Početkom lipnja na Repro eko farmi u Volavju kod Jastrebarskog održano je 19. tradicionalno potrošačko ocjenjivanje jagoda koje uzgajaju članovi Udruge proizvođača jagoda Zagrebačke županije „Jagodni prsten“ i Udruge uzgajatelja jagoda grada Zagreba.

Ocjenjivanje je organizirala Zagrebačka županija, točnije Upravni odjel za poljoprivredu, šumarstvo i ruralni razvoj, čiji je čelni čovjek, mr. sc. Josip Kraljičković u pozdravnom govoru istaknuo:

– Cilj ovakvog potrošačkog ocjenjivanja jagoda jest da proizvođači steknu uvid koje sorte potrošači smatraju najboljima. Sve to kako bi se tim saznanjem lakše odlučili u kojem smjeru razvijati daljnju proizvodnju, odnosno koji sortiment izabrati za narednu sezonu. Zagrebačka županija osigurat će svojim proizvođačima jagoda nastavak ulaganja u tehnologiju i proširenje znanja. Osobito u pogledu ekološke proizvodnje jer je cilj postići 100% ekološki uzgoj svih kultura, pa tako i jagode, u Zagrebačkoj županiji do 2030. godine, kako bi jeli ekološke, najzdravije i najkvalitetnije proizvedene jagode, naglasio je pročelnik Kraljičković i dodao da su ova ocjenjivanja zapravo i edukacija potrošačima koji mogu saznati prednosti i mane pojedinih sorata.

Zagrebačka županija dodatno afirmira županijske članove „ Jagodnog prstena“ financiranjem analize plodova koja se temelji na Uredbi o maksimalnim razinama ostatka pesticida u ili na hrani. Svi uzorci, njih 8, prema ispitanim parametrima, bili su sukladni ovoj Uredbi te su dobili certifikat „Jagode potvrđene kvalitete“.  Potrošači su ocjenjivali tri vanjske i šest unutarnjih svojstava jagode. Ocjenjivali su veličinu, oblik i boju, čvrstoću, teksturu i sočnost te odnos šećera i kiselina, aromu i punoću okusa. Pobjednička sorta Sibilla, stvorena je u Italiji i pogodna je za kontinentalnu klimu. Radi se o bujnoj sorti koja ima cvjetove na istoj razini s lišćem ili malo ispod. Otporna je na bolesti i stresne uvjete. Vrlo je rodna, a plodovi su atraktivnog i dugog stožastog oblika, pravilne i dobre veličine i svijetlocrvene boje. Meso je visoke čvrstoće, izvrsnog, vrlo slatkog i ugodnog okusa.

jagoda sibilla
Sorta Sibilla

Ove godine je najkasnija berba u zadnjih 20 godina. To je zbog niskih temperatura u travnju, koje su uzrokovale i znatne štete u nasadima jagoda te zastoj u rastu. Za razliku od godina kad su travanj i svibanj s toplijim vremenom kad se početkom lipnja završava berba jagoda, ove godine u lipnju imamo jako puno jagoda. Zato će sezona biti produžena sigurno i nakon sredine lipnja, smatra prof. dr. sc. Boris Duralija s Agronomskog fakulteta, voditelj ocjenjivanja.

Predsjednik županijske Udruge uzgajivača jagoda „Jagodni prsten“ Željko Varga nadovezao se i rekao da nisu zadovoljni sezonom. I ove je godine jagoda stradala od mraza, pa je i kvaliteta bila na početku nešto manja. Kako se vrijeme popravilo i kvaliteta je sve bolja. Izrazio je zadovoljstvo potražnjom i potporom Županije:

-Drago nam je da je potražnja vrlo dobra i da kupci prepoznaju našu kvalitetnu jagodu. Zahvaljujemo Zagrebačkoj županiji koja nas podržava već godinama, što nam puno znači.

Prethodni članakLjekovit i atraktivan vrt
Sljedeći članakSuzbijanje pepelnice
nakon cvatnje vinove loze
Goran Beinrauch, dipl. ing. agr.
Goran Beinrauch, dipl. ing. agr. Glavni je urednik u Gospodarskom listu u kojem uređuje rubrike održiva poljoprivreda, agroekonomika, povrćarstvo, voćarstvo, vinogradarstvo, zaštita bilja, nove tehnologije i dr. Rođen je 1976.g. u Zagrebu, gdje je završio osnovnu školu, te XI. gimnaziju. Na Agronomskom fakultetu u Zagrebu diplomirao je na smjeru vrtlarstvo i oblikovanje pejzaža. Na Agronomskom fakultetu je trenutno i doktorand na poslijediplomskom studiju Poljoprivredne znanosti. Desetak godina bavio se uzgojem ukrasnog bilja u vlastitom rasadniku, a radio je i u poljoljekarni kao agronom - savjetnik. U Gospodarskom listu radi od 2010. godine, a glavni je urednik od 2015. godine i producira sadržaje stručne tematike u tiskanim, ali i digitalnim formatima. Od 2014.godine je i tajnik Društva agrarnih novinara Hrvatske. Organizator je i moderator na stručnim skupovima (seminari, konferencije, kongresi...) te panel raspravama, fokus skupinama i radionicama, a sudjeluje i koordinira u raznim nacionalnim i europskim projektima o poljoprivrednoj proizvodnji.