Jin Tao sorta ne razvija deformirane plodove niti „ dvojke”, tj. plodovi joj ne srastu već dolaze pojedinačno. Meso je u momentu dozrelosti za berbu svijetložute boje, a kada dospije za potrošnju postaje žuto. Podsjećamo da su dosadašnje sorte imale svijetlozeleno ili zeleno meso. Meso je dosta čvrsto i konzistentno. Plodovi sadrže vitamin C u količini od 140 do 200 mg/100 grama, što je dvaput više od dosadašnje vodeće sorte Hayward.
Osim toga, Jin Tao sadrži 2 – 4 puta više šećera od sorte Hayward, odnosno 15 – 17 brixa. Berba se obavlja u središnjoj Italiji od 10. do 15. listopada, što je kao što smo istaknuli 20 – 25 dana prije od sorte Hayward. Dozrijevanje ploda odvija se iz unutrašnjosti prema van. Plodovi nikada nisu odviše protkani nitima (fibrozni). Odlikuju se sočnošću i ugodnim okusom s izraženom aromom.
Plodovi se mogu čuvati u hladnjačama do 6 mjeseci.
Jin Tao manje je bujna od sorte Hayward. Daje rod već u drugoj godini nakon sadnje, pa se dakle odlikuje ranim ulaskom u produktivnu dob. Vegetaciju počinje 2 – 3 dana prije Haywarda. Razvija samo funkcionalno ženske cvjetove, što je i inače karakteristika dobrih sorti kivike, pa se oprašuje polenom sorti oprašivača, koje nose samo funkcionalno muške cvjetove. Prikladni su, odnosno dobri oprašivači muške sorte Belen ili Moshan 4. Ovisno o sustavu uzgoja, na određen broj ženskih biljaka sadi se po jedna muška biljka. Primjerice pri uzgoju u obliku G.D.C. sustava uzima se razmak između redova 4 – 5 m (ovisno o plodnosti tla), a u redu jedan metar na svakih 8 ženskih biljaka treba posaditi jednu mušku biljku.
Ako kiviku uzgajamo u obliku pergole, tada razmak između redova iznosi 4 – 5 m, a u redu 1,5 – 2,0 m. Pritom se na svakih 6 ženskih biljaka sadi po jedna muška biljka. U slučaju uzgoja u obliku tendone razmak između redova ostaje 4 – 5 m, a u redu 2 m. Kod ovog uzgojnog oblika na svakih 5 ženskih biljaka sadimo po jednu mušku biljku. Dakako, da možemo primijeniti i cijepljenje muške biljke oprašivača na vrhu u krošnju, kako smo to prakticirali i kod dosadašnjih sorti. U Italiji i drugim zemljama oko Sredozemnog mora gdje se kivika uzgaja, nastupile su velike promjene u sortimentu.
Danas se gotovo svuda vrlo brzo i puno širi uzgoj sorte Jin Tao, zbog niza dobrih svojstava i prednosti pred dosadašnjim sortama. Moglo bi se reći da uzgoj kivike ponovno doživljava uspon, odnosno renesansu svuda gdje postoje imalo povoljni ekološki uvjeti. Sorta je zaštićena u međunarodnom registru do 2028. godine, pa se do tada ne smije razmnožavati u komercijalne svrhe bez posebnog dopuštenja i otkupa patentnog prava. No, mogu se nabaviti sadnice, odnosno uvesti i koristiti za proizvodnju plodova.
(Pročitajte cijeli članak u novom broju časopisa!)