Kako svjetlosni program djeluje na proizvodnju mlijeka, sastav mlijeka, uzimanje hrane i plodnost? Svjetlosni programi za stajske krave razmjerno su novi, prvi pokusi o utjecaju svjetlosti na količinu mlijeka provedeni su prije više od 25 godina. Osiguranje 16 – 18 sati svjetla, mliječnim kravama uzrokuje povećanje količine izlučenog mlijeka 5 – 16 posto prema najmanje 13,5 sati osiguranog svjetla (100 – 300 luxa).
Tako nastalo povećanje produkcije mlijeka ne će utjecati na sastojke sadržane u mlijeku, bjelančevine i mliječni šećer laktozu. Sadržaj mliječne masti ostao je indiferentan.
Uzimanje hrane kod 16-satnoga svjetlosnog programa povećano je oko 6 posto. Ipak svjetlo nije sve u jednom trajanju dana od 16 sati, jer tu spada i bezuvjetnih 8 sati faze mraka. Rezultati korištenja svjetlosti kod goveda u laktaciji ne smiju se primijeniti na krave u suhostaji. Program s kratkim trajanjem dana (8 sati svjetla, 16 sati mraka) u vrijeme suhostaje djeluje na povećanje mliječnosti u idućoj laktaciji.
Provedena istraživanja povećanja mliječnosti
Prva promatranja utjecaja osvjetljavanja 13 mliječnih stada na produkciju mlijeka bila su provedena prije 25 godina u Michiganu u SAD-u. Ustanvljeno je da produljenje dnevnog svjetla umjetnim tijekom 16 – 18 sati ujesen i za zimskih mjeseci, produkciju mlijeka povećava 10 – 12 posto. Poslije je to pozitivno djelovanje dopune ograničenja dnevnog svjetla vanjskim izvorima svjetlosti na proizvodnju mlijeka potvrđeno i u istraživanjima u SAD-u, Kanadi, Izraelu, Bugarskoj, Italiji i Engleskoj. Istraživanja su provedena u različitim načinima držanja, razini rada, stadija laktacije i kod različitih rasa goveda. Jačina osvjetljenja u svim istraživanjima bila je veća nego u normalnim uvjetima u staji za mliječna goveda, i varirala je između 100 i 300 luxa (svjetlo dovoljno za čitanje novina). Najvažnije posljedice produljenog djelovanja osvjetljenja u tom poslu pokazuju kriteriji.
Količina proizvedenog mlijeka
U jednom od istraživanja ustanovljeno je da krave s nižom mliječnošću od 20 l/dan, u sličnoj izmjeri postignu povećanje mliječnosti kao i krave s prosječnom mliječnošću od 35 l/dan. Otkriveno je da se rezultati postupnog povećanja proizvodnje mogu prepoznati tek nakon 2 – 4 tjedna. Radi toga je potrebno strpljenje da se bolje upozna djelotvornost osvjetljavanja.
Sastav mlijeka
Usprkos značajnom povećanju količine proizvedenoga mlijeka, trajanje osvjetljavanja ne će utjecati na sadržaj sastava mlijeka, bjelančevina i mliječnog šećera (laktoze). Nasuprot tome, rezultati djelovanja produljenog osvjetljavanja na sadržaj masti nejedinstveni su, pa čak i proturječni. Tijekom jednog od istraživanja, povećano dulje osvjetljavanje kod jednih je krava povisilo postotak mliječne masti, a u drugom istraživanju ga smanjilo. Posljednja reakcija bila je i očekivana.
(Pročitajte cijeli članak u novom broju časopisa!)