Pregusti cvjetovi i plodovi na voćkama se mogu regulirati hormonima i mehanički, a na manjim površinama se može obavljati i ručno. To je i najbolji način jer se odstranjuju bolesni i zakržljali plodovi. Najbolje vrijeme za taj posao je kad prođe opasnost od kasnih mrazeva koji mogu uništiti veliki dio uroda. Ovim pomotehničkim zahvatom se uravnotežuje vegetativni i generativni rast i razvoj voćke. Veliki broj zametaka na cvatu rezultira sitnijim plodovima.
U zahvat se ulazi ovisno o klimatskim i vremenskim prilikama mikroklimatske zone. Kod jezgričavog voća se od 5-6 cvjetova dobije 1-2 ploda koji mogu kvalitetno završiti razvoj i zrenje. Kod koštičavih voćaka se ostavlja 6-8 plodova na razmaku 15 cm (kod breskve). Zahvat se radi 20 dana nakon cvatnje.
Kako se radi zahvat?
Kod šljiva koje imaju sitnije plodove razmak je manji 8-9 cm (plod od ploda). Plod trešnje ima veliki udio koštice što se prorjeđivanjem nastoji umanjiti. Glavno rodno drvo trešnje su svibanjske kitice koje nose i po 10 cvjetova i potencijalnih plodova. Prorjeđivanju plodova se pristupa kod veličine 1-2mm.
Prorjeda se može raditi u 3 razvojne faze:
1. Faza cvatnje – vrlo je rizična jer se može mehanički oštetiti njuška tučka i još uvijek se ne zna kako će proći oplodnja.
2. Nakon oplodnje – obično je to polovicom svibnja nakon kasnih mrazeva.
3. Faza – kod breskve sinteza hormona giberelina počinje 40 dana nakon cvatnje. Da bi tretiranje uspjelo vrijeme treba biti: suho, bez vjetra i minimalno 6 h treba proći od zadnje kiše. Budući da je zahvat prilično rizičan primjenjuje se samo kod visokovrijednih sorata koje daju prvu klasu i imaju visok potencijal rodnosti.
Za mehaničku prorjedu cvjetova i zametnutih plodova postoje uređaji. Kopčaju se na prednju hidrauliku traktora. Sastoje se od jedne ili dvije rotirajuće četke koje rade u paru ili pojedinačno. Rotiraju na adapteru i mogu se pomicati naprijed i nazad ovisno o nagibu terena. Imaju mogućnosti odstranjivanja: pupoljaka, pojedinačnih cvjetova, cvatova i tek zametnutih plodova.
Koje su prednosti prorjeđivanja?
Glavne prednosti prorjeđivanja su:
– povećana kvaliteta i dozrelost plodova zbog bolje osunčanosti krošnje
– smanjenje lomljenja grana zbog preopterećenosti
– poboljšava se iskoristivost biljnih hranjiva
– uklanja se pojava izmjenične rodnosti svake druge godine –alternativna rodnost
– i bolja prozračenost krošnje smanjuje napad bolesti i štetnika.
Mehaničko odstranjivanje nalazi primjenu u ekološkoj i bio poljoprivredi gdje nije dozvoljena upotreba kemijskih sredstava.