Monilioza ili palež (Monilinia linhartiana)

Simptomi bolesti dunje

Bolesti dunje javljaju se uglavnom na mladom lišću. Već na početku cvatnje, kada pojedini listovi počinju venuti i posmeđivati ili nekrotizirati uzduž lisnih nervi. U slučaju vlažnog vremena na listovima se pojavi baršunasta prevlaka od micelija gljive. Micelij gljive ima miris po bajamima i privlači insekte, koji zatim prenose spore ili konidije gljive na cvjetove.

Te spore kliju i putem njuške tučka prodiru u cvijet i kasnije u plod koji nastaje iz plodnice. Taj zaraženi plod se razvija samo do veličine lješnjaka. Zatim ostaje visjeti kao mumija na izboju sve do jeseni kada obično opadne. Iz plodova gljiva prelazi i u same izboje koji se suše i nekrotiziraju, po čemu je bolest i dobila ime palež dunje. Patogena gljiva Monilinia linhartiana karakteristična je po tome da napada samo dunju, za razliku od drugih vrsta iz ovog roda.

Suzbijanje bolesti dunje

Preporučuje se odstraniti sve mumificirane plodove nakon cvatnje i odrezati sve osušene izboje. Kao preventivna mjera kod bolesti dunje služi kasno zimsko prskanje uoči kretanja pupova fungicidima na bazi bakra (Nordox 75 WG, Champion WP, Kocide DF, Cuprablau Z WP i dr.), ali i poslije cvatnje, jer dunja dobro podnosi bakrene fungicide. Osim bakrenih fungicida mogu se koristiti i neki drugi organski fungicidi na bazi metirama (pr. Polyram DF i dr.) i dr.

Pepelnica dunje (Podosphaera oxyacanthae)

Simptomi

Bolesti dunje javljaju se na lišću u vidu pepeljaste sivobijele prevlake, koja predstavlja površinski micelij gljive. Obično se javlja dosta kasno tijekom vegetacije (potkraj ljeta), pa ne čini veće probleme na dunji. U slučaju jače zaraze simptomi se mogu javiti i na plodovima dunje. Razvoju bolesti dunje pogoduje vlažno i toplo vrijeme.

Suzbijanje

Uglavnom se koriste neki od fungicida na bazi sumpora (pr. Thiovit Jet WG, Chromosul 80 WG, Sumpor SC-80, Sulfolac 85 SC, Kalinosul 80 SC i dr.) kao i za druge pepelnice, no u pravilu se uopće ne s u z b i j a , zbog dosta kasnog javljanja. Prema iskustvima iz svijeta, mogu se koristiti i neki organski fungicid koji djeluju na pepelnice (dinokap, fenarimol, triforin).

(Pročitajte cijeli članak u novom broju časopisa!)

Prethodni članakUređivanje pčelinjaka
Sljedeći članakOdnos voćaka prema hladnoći i toplini
Gospodarski list
Gospodarski list – sve što vrijedi znati u poljoprivredi Gospodarski list najstariji je i najčitaniji hrvatski časopis za poljoprivredu, s tradicijom dugom preko 180 godina. Kroz tri stoljeća pomaže poljoprivrednicima stručnim, aktualnim i korisnim sadržajem te i danas svakih petnaest dana stiže na adrese svojih vjernih pretplatnika. Naši autori su priznati stručnjaci, znanstvenici i poljoprivrednici. Uz tiskana i online izdanja, posjeduje bogatu biblioteku knjiga pod nazivom - Obitelj i gospodarstvo, organizira razne stručne konferencije iz područja agrobiznisa, kroz društvene mreže aktivno sudjeluje u svakodnevnici ljubitelja prirode i poljoprivrede. Opravdano je najveći specijalizirani - poljoprivredni medij u regiji. Cilj Gospodarskog lista je ostao isti od prvog broja – znanjem jačati poljoprivredu i selo.