Na desetom izdanju WineOS-a by Graševina Croatica, najvećoj i najznačajnijoj vinskoj manifestaciji na istoku Hrvatske, više od 150 brendova predstavilo je svoje proizvode pred 4000 posjetitelja. Poseban naglasak bio je na vinarima iz regije Slavonija i Hrvatsko Podunavlje. U svemu je sudjelovala i publika koja je birala svoje favorite.
Deseto izdanje WineOS-a by Graševina Croatica privuklo je brojne izlagače, poslovne posjetitelje i goste u Gospodarski centar Osječko-baranjske županije. Kao najvažniji vinski događaj na istoku Hrvatske, WineOS je ponovno postavio trendove i standarde, ne samo za Osijek nego i za cijelu regiju.
Radionice dupkom pune
Uz 125 izlagačkih mjesta i glavnu pozornicu koja je vrvila aktivnostima, više od 150 brendova predstavilo je svoje proizvode i usluge. Tijekom dva dana, oko 4000 posjetitelja, uključujući izlagače, poslovne posjetitelje, goste, novinare i krajnje potrošače, pohodilo je sajam. Zahvaljujući izravnom uključivanju udruge Graševina Croatica, fokus je bio na vinarima vinske regije Slavonija i Hrvatsko Podunavlje, a ugošćeni su i gosti iz drugih hrvatskih regija i inozemstva.
–Ova suradnja postoji od prvog izdanja sajma, tada još festivala. Ove smo godine htjeli poboljšati našu vidljivost i dodatno istaknuti značaj naših proizvođača. Hvala partnerima iz Dekantera koji su svojim idejama i iskustvom značajno doprinijeli našoj javnoj prepoznatljivosti i ukazali na važnost naših članova u vinskoj priči Hrvatske, izjavio je Tomislav Panenić, direktor Graševine Croatice.
Na Sajmu vina, delicija i ugodnog življenja WineOS by Graševina Croatica bilo je više od 800 etiketa pića. Tu su još bili i proizvođači hrane i delicija, kulinarski show na glavnoj pozornici, pa je prostor Gospodarskog centra Osječko-baranjske županije u Osijeku, bio ispunjen mirisima i aromama, dok su posjetitelji prolazili kroz štandove, degustirajući vina iz različitih vinorodnih područja.
Vina Erdut
Jedan od štandova koji je posebno privukao pažnju bio je onaj Vina Erdut. Na njemu su se uz Graševine 2021. i 2024. , te Cabernet Sauvignon i vrhunski Merlot, mogla kušati i nova vina.
–Izložili smo i jednu novu liniju koju smo nedavno kreirali upravo pod nazivom New Line. Iz te cijele palete se može degustirati Graševina , Pinot sivi, Rose i Cuvee Noir. Riječ je o novoj liniji polusuhih vina koja su zadržala jedan mali ostatak šećera i mislim da će to biti zanimljivo ljudima i na tržištu i ovdje na WineOsu jer je malo neobičnije, nešto drugačije nego što mi inače radimo suha vina. Po prvi puta ovdje se može degustirati i mlada Graševina 2024. Ona je, na upravo održanom prestižnom ocjenjivanju u Bukovlju, osvojila zlatnu medalju, istaknuo je ponosno Hrvoje Cesarec, enolog erdutske vinarije.
Nova lica: Royal Hill s Daljske planine
Svoja vina predstavila je i jedna od novijih vinarija Royal Hill s Daljske planine, koja se na tržištu vina pojavila unazad tri godine.
–Ovdje smo predstavili novi Blanc de Noir, jedno zanimljivo vino koje nas ističe na tržištu. Riječ je o bijelom vinu iz crnog grožđa, dobivenom kratkom maceracijom crnog pinota. To je lagano, aromatično vino,vrlo pitko, proizvedeno od doista kvalitetnog grožđa kojim se možemo pohvaliti i u prošlogodišnjoj berbi. Tu smo još s tri pjenušca, Rose i Extra Brut i imamo tradicionalan Brut koji je sada dvije godine na kvascima i još odležava te će kasnije biti stavljen na tržište, objasnio je Mateo Borojević, mladi poduzetnik koji predvodi Royal Hill. Najavio je i proširenje kapaciteta vinarije čija je godišnja proizvodnja na 50 hektara vnograda, oko 300 tisuća litara. Sadržaje će, kako ističe, upotpuniti još novim restoranom i smještajnim kapacitetima.
Biodinamička vina u osvajanju hrvatskog tržišta
Posjetitelji su imali priliku kušati i pjenušava i bijela i crna vina biodinamičke proizvodnje iz vinarija BIO Cantina Orsogna i BioVitis. Od pjenušavih je vina na raspolaganju bio ZeroPuro Stillae Pecorino Spumante, pjenušavo bijelo vino, extra brut iz 2022. te Civitas Pecorino Spumante brut vinarije Lunaria iz 2022.
–Predstavljamo jednu talijansku i jednu njemačku vinariju, sa stoljetnom proizvodnjom biodinamičkih vina. Radi se o veganskim vinima iz amfora, bez sulfida, bez sumpora, bez aditiva, pesticida i pretjerane ljudske intervencije. U osvajanje hrvatskog tržišta smo tek krenuli, ali moram naglasiti kako u Hrvatskoj već ima više od 75 biodinamičara. Interes za „prirodnim“ vinima iskazale su i neke vinarije ovdje prisutne, istaknuo je Krešimir Sommer čija tvrtka zastupa talijansku i njemačku vinariju.
Stalni pratitelj: vinarija Antunović iz Dalja
Od samog početka postojanja WineOs-a, vjerni pratitelj manifestacije je Vinarija Antunović iz Dalja, a čija su vina i ove godine premašila očekivanja vinske publike.
–Novo od vina imamo Grand selection Cabernet sauvignon 2021., novi Cabernet franc i novi Tango with Life. I prvi put premijerno imamo ovdje Muškat ottonel 2024. godine. Istina je da je prošlogodišnja berba bila zahtjevna, ali na vrijeme smo počeli brati, bilo je puno sunca i vrućine, ali uslijed toga dobili smo vina koja su vrlo kompleksna. Uspjeli smo zadržati tu svježinu koju ljubitelji vina osjete u svakom gutljaju, rekao je Branimir Turk. On zajedno s majkom Jasnom Antunović vodi butik Vinariju Antunović.
Prvi nastup vinarije K55 iz Aljmaša
Po prvi puta na WineOs-u sudjelovala je aljmaška Vinarija K55 u vlasništvu Krunoslava Dugalića. Njezino je rose vino prema glasovanju posjetitelja već zasjelo na prvo mjesto.
–Vinariju smo uzeli prije tri godine, prva berba je bila 2023. godine. Prošle godine smo prvi puta izašli na tržište s našim vinima. Kako su slavonska vina tradicionalno visoke kvalitete, nije jednostavno nositi se s tolikim brojem kvalitetnih vina. Stoga nam ovakve manifestacije dobro dođu za predstavljanje široj publici. Ovaj vinski festival dobro mi je poznat od samog nastajanja, ali nisam ni sanjao da ću biti jedan od izlagača. Sve pohvale organizatorima koji su dali slavonskim proizvođačima vina jedan pečat koji ti proizvođači i ta regija zaslužuju. Moramo znati da u Hrvatsku iz Slavonije dolazi više od 40 posto vina i ovo je zaista jedna reprezentativna manifestacija, rekao je Dugalić.
Vinarija K55 trenutno je na tržištu sa Sauvignonom Blancom, Graševinom i jednom kupažom traminca i muškata. Uz rose, ono što je ističe je vino Kadarka.
–Riječ je o sorti kadarki koja je na ovom prostoru bila dominantna, vino vlastele i gospode. Na žalost, početkom 20 stoljeća su ju zamijenile moderne sorte i ona se tu izgubila, iako je na ovo područje došla prije 200-tinjak godina. Prema podacima donio ju je djed vinara Ivana Enjingija. Njeni ljubitelji bili su Franz Liszt, Franz Schubert i Papa Pio IX. Vrlo je zahtjevna za uzgoj i to je bio jedan od razloga zašto su ju zamijenile moderne sorte. No, mi smo odlučili vratiti joj „stari sjaj“, kaže Dugalić.
Noviteti na WineOS-u ovoj godini
Uz vrhunske Wine&Dine radionice Graševine Croatice, izvrsne masterclass radionice te eno-gastro kviz Deana Kotige, glavna novost bio je People’s Choice. Po prvi puta publika je imala priliku birati svoje favorite, glasajući za najbolje proizvode. Premda je ovo bila premijera ovog tipa glasovanja na vinskim događajima, organizatori su zadovoljni činjenicom da je svaki posjetitelj u prosjeku dao barem jedan glas svom favoritu.
U kategoriji bijelih vina najboljim je proglašena Lara 1/6 vinarije Roxanich, dok je među rose vinima slavila aljmaška vinarija K55. Još jedna nagrada otišla je u Istru, vinariji Roxanich za Superistrian u kategoriji crnih vina. U kategoriji pjenušavih vina pobjedu je odnio Lanson organic green bio šampanjac predstavljen od strane Lume, a u kategoriji destilata pobijedila je destilerija Moostra iz Đakovačke Satnice za šljivovicu. Troje najsretnijih glasača također će se sjećati desetog WineOS-a by Graševina Croatica jer su dobili poklone u obliku troilitarske boce graševine s posebnom etiketom sponzora Belje.
Deseti WineOS organizirale su udruge Dekanter i Graševina Croatica uz suorganizaciju i pokroviteljstvo Osječko-baranjske županije, Hrvatske agencije za poljoprivredu i hranu, Hrvatske gospodarske komore, Turističke zajednice Osječko-baranjske županije i Gospodarskog centra Osječko-baranjske županije. Posebni pokrovitelji sajma ove godine bili su Vlada Republike Hrvatske i Hrvatski sabor.
Vinarija Josić
Pravo vinsko lice Baranje i ovaj je puta pokazala Vinarija Josić iz Zmajevca, koja s 24 hektara vinograda proizvede godišnje oko 250 000 litara vina, a koje između ostalog plasira u svom poznatom restoranu i wine shopu u Zmajevcu.
–Najviše proizvodimo graševine i cabernet sauvignon. Na WineOS-u imamo sav naš asortiman, uključujući pjenušac Grand Cru. Ovaj festival je prilika da se susretnemo s partnerima, gostima i prijateljima, te razmijenimo iskustva s kolegama vinarima, rekao je Zdravko Josić, jedan od vlasnika vinarije.
Vinarija planira proširiti proizvodnju na 400 tisuća litara i upravo započinju gradnju velike proizvodne hale.
–Prošlogodišnja berba bila je jedna od najboljih. Svu radnu snagu imamo iz lokalnog stanovništva, dodao je Josić.
Foto: Dekanter