrike održiva poljoprivreda, agroekonomika, povrćarstvo, voćarstvo, vinogradarstvo, zaštita bilja, nove tehnologije i dr. Rođen je 1976.g. u Zagrebu, gdje je završio osnovnu školu, te XI. gimnaziju. Na Agronomskom fakultetu u Zagrebu diplomirao je na smjeru vrtlarstvo i oblikovanje pejzaža. Na Agronomskom fakultetu je trenutno i doktorand na poslijediplomskom studiju Poljoprivredne znanosti. Desetak godina bavio se uzgojem ukrasnog bilja u vlastitom rasadniku, a radio je i u poljoljekarni kao agronom - savjetnik. U Gospodarskom listu radi od 2010. godine, a glavni je urednik od 2015. godine i producira sadržaje stručne tematike u tiskanim, ali i digitalnim formatima. Od 2014.godine je i tajnik Društva agrarnih novinara Hrvatske. Organizator je i moderator na stručnim skupovima (seminari, konferencije, kongresi...) te panel raspravama, fokus skupinama i radionicama, a sudjeluje i koordinira u raznim nacionalnim i europskim projektima o poljoprivrednoj proizvodnji.