Filtriranje predstavlja završnu fazu dorade vina prije punjenja u bocu. Optimalni izbor filtera utječe osobito na aromatična vina. Vino je koloidna otopina čestica različitih dimenzija. Veće čestice su okom vidljive dok se mikročestice uočavaju kroz lomljenje svjetlosti ili su nevidljive , dakle stanice bakterija i kvasaca.
Temeljni zadatak je odstranjivanje čestica mutnoće i njihov talog. U toj fazi vino treba biti potpuno bistro.
Od filtera se očekuje da se brzo ne začepljuje, da ne mijenja kemijski sastav vina i da ne utječe na organoleptička svojstva. Filter radi na temelju adsorpcije i poroziteta. Radi pri tlaku 0,4-0,6 bara s time da se postupno smanjuje.
Postoje tri vrste filter ploča za:
1. Grubu filtraciju – radi se nakon završene fermentacije ili nakon bistrenja bentonitom. Vino je mutno, a filtracija se radi naplavnim filterom. Ove ploče uklanjaju talog čestica većih od 6 mikrometara. Obavljaju mehaničku redukciju sedimenta.
2. Finu filtraciju – za završno filtriranje čestica koje nisu vidljive okom. Cilj je otkloniti mogućnost naknadne alkoholne ili mliječne fermentacije. Poroznost ploča je do 0.8 mikrometara. Radni tlak je 2 bara. Radni učinak je 95-145 l/h.
3. Sterilnu filtraciju – poroznost je manja od 0,3 mikrometara. Radi se zbog potpune sigurnosti od naknadne fermentacije, jer postoje mikroorganizmi manji od 0.8 mikrometara. Rad je još sporiji-40-60l/h kod radnog tlaka od 1,2 bara.
Pločasti filter
Pločasti filter (naslovna slika) sastoji se od izmjeničnih ploča i okvira. Glavna konstrukcija je izrađena od inox čelika. Važan dio čini manometar za kontrolu tlaka. Izrađuje se u različitim veličinama kapaciteta 1250 – 7500 l/h. Okviri su u standardnoj veličini 400 x 400 mm, dok broj ploča ovisi o veličini i kreće se od 10 do 60 te su povezani u seriju. Uređaj se lako čisti vodenom parom. Ploče se ručno zatežu. Standardnu opremu čine ulazni i izlazni ventil te vanjske cijevi za spajanje.
Filtracija se može provoditi kao:
- POLIFILTRACIJA – za filtraciju tekućina kroz dva tipa slojnica različite finoće u jednom protoku. Ovim načinom se štedi na vremenu. U jednom protoku se obavlja sterilizacija vina.
- PLOČE ZA REDUCIRANU FILTRACIJU – za manje količine. Upotrebljava se optimalni broj filter slojnica.
Osim za mikrofiltraciju vina rabi se i za sokove, maslinovo ulje i žestoka pića.
Stanica za vakumiranje boca
Prilikom punjenja se izvlači oko 90 % zraka iz boce, nakon toga se boca puni inertnim plinom po želji. Ima injektor koji reducira kisik između vina i čepa, ujedno služi i za reguliranje razine vina u boci. Punilica puni sadržaj pod laganim podtlakom. Cijevi za povrat zraka se automatski zatvaraju. Visina punjenja se može namještati u rasponu 30-90 mm. Elektroventil omogućava potpuno pražnjenje spremnika za vino. Podizači boca rade mehanički na principu opruge. Čepilica za pluto čep lagano pritišće čep pomoću čeljusti. U grliću boce se stvara vakum, a brzo umetanje ne dozvoljava istjecanje sadržaja.
Poluatomatska punionica i čepilica
Ima kapacitet 600 – 800 boca/h, a namijenjena je za pluto i sintetičke čepove. Maksimalni promjer čepa je 26 mm dok je dužina 50 mm. Čep se ubacuje na osnovu zatezanja, dok ga potiskivač gura okomito. Svođenje oštećenja čepova na minimum osiguravaju mikroprekidači. Maksimalna visina boce je 39 cm. Kao dodatna oprema se može ugraditi injektor za inertni plin dušik.
Foto: Zoran Maričević, mag. ing. agr.
Izvor: Gospodarski kalendar