Fitoplazme i mikoplazmama slični organizmi poznati su u stotinjak kultura: vinovoj lozi, jabuci, ukrasnim biljkama i cvijeću. U vinovoj lozi počinile su ogromnu štetu. Ove godine pronašli smo fitoplazmu na lijeski, što predstavlja veliku opasnost u slučaju da je širenje rapidno kao u vinovoj lozi.

Premda nije obavljena točna determinacija vjerojatno se radi o bakteriji Candidatus Phytoplasma Fragariae, koja je opisana u znastvenom radu u Sloveniji. U literaturi smo pronašli tri prijenosnika fitoplazme lijeske: Cicadellidae – cvrčci, Psyllidae – buhe, Fulgoroidea – skakavci.

Infekcije se događaju u vegetaciji putem lista i uglavnom su simptomi vidljivi sljedeće godine, kada se bolest dovoljno razvije u biljci. Pojednostavljeno, dolazi do začepljenja žila i simptome vidimo u početku kao uvijanje listova prema dolje i smanjen je porast mladica. Kasnije se cijeli izboj suši, a kada bolest dođe do baze biljke cijeli grm ili stablo pokazuje simptome.

Potrebno je suzbijanje prijenosnika dozvoljenim insekticidima prema pojavi na žutim ljepljivim pločama i/ili kada su temperature dovoljno visoke za aktivnost prijenosnika.

  Je li moguće liječenje i kako spriječiti daljnje širenje u nasadu?

Budući da je zaražena cijela grana grma, nismo sigurni u liječenje kao što je moguće u vinovoj lozi. Ako je simptom vidljiv samo na jednoj grani i ako na presjeku nema simptoma, moguće je selektivno odrezati samo zaraženu granu – stablo što je niže moguće niže i obavezno premazati voćarskim voskom, Inhibo HBF pastom ili drugim pripravkom.

Ako je simptom vidljiv na mjestu reza u razini tla potrebno je ODMAH ukloniti cijelu biljku.

 Osim fitoplazme pronašli smo i simptome propadanja pojedinih biljaka koje su potpuno ili djelomično suhe. Nekoliko je mogućih uzročnika koji infekciju započinju putem korijena ili putem lista. Sve takve biljke potrebno je iskopati i na to mjesto staviti organsko gnojivo, posebno takvo koje sadrži žive mikroorganizme (domaći stajski gnoj, humus ili tvornička organska gnojiva) kako bi pospješili razgradnju zaostalog korijena u tlu. Sadnju novih biljaka na to mjesto ne preporučamo nekoliko godina.

Prvi simptomi su uvijanje listova prema dolje i manji porast mladica

Fitoplazme uzrokuju začepljenje žila, pa se na kraju cijeli izboj posuši

Ako je zaraza vidljiva na rezu u razini tla, potrebno je odmah ukloniti cijelu biljku

Foto: Krešimir Kralj, dipl. ing. agr.