Stočarstvo je lokomotiva poljoprivrede, a svakoj lokomotivi potreban je dobar strojovođa. U stočarstvu je to sposoban i educiran farmer. Stoga su LAG Vallis Colapis, Hrvatsko uzgojno udruženje Salers Croatia i Gospodarski list organizirali radionicu o održivom sustavu uzgoja krava-tele. Ona je održana 18. lipnja u Dugoj Resi u hotelu Frankopan.
Na početku radionice okupljene poljoprivrednike pozdravio je predsjednik Lokalne akcijske grupe Vallis Colapis, Milan Medić. Istaknuo je važnost poljoprivrede u gospodarstvu ruralnih krajeva. U održivom razvoju lokalnih sredina veliku ulogu imaju i LAG-ovi koji su sufinancirani iz Europskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj (EFPRR). LAG čini lokalno partnerstvo predstavnika javne i privatne interesne skupine (privatni čine predstavnici gospodarske i civilne interesne skupine), koji najbolje poznaju potencijale i razvojne potrebe svog lokalnog područja, zajedno utvrđuju i provode razvojne projektetemeljem osmišljavanja i provedbe lokalne razvojne strategije i provode edukacije, savjetovanja, povezivanje i suradnjus drugima.
LAG Vallis Colapis
Voditeljica Odjela za ruralni razvoj LAG Vallis Colapis, Tatjana Polović, predstavila je Lokalnu razvojnu strategiju LAG-a Vallis Colapis za razdoblje 2023.-2027. LAG Vallis Colapis prostire se na 1.502,66 km2 i na tom području živi 84.742 stanovnika. U razdoblju od 2014.-2020.g. LAG Vallis Colapis imao je u Lokalnoj razvojnoj strategiji proračun od 2.146.532,97 eura, sudjelovao na 8 LAG Natječaja kroz 115 projekta, 4 tipa LAG Natječaja, do kraja 2023. isplaćena su 92 projekta u iznosu od 1.748.712,11 EUR, a u idućem razdoblju od 2024.-2027. Lokalnom razvojnom strategijom proračun će iznositi 2.026.535,40 eura od čega će za LAG natječaje biti namijenjeno 71,29 %. U tri intervencije u LAG natječajima moći će sudjelovati i lokalni poljoprivrednici. Oni će moći investirati i u stočarstvo, pa je na ovoj radionici predstavljen sustav krava-tele kroz nekoliko zanimljivih predavanja.
O primjeni inovativnih digitalnih podrški u praksi kod uzgoja u sustavu krava-tele, o planiranju izgradnje objekata kod sustava krava -tele i o uzgojnom programu pasmine Salers govorio je Željko Picig iz HAPIH-a, koji je i voditelj uzgojnog programa te pasmine.Rezultate uzgoja i ekonomsku isplativost Salers pasmine objasnio je Marko Butina, čija obitelj ima farmu na kojoj uzgaja Salers goveda, a meso plasira kroz obiteljski hotel Frankopan. Najveća pozornost okupljenih bila je za vrijeme predavanja predsjednika Uzgojnog udruženja Salers Croatia, Mirka Devčića. On je dao odgovore na pitanje „Zašto uzgajati Salers pasminu“. Pritom je podijelio iskustva o senzornom ocjenjivanju kvalitete mesa Salers goveda.
Salers mi je draži od vlastite supruge
Svi sudionici su autobusom otišli do maloprije spomenute farme obitelji Butina, u Novigradu na Dobri, na kojoj ih je dočekao vlasnik, Darko Butina i iz vlastitog iskustva ispričao kako se odlučio na uzgoj ove francuske pasmine i duhovito naglasio kako je ljubav prema blagu – kravama, neusporediva čak ni s vlastitom suprugom, jer s kravama mu nije teško biti od jutra do mraka.
Sudionici su imali prilike domaćinu postaviti razna pitanja. Pitanja od hranidbe i uvjeta držanja, reprodukcije i teljenja, pa do troškova i isplativosti. Pri tome su istaknute komparativne prednosti pasmine Salers. I Darko Butina je potvrdio kako se radi o pasmini koja je je mnogo jednostavnija za uzgoj. Otporna je, robusna pa nema niti troškova veterinara.
Zaključni dojam podijelio je jedan od sudionika radionica, Antonijo Šebrek, koji ima OPG za ekološku proizvodnju povrća. Na radionicu je došao jer planira nabaviti goveda za pregonsko napasivanje na svojim površinama, kako bi imao organsku gnojidbu i dodanu vrijednost OPG-a.
–Razmišljao sam nabaviti škotsko govedo iz Slovenije. Nakon ove radionice radije ću se odlučiti za Salers, jer je vrlo zahvalna za uzgoj, a sviđa mi se i kvaliteta mesa.
Da Salers ima izvrsno i vrlo ukusno meso sudionici su se posvjedočili pri povratku u hotel Frankopan. Tamo je Marko Butina predstavio desetak raznih jela od mesa Salers goveda.
Možemo zaključiti da su ovakve radionice dobrodošle za edukaciju poljoprivrednika. Vjerujemo da će Salers goveda biti sve raširenija u uzgoju u Hrvatskoj, što je i cilj koji je istaknuo Mirko Devčić:
–Imamo kvalitetu, a ubuduće moramo osigurati količine i kontinuitet opskrbe mesom naših kupaca!