Brusnica je biljka koju svrstavaju u različite skupine voća, povrća, ljekovitog i aromatičnog bilja, a pojedini iz neznanja smatraju kako je riječ o najobičnijem kolaču! Iako je jednim dijelom doista možemo svrstati u sve navedene skupine, treba znati kako je brusnica svojim svojstvima i uvjetima dospijevanja najsličnija borovnici. Dakle, gdje god se uzgaja borovnica, može se bez većih poteškoća uzgajati i brusnica.
Prirodni lijek- brusnica
Postavlja se pitanje zašto je potražnja za brusnicom aktualna tijekom cijele godine. Možda bi nam na to najbolje odgovorili svi oni koje muči upala mokraćnih kanala. A njih kao da je i previše! Jer treba znati kako se kod navedenih tegoba upravo preporučuje svakodnevna uporaba brusnice. Naime, flavonoidi iz brusnica, zahvaljujući posebnim receptorima, imaju posebno antibakterijsko djelovanje upravo u tom dijelu tijela.
Na taj način brusnica sprječava nastanak urinarnih infekcija, a ako se infekcija pak razvila, drastično snižava broj bakterija (posebice E. koli) u urinu. Istraživanja su pokazala da sastojci iz brusnice uništavaju i Helicobacter pylori, bakteriju uzročnika čira na želucu. Osim toga, njene djelatne tvari uništavaju i bakterije naseljene u ustima, koje inače s vremenom dovode do raznih bolesti zuba i zubnog mesa. I mogli bismo o ljekovitim svojstvima brusnice, čini nam se unedogled. . .
Opis biljke
Brusnica je zimzeleni grmić visok do 25 cm koji najbolje uspijeva u planinskim krajevima, po suhim i svijetlim crnogoričnim šumama. Listovi su ovalni, sitni, kožasti, cjelovitog ruba, na rubu previnuti, sjajni i s kratkom peteljkom. S donje strane imaju tamne točkaste žlijezde koje se vide golim okom.
Bijeli i ružićasti cvjetovi zvonastog oblika razvijaju se u grozdastim cvatovima. Biljka cvate od svibnja do srpnja, a plodovi dozrijevaju u kolovozu i rujnu. U početku su to bijele, a tek poslije crvene bobe promjera 6 – 8 mm s ostatkom čaške na vrhu. Iznutra su “brašnjavi” pa otud ponegdje za brusnicu i naziv brašnjača. U ljekovite pak svrhe skupljaju se listovi brusnica koji sadržavaju arbutin, hidrohinon, erikolin, ericinol, treslovine i druge tvari.
(Pročitajte cijeli članak u novom broju časopisa!)