Plod rajčice u širokoj je primjeni u našoj prehrani. Koristi se svježa, zreli plod i prerađen na različite nači ne. Klimatski uvjeti za uzgoj rajčice u kombinaciji s drugim agroekološkim elementima, uz nove selekcionirane sorte i hibride, pružaju vrlo dobre uvjete za proizvodnju rajčice u našoj zemlji. U istočnom i sjeverozapadnom dijelu postoji dobra kombinacija tla i dosta vode za natapanje, kao i povoljne klimatske prilike. Na ovim prostorima mogu se lako ostvariti prinosi od 50 do 80 t ploda po hektaru. Istovremeno, to su i najrazvijenija poljoprivredna područja, s većom koncentracijom stanovništva u razvijenim urbanim središtima, gdje se mogu plasirati velike količine svježeg ploda na zelenim tržnicama ili prodati prehrambenoj industriji za preradu.
U suvremenoj proizvodnji hrane rajčica zauzima značajno mjesto. U ljudskoj je prehrani vrlo zastupljena, njezina je potrošnja statistički zabilježena u 164 zemlje. Prosječna svjetska potrošnja rajčice iznosi oko 15 kg po stanovniku. Znatno je veća potrošnja u razvijenim zemljama, gdje iznosi 29 kg. Regionalno, najveća potrošnja zabilježena je u Sjevernoj Americi, 35 kg po stanovniku godišnje. Europske zemlje nalaze se na drugom mjestu, s po trošnjom od 27 kg.
Najveća potrošnja rajčice zabilježena je u Grčkoj, 140 kg po stanovniku, gdje ovo povrće čini polovicu ukupne potrošnje povrća. Visoka ponuda, kao i tradcija, odnosno navike potrošača uzrok su ovako visoke potrošnje ovog povrća Ne smiju se zanemariti ni klimatski uvjeti koji utječu na razinu potrošnje. Grča je ujedno i jedina europska zemlja među najvećim svjetskim potrošačima.
Uzgojni uvjeti
Uzgoj rajčice moguć je u gotovo svim našim poljoprivrednim područjima. Najbolje uspijeva u područjima s prosječnom dnevnom temperaturom višom od 15 °C, i to naj manje 150 dana, a temperature tijekom dana rastu i do 35 °C. Zahvaljujući mogućnosti proizvodnje iz rasada, rajčica se može uzgajati na širokom području, od 55° sjeverne do 35° južne zemljopisne širine, odnosno, od Njemačke i Poljske na sjeveru do Južnoafričke Republike na jugu. Za normalan razvoj biljke, rajčici je potrebna temperatura od 18 do 25 °C.
Minimalna temperatura za klijanje sjemena je 10 °C. Kod umjerene vlažnosti tla i sjetve na 2 – 3 cm dubine, pri temperaturi od 25 °C, sjeme niče za 5 – 6 dana. Rajčica prestaje sa cvatnjom natemperaturi nižoj od 15 °C i višoj od 35 °C. Na 9 °C biljka prestaje rasti. Smrzava se na 0 °C, iako usjevi iz izravne sjetve, u fazi kotiledonih listića, mogu izdržati kratkotrajni mraz između -1,1 i -1,3 °C. Mraz između -0,3 i 0,4 °C oštećuje plodove. Kod previsokih noćnih temperatura otežano je premještanje ugljikohidrata, što uzrokuje prekid zametanja plodova. Kod proizvodnje rane rajčice u zaštićenu prostoru česta je pojava oblikovanja sitnih cvjetova, koji se ne oplode. Uzrok ove pojave leži u niskoj temperaturi tla.