Ovogodišnji, 27. po redu Noćnjak, održan na Rabu iznjedrio je šampionku, Vilmu Brčić, vlasnicu OPG Vilma Brčić iz Vižinade. Kroz povijest, u svim kulturama, žene su imale ključnu ulogu u proizvodnji i osiguranju hrane za obitelj, pa tako i u maslinarstvu. Rade i danas u maslinarstvu, zasigurno više i snažnije nego što se prezentiraju.
27. Noćnjak – trodnevna maslinarska fešta u organizaciji Zadružnog saveza Dalmacije i Udruge Dalmika, pod visokim pokroviteljstvom predsjednika Republike Hrvatske Zorana Milanovića započela je otvorenjem Sajma maslinarstva i uljarstva na kojem su svoj asortiman proizvoda i usluga predstavili OPG-ovi i tvrtke te sadnjom spomen-masline ispred hotela, dijela tradicije Noćnjaka. Otvorenju su prisustvovali državni tajnik Ministarstva poljoprivrede Tugomir Majdak, savjetnik predsjednika RH za ekonomiju Velibor Mačkić, predsjednik Zadružnog saveza Dalmacije Lordan Ljubenkov te gradonačelnik Grada Raba Nikola Grgurić.
Rekordan broj uzoraka, ulja iznimne kvalitete
Na ovogodišnje ocjenjivanje iz Hrvatske i inozemstva pristigla su rekordna 474 uzorka, među kojima su bila 132 pakirana maslinova ulja, 302 otvorena maslinova ulja i 40 različitih proizvoda od masline.
–Unatoč izazovnim klimatskim uvjetima, kvaliteta ulja je iznimna, što svjedoči o predanosti i stručnosti maslinara. Isto potvrđuje da hrvatski maslinari prate svjetske trendove i primjenjuju najbolje prakse u proizvodnji maslinovog ulja. Noćnjak je prepoznat kao ključno mjesto edukacije i promocije kulture maslinovog ulja, koja se sve više cijeni u domovima i restoranima diljem svijeta, kazala je predsjednica povjerenstva za ocjenjivanje maslinovih ulja, dr.sc. Sandra Petričević.
Mediteranska prehrana je sve popularnija, što dodatno doprinosi promociji ovog zdravog i ukusnog proizvoda. Maslinovo ulje je sinonim za kvalitetnu i zdravu prehranu. Kuhari su sve svjesniji da je ekstra djevičansko maslinovo ulje izvrsna namirnica, gotovo obavezna u suvremenoj gastronomiji.
Edukacija je ključna na svim razinama
Važnost Noćnjaka ogleda se i kroz edukaciju maslinara. Sudionici manifestacije ističu da na Noćnjaku steknu više znanja i iskustva u tri dana, nego tijekom cijele godine. Lordan Ljubenkov, predsjednik Zadružnog saveza Dalmacije, potvrdio je da je Noćnjak neprocjenjiv izvor informacija i novih znanja za sve maslinare. Kroz predavanja, radionice i praktične primjere, maslinari imaju priliku usavršiti svoje vještine i unaprijediti proizvod.
Drugog dana Noćnjaka održan je znanstveno-stručni skup o maslinarstvu i uljarstvu moderatora izv.prof.doc.dr.sc. Krunoslava Karalića, v.d. ravnatelja HAPIH-a te Znanstveno-stručni skup o maslinarstvu i uljarstvu moderatorice dr. sc. Mirelle Žanetić s Instituta za jadranske kulture i melioraciju krša, a praktikumom iz maslinarstva i uljarstva Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva moderirala je Nataša Puhelek Puština, dipl. ing. agr.
Iznimno zanimljiva bila je praktična interaktivna radionica na temu okusa i mirisa maslinovih ulja koju je moderirala dr. sc. Sandra Petričević. Znanstveno-stručni skup potvrdio je važnost primjene suvremenih tehnika uzgoja, pravilnog odabira sorti maslina prilagođenih klimatskim uvjetima i tipu tla, optimalnoj rezidbi, navodnjavanju, zaštiti i gnojibi. Rezultati primjene su, uz smanjene troškove, veći prinosi i kvaliteta plodova, a samim tim i veća kvaliteta ulja. Od iznimne je važnosti tehnike uzgoja prilagoditi specifičnim uvjetima svakog maslinika.
Posjećene su bile i degustacije maslinovih ulja, što je odlična prilika za usporedbu i utvrđivanje kvalitete djevičanskih maslinovih ulja, kao i prepoznavanje ulja s manama. U fokusu već tradicionalne Zadružne ure bile su aktualnosti u zadrugarstvu i novi projekti moderatora Lordana Ljubenkova, mag. iur. Kako bi se osigurala kontinuirana proizvodnja visokokvalitetnog maslinovog ulja, nužno je ulaganje u edukaciju i modernizaciju proizvodnih procesa. Važno je pratiti najnovije trendove u maslinarstvu, primjenjivati inovativne tehnologije i usredotočiti se na očuvanje autohtonih sorti maslina. Isto tako, kontinuirano ulaganje u kvalitetu i promociju maslinovog ulja ključno je za uspjeh na domaćem i inozemnom tržištu.
Šampionka 27. Noćnjaka iz Vižinade
U prošlom broju Gospodarskog lista (1.travnja) objavili smo popis šampiona ovogodišnjeg 27. Noćnjaka po redu koji je iznjedrio i šampionku, Vilmu Brčić, vlasnicu OPG Vilma Brčić iz Vižinade, Baldaši, za kvalitetu pakovine i najbolje monosortno ekstra djevičansko maslinovo ulje sorte buža.
Premda često u sjeni muških nositelja OPG-ova, žene poput Vilme Brčić pokazuju iznimnu snagu i predanost. Njezina šampionska titula na Noćnjaku potvrda je da se trud i kvaliteta uvijek prepoznaju i istinska je inspiracija drugim ženama u poljoprivredi.
OPG Vilma Brčić dokaz je da se vizijom, znanjem i ljubavlju prema maslinama može postići vrhunski rezultat.
Jako sam sretna, šampionska titula je priznanje mojem radu i trudu, kao i radu cijele obitelji. Naime, nakon puno zlatnih medalja, došla je i najveća u našu kuću, kazala je ponosno Vilma nakon osvajanja titule šampionke. Ova nagrada nije samo priznanje za njezin osobni rad, već i za trud cijele obitelji Brčić koja više od 20 godina radi na kvaliteti svojih maslinovih ulja. Brojne zlatne medalje na Festivalu maslinovih ulja u Zagrebu i na Noćnjaku bile su svojevrsni uvod u šampionsku titulu.
Obitelj Brčić uzgojem maslina bavi se 20 godina, imaju 3500 stabala maslina od kojih je 2500 rodnih. Ostatak od 1000 stabala su mlade masline, posađene prošle godine. Maslinici su na pet lokacija – Kaštelir, Vižinada, Tar-Vabriga i Krasica. Svaka od tih lokacija pruža idealne uvjete za uzgoj maslina, zahvaljujući blagoj klimi, plodnom tlu i optimalnoj izloženosti suncu. Masline se beru ručno u optimalnom trenutku zrelosti.
Pažljivo odabrane sorte maslina – Buža, Pendolino, Leccino, Frantoio i Istarska bjelica dodatno pridonose kvaliteti ulja, pružajući bogatstvo okusa i mirisa koji osvajaju nepca. Upravo tim odabirom tih sorti, OPG Vilma Brčić stvara ulja različitih svojstava, zadovoljavajući ukuse različitih potrošača. Svaka sorta doprinosi jedinstvenoj kvaliteti i kompleksnosti finalnog proizvoda. Ulja se proizvode postupkom hladnog prešanja i spremaju u idealnim uvjetima, čime se čuvaju sve nutritivne vrijednosti i arome. Plasiraju ih kroz vlastite trgovine – tri na Rabu, jednoj u Zagrebu, jednoj na Lanterni, čime se osigurava izravan kontakt s kupcima, a mogu se kupiti i internetskom prodajom, na njihovom web shopu.
Priznanja u kategoriji otvorenih maslinovih ulja
Od ukupno pristiglih 302 uzorka u kategoriji otvorenih maslinovih ulja više od 220 ih je zlatnih, 45 srebrnih i 15 brončanih. Najboljim otvorenim maslinovim uljem Noćnjaka i najboljim intenzivno ekstra djevičanskim maslinovim uljem proglašeno je ulje OPG SAN ROCCO, vlasnika Silvana Bartolića iz Poreča, za ekstra djevičansko maslinovo ulje sorte picholine. Silvano je baštinik duge obiteljske tradicije maslinarstva i uljarstva, više od 100 godina. Trenutno obitelj ima više od 1000 stabala Maslina, a osobno Silvano je zadnjih 30 godina posvetio maslini i ulju.
–Naporno je, u sezoni moj radni dan započinje u 6 sati u jutro i završava u 23 sata, ali sretan sam, jer volim to što radim, kazao je Silvano. Uz ulje proizvodi i konzervirane masline. Ulje plasira na porečkoj tržnici, a dopredsjednik je i istarske web tržnice, preko koje na trgovima drugih istarskih gradova članovi predstavljaju i prodaju svoje proizvode.
Najboljim otvorenim srednje intenzivnim ekstra djevičanskim maslinovim uljem proglašeno je ulje Ivice Kapitanovića iz Biograda na moru, za ekstra djevičansko maslinovo ulje sljubljenih sorti.
–Prvi put sudjelujem na Noćnjaku i dobio sam dvije zlatne medalje, što mi je potvrda da sam na dobrom putu, da je moje ulje iznimne kvalitete. Pored toga, moja ulja osvojila su zlatnu medalju i na New York International Olive Oil Competition u New Yorku, uzbuđeno je kazao Ivica dodavši kako je to priznanje cijeloj obitelji.
Kapitanović ima dva maslinika s ukupno 200-tinjak stabala, u Biogradu i Pakoštanima, maslinarstvom se bavi 20-tak godina. O maslinama ništa nije znao, a najviše uči, kako je kazao, od prijatelja maslinara. Ljubav prema maslinama prenio je i na djecu, u nadi da će se obiteljski posao nastaviti. Želja mu je povećati broj stabala maslina, pa vjeruje da će dobiti još zemlje u koncesiju. Ulje plasira uglavnom kroz vlastiti restoran.
Nakon dodjele, tijekom večeri i druženja prezentirana su i kušana nagrađena maslinova ulja s Noćnjaka i vina udruženja Vina Kvarnera.
Prezentacija alata tvrtke Entrada
Posljednjeg dana Noćnjaka održana je pokazna prezentacija alata tvrtke Entrada za koju su sudionici Noćnjaka pokazali veliki interes.
–Dugo radimo s maslinarima koji odavno više ne trebaju ljestve u berbi ni stare pile za rezidbu maslina jer koriste naše alate s kojima se sve može raditi s tla. Nekada su prinosi bili manji, pa se moglo brati ručno, no danas su prinosi značajno veći, pa su alati neophodni. Za sve programe koje prodajemo imamo podršku, kompletnu logistiku, što jamči sigurnost krajnjem kupcu, kazao je Josip Kontuš, vlasnik Entrade iz Šušnjevice.
Nove alate predstavio je Kristijan Kontuš. Akumulatorske škare Campagnola namijenjene su profesionalcima i hobistima koji traže učinkovitost, preciznost i udobnost pri rezidbi maslina, vinove loze i voćaka. Zahvaljujući snažnoj litij-ionskoj bateriji, omogućuju dugotrajan rad bez kabela, dok visokokvalitetne oštrice osiguravaju čiste i precizne rezove bez oštećenja biljaka. Model škara XL može rezati grane debljine 40 mm, imaju senzor, tako da je korisnik zaštićen od ozljeda. Škare se mogu montirati na teleskop, pa se može orezivati s tla. Uz škare idu tri baterije, a s jednom se može raditi četiri sata. Predstavljen je i električni tresač maslina težine 2,9 kg, što osigurava lako korištenje.
Foto: Zadružni savez Dalamcije, Privatni album