Međimurska žganica već svojim nazivom pokazuje odvažnost da bude prepoznatljiva, a njezina kvaliteta, bila ona od kruške, breskve, šljive, trešnje ii drugog voća, govori kako Hrvatska ima novo alkoholno piće, a žganica svijetlu budućnost, smatra izv. prof. dr. sc. Marin Mihaljević Žulj s Agronomskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, prvi autoritet za destilate u Hrvata, koji je kušao uzorke i davao savjete.

U Domu kulture u Selnici, na blagdan svetih Petra i Pavla, održan je FICKO 5. festival Međimurske žganice na kojem je svoje žganice i likere predstavilo 35 izlagača i bilo je 112 takvih uzoraka. Festival je u punoj velikoj dvorani Doma kulture, otvorio Ervin Vičević, načelnik Općine Selnica koja je i glavni pokrovitelj festivala.

 Posebni gosti

Vičević je naglasio kako je ovaj festival ono što općina i on osobno žele pomagati i staviti među svoje najbitnije događaje. Potom je u vitrinu Međimurske žganice bocu s uzorcima lanjskog festivala stavila Središćanka Martina Bezek državna i svjetska prvakinja u atletskom maratonu i prijateljica festivala od prvog dana. Sve nazočne pozdravio je i ugodan boravak poželio predsjednik Udruge Međimurske žganice TEPKA, Branko Perčić, a posebni gosti bili su Đura Bel, predsjednik Zrinske garde Čakovec, Mladen Dobranić, predsjednik Udruge voćara, vinogradara i povrćara Općine Sveti Martin na Muri, nekadašnji nogometaš zagrebačkog Dinama Stjepan Mikac, Dragutin Barlek iz Oldtimer kluba Čakovec Stjepan Novak, predsjednik Šahovskog kluba Mursko Središće, Vladimir Horvat iz Vinarije Horvat, Sveti Urban i Ivan Novak, predsjednik Puhačkog orkestra Grada Mursko Središće.

Kroz godinu se u Hrvatskoj odvija stotine eno-gastro festivala, ali, bez pretjerivanja smije se ustvrditi kako rijetko koji poput FICKA vibrira nekom iskonskom radošću skromnih ljudi koji nasljeduju umijeće stvaranja žganice „kak se to još od Abrahama dela”. Iako na festival dolazi puno malih, obiteljskih žganičara koji će i ostati u okvirima obiteljske „proizvodnje” i oni spremno prihvaćaju pomoć stručnih znanja i novih tehnologija. Naspram te većine koja se broji u tisućama malih jedinki, festivalska publika upoznala je destilerije s ozbiljnijim ulaganjima, tehnologijama, znanjima i poslovnim rezultatima. Prednjače Good Spirit, Murska dekla, Old Gods Distillery, Eko borovnice Lisjak, MPG Mesarić i Radovan Zadravec.

 Ljepota festivala

Stručno predavanje i vođenu degustaciju održao je izv. prof. dr. sc. Marin Mihaljević Žulj profesor na Agronomskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu i upravo u njega bile su uprte uših svih izlagača i uzvanika. A prema njegovim riječima Međimurci i Međimurke imaju vrhunske, gotovo savršene žganice kojima se mogu dičiti, a oni koji će ih konzumirati u tome će biti zadovoljni. Najavljen je i 6. festival iduće godine koji će biti obogaćen stručnim ocjenjivanjem žganice, što će sa svojim kolegama profesorima upravo on obaviti, jer međimurski žganičari mu vjeruju, obožavaju ga, a on im uljudno i stručno dijeli savjete. I to je ljepota ovoga sada već poznatog festivala.

Mladi pokazuju zanimanje za starinsku žganicu i bogatstvo su za taj projekt