Kukci međusobno komuniciraju kemijskim načinom. Kod leptira su najviše izraženi seksualni feromoni. Njima ženke privlače mužjake s većih udaljenosti.
U početku se ova spoznaja koristila za praćenje populacije štetnih leptira u voćnim nasadima i vinogradima. U složive kućice s ljepljivim dnom stavljaju se feromoni koji privlače mužjake samo određene vrste leptira. Ali, ako na jedinicu površine postavimo veći broj feromona za pretpostaviti je da tada ometamo leptire mužjaka prilikom pronalaženja njihovih ženki.
Metoda zbunjivanja ili konfuzije se temelji na distribuciji većeg broja sintetičkih seksualnih feromona s ciljem zbunjivanja mužjaka i sprječavanja oplodnje ženki. Velika količina ili koncentracija feromona upućuje mužjake u pogrešnom smjeru. Tako ne mogu prepoznati prirodni miris ženke. Feromoni se nanose na različite plastične tvari, a distribuiraju se vješanjem o biljke.
Pojavom feromona praćenje populacije jabučnog savijača je prilično pojednostavljeno. Određivanje potrebe i rokova suzbijanja pomoću seksualnih klopki u našoj zemlji se provodi od 1973. godine. Najveće štete od jabučnog savijača su zabilježene i dojavljene iz manjih (netretiranih) nasada uz okućnice ili vikendice. Tamo zaraženost plodova jabučnim savijačem zadnjih sezona iznosi čak 80 %. U plantažnim nasadima gdje se provode usmjerene zaštite suzbijanja jabučnog savijača štete na plodovima najčešće ne budu zabilježene.
Da bi metoda konfuzije bila uspješna u suzbijanju jabučnog savijača moraju biti ispunjeni sljedeći uvjeti:
(1) Primjenjuje se u okviru integrirane proizvodnje jabuke, gdje maksimalna crvljivost plodova u prethodnim sezonama nije bila veća od 2 %. Poželjni su „monosortni blokovi“ i redovito prorjeđivanje plodova jabuke (kemijski, mehanički, ručno).
(2) Nasad jabuka s konfuzijom mora biti udaljen od drugih barem 400 metara.
(3) Minimalna površina koja se štiti metodom konfuzije je 2 do 3 hektara.
(4) Dispenzori se postavljaju neposredno prije početka leta jabučnog savijača na vršnu trećinu visine krošnje. Feromoni sublimiraju i teži su od zraka pa se spuštaju u donji dio rodnog volumena nasada.
(5) Kako bi pojačali zbunjivanje mužjaka koji dolijeću iz susjedstva u graničnim redovima postaviti veći broj dispenzora.
(6) U nasadu s konfuzijom redovito provjeravati brojnost leptira jabučnog savijača u feromonskim klopkama i moguću pojavu crvljivosti plodova.
(7) Prema potrebi uz metodu konfuzije provesti dodatno tretiranje insekticidima, a naročito ako se uoči i najmanji postotak zaraze plodova od prve generacije jabučnog savijača.
(8) Redovito pratiti druge tehnološke štetnike u nasadu s konfuzijom (npr. breskvin savijač, savijači kožice ploda, kukuruzni moljac, druga generacija savijača pupova).
(9) Visoke temperature i jači vjetrovi mogu umanjiti djelotvornost konfuzije.
Dispenzori se postavljaju u gornju trećinu visine krošnje, pred sam početak cvatnje jabuke (prije početka aktivnog leta leptira jabučnog savijača). Na rubnim redovima je postavljeno dvostruko više dispenzora od preporučenih količina.
Ako u dijelu nasada sa zbunjivanjem nema ulova leptira u feromonskim klopkama pretpostavljamo da mužjaci ne mogu pronaći niti ženke pa je metoda konfuzije djelotvorna uz uvjet da nema doleta oplođenih ženki sa strane. Brojnost leptira u feromonskim mamcima daje samo djelomičnu informaciju o djelotvornosti konfuzije. Tako je u više navrata potreban pregled plodova jabuke na moguću zarazu uzročnicima crvljivosti. U odnosu na standardni program kemijske zaštite, na dijelovima pokusa s metodom konfuzije je utrošeno manje četiri do šest aplikacija insekticida. Stoga ova mjera ima veliku ekološku, a vjerujemo i ekonomsku prednost koju bi u narednim sezonama trebalo sve više prakticirati.
Izvor: Gospodarski kalendar