Vlastita istraživanja 2017. – 2024. pokazuju da je moguće znatno smanjenje zaraze eskom i eutipom, a čak je moguće nakon 1 – 2 godine zaraze smanjiti na nekoliko trsova po hektaru godišnje.

Mnogi vinogradari još uvijek nemaju dovoljno saznanja o načinu zaraze eskom i eutipom. Stoga pojednostavljeno navodimo način i uvjete za infekciju. O tome govori 20-ak pronađenih znanstvenih radova, primjerice Managing grapevine trunk diseases – Texas A M University, Eutipa Dieback – Wine Australia.

Važne činjenice o bolestima te načinu zaraze

  • zaraza eskom i eutipom događa se nakon rezidbe putem većih rana, uglavnom na starom dijelu trsa;
  • spore uzročnika prenose vjetar i kiša, a manjim dijelom alat;
  • pojedini uzročnici eske i eutipe aktivni su na temperaturama od 2 do 4 ˚C;
  • izvor zaraze su ostavljeni zaraženi ili djelomično zaraženi trsovi;
  • vjetar i kiša spore mogu prenjeti na velike udaljenosti;
  • zaraza eskom i eutipom moguća je 4 – 6 tjedana nakon rezidbe, odnosno sve do zatopljenja i početka aktivnosti trsa.

Što učiniti u rezidbi?

  • Sve trsove koji pokazuju simptome na cijelom trsu (infekcija od prošle ili godine prije) potrebno je izrezati 20-ak cm od mjesta cijepa, kao da pripremamo za vađenje. Ako na presjeku vidimo stanice bez simptoma – bijelo, a samo srce smeđe, takav trs odmah premažemo s INHIBO HBF pastom i trs je moguće izliječiti.
  • Ako vidimo simptome na presjeku, tada trs izvadimo sa što više korijena, iznesemo daleko iz vinogorja (ili odmah zapalimo)
  • Na to mjesto odmah stavimo 1 – 3 kg prirodnog ( kokošji, goveđi…) ili 0,2 – 0,5 kg tvorničkog organskog gnojiva, posebno gnojiva sa živim mikroorganizmima, kako bi mikroorganizmi odmah započeli razgradnju zaostalih korijena. Sadnju ne preporučamo minimalno jednu do dvije godine. 
  • Sve izboje ili dijelove trsa koji pokazuju simptome potrebno je izrezati kako bi spriječili spuštanje bolesti u glavu trsa i spriječili zarazu cijelog trsa. Svježi rez odmah premazati Inhibo HBF pastom. Uzrok je infekcija u svibnju i lipnju tekuće godine, a simptomi su vidljivi brzo nakon berbe. U rezidbi se simptomi na dijelu trsa vide se tako da izboji imaju tamniju boju i lako se potrgaju rukom.

  • Na trsovima koji ne pokazuju simptome odmah u rezidbi treba zaštititi sve veće rane premazivanjem: Inhibo HBF pastom ili voćarskim voskom što je najbolje rješenje. Ako se premazuje 10-ak i više dana nakon rezidbe, Inhibo HBF pasta jedina može pružiti zaštitu, tj uništititi nametnika koji je već ušao u staničje, a maksimalno 30-ak dana nakon rezidbe. Prskanjem pripravcima na osnovu Trichoderma spp, biofenoli + natrij karbonat + ljepilo ili drugim kombinacijama fungicida. Okvašivač – ljepilo je izuzetno važno, jer želimo da škropivo što dulje ostane na rani, a nakon jakih oborina tretiranje se mora ponoviti.

Otvorene rane nakon rezidbe put su ulaska uzročnika

Za premazivanje je potrebno dopunskih 4-5 radnih sati po hektaru i cca 100 eura pripravka ili 50-ak eura za biofenole te anorganske spojeve za prskanje.

Foto: Krešimir Kralj, mag. ing. agr