Vinarija Horvat iz međimurskog Svetog Urbana stasala je u kvalitetnu vinsku kuću. Minulih nekoliko godina uistinu je zlatno vrijeme jer vinarija posluje vrlo dobro. Vina su nikada bolja, što potvrđuje bezbroj odličja i priznanja.
U početku Vinska kuća Hudin-Horvat, pa OPG Horvat, zatim Vinarija Horvat, a danas Vina Horvat iz Svetog Urbana je obiteljsko vinogradarstvo i podrumarstvo smješteno u Svetom Urbanu središnjem dijelu štrigovskog kraja na samom sjeverozapadu Hrvatske.
Horvatov izbor
Horvatovi se ozbiljno vinogradarstvom i vinarstvom bave od uspostave samostalne Hrvatske i danas su sam vrh međimurskog vinogradarstva. Na svojim parcelama uzgajaju, a potom u vina pretvaraju sorte pušipel, graševina, pinot bijeli, rizling rajnski, muškat žuti i sauvignon. Vino Horvatov izbor je cuvee vina spremljeno od četiri sorte najkvalitetnijeg vina i ponos je kuće. Horvatovi su uzorni čuvari pušipela, autohtone međimurske zaštićene sorte trsova, grožđa i naposljetku vrhunskog vina.
Zlatna diploma za vino od davnina
Mnogo su nagrada i prizanja dobila Vina Horvat u domovini i svijetu. Njihov pušipel je dobio zlatnu diplomu na ocjenjivanju Vina od davnina održanom u Zagrebu, gdje je ocijenjeno 30 sorti autohtonih vina. Vlasnik i voditelj vinarije Robert Horvat kaže kako je riječ o vinu sorte pušipel berbe 2020. iz klonske selekcije. Grožđe je raslo na parceli koja je pod nadzorom Agronomskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i voditelja projekta izv. prof. dr. sc. Darka Preinera. Vino je kvalitetno suho, s kontroliranim zemljopisnim podrijetlom. Sadrži 12 % alkohola, ugodnog je okusa i savršene boje za ovakve sorte. Ovo vino je osvojilo Decanter WORLD WINE AWARDS-SILVER 2020. Ovdje treba naglasiti kako Horvatovi sve svoje grožđe beru ručno (ručna berba) što svijet izuzetno cijeni.
Najskuplja međimurska butelja vina – graševina
Mnogo bi stranica trebalo kad bismo htjeli navesti sve nagrade Horvatovih vina. Ovogodišnji 14. travanj povijesni je za Vinariju Horvat u Svetom Urbanu, ali i za međimursko, odnosno hrvatsko vinarstvo. U ovoj uglednoj vinariji toga su dana napunjene butelje, njih oko 300, kvalitetnog polusuhog vina naziva ‘279 graševina barique-kasna berba 2018.’. Vino je iznimne kakvoće koje sadrži 14 % alkohola, 8 grama ostatka sladora te 7 g kiselina. Zanimljiva je brojka 279 koja govori kako je od rezidbe do berbe proteklo 279 dana. Vino je dozrijevalo u barique bačvi 279 dana, u podrumu koji se nalazi na 279 metara nadmorske visine, na kućnom broju obitelji Horvat Sveti Urban 279.
I sada ono najzanimljivije, cijena butelje ovog savršenog vina iznosi 279 kuna. Isto tako Horvatovi će u prodaju staviti 279 butelja, dok preostale ostaju u arhivi te za degustaciju u vlastitoj kušaonici. Ovo je najviša cijena koju je ostvarilo jedno međimursko, a moguće i hrvatsko vino na tržištu. Vlasnik vinarije Robert Horvat kaže kako prodati ovo vino uopće neće biti problem. Horvatovi željno iščekuju da završi pandemijsko vrijeme te da mogu u svojem novouređenom podrumu i kušaonici svojim vinima i domaćim delicijama poslužiti sve oni koji žele doživjeti bajkovitost prelijepe Štrigove i Svetog Urbana, „hrama“ međimurskih visokokvalitetnih vina.