Sorte trešanja:

EARLY BIGI (RANA BIGI)

Proizveo ju je selekcioner P. Argot u Francuskoj. U proizvodnju je puštena prvi put 1998. godine. Vrlo je rana sorta trešnje, a preporučujemo ju za uzgoj u obalnom području Hrvatske i u Hercegovini, gdje postoje uvjeti za vrlo rano dozrijevanje. Ova vrlo rana sorta trešnje dozrijeva 2 do 5 dana prije, prije cijenjene vrlo rane sorte Burlat i njezina klona Burlat C1, a to bi bilo oko 20. svibnja. Sorta razvija vrlo bujna stabla sa širokim krošnjama, s velikom obrastajućom rodnom površinom.

Osim velike bujnosti, rano ulazi u produktivnu dob i daje redovite visoke prirode. Cvate kasno. Sorta se ne može oploditi vlastitim polenom, tj. nije samooplodna već se oplođuje polenom sorti Burlat, Lapinsa i Sweewt heart. Kako ove sorte cvatu u isto vrijeme kada i Early Bigi, to je lagano mogu oprašiti i oploditi svojim polenom. Plod trešnje je veliki (prosječna masa ploda iznosi od 9 do 10 grama). Oblika je okruglasto plosnatog a kožica mu je crvena. Meso trešnje je čvrsto, crvene boje, ugodnoga slatkog do slatko-kiselkasta okusa. Plodovi dozrijevaju vrlo rano ali ne jednolično, pa berbu treba provesti u tri navrata. Inače su plodovi srednje osjetljivi na pucanje kožice i mesa ako u vrijeme dozrijevanja, odnosno bubrenja stanica učestalije padaju kiše.

ENRICA (ENRIKA)

Sortu trešnje je uzgojio istaknuti talijanski selekcionar i stručnjak za trešnju prof. dr. G. Bargioni na Institutu za voćarstvo u Veroni. Nastala je križanjem između kvalitetne sorte za strojnu berbu Vittorije (Pobjede) i jednoga odabranog hibrida. Sorta je puštena u proizvodnju 1997. godine. Nije pod patentom.

Plodovi joj dozrijevaju između 16 i 20 dana poslije sorte Burlat, što bi odgovaralo približno oko 15. lipnja, što dakako ovisi prije svega o klimatskim prilikama proizvodnog područja. Razvija bujna stabla sa srednje širokim krošnjama. U rod, odnosno produktivnu dob ulazi vrlo rano, a rodi obilno i redovito. Cvate srednje rano. Sorta trešnje je samooplodna, pa se može oploditi vlastitim polenom. Plod je srednje velik, srcolika oblika tamnocrvene boje. Meso je dosta čvrsto, crvene boje, dobrog slatko-kiselkasta okusa. Peteljka je srednje duga. Sorta je prikladna za strojnu berbu, to jest trešnju strojem. Ukoliko u vrijeme zrenja učestalo padaju kiše tada puca kožica na plodu.

Prethodni članakValenje peradi
Sljedeći članakSuvremeni uzgoj lijeske (I.)
Gospodarski list
Gospodarski list – sve što vrijedi znati u poljoprivredi Gospodarski list najstariji je i najčitaniji hrvatski časopis za poljoprivredu, s tradicijom dugom preko 180 godina. Kroz tri stoljeća pomaže poljoprivrednicima stručnim, aktualnim i korisnim sadržajem te i danas svakih petnaest dana stiže na adrese svojih vjernih pretplatnika. Naši autori su priznati stručnjaci, znanstvenici i poljoprivrednici. Uz tiskana i online izdanja, posjeduje bogatu biblioteku knjiga pod nazivom - Obitelj i gospodarstvo, organizira razne stručne konferencije iz područja agrobiznisa, kroz društvene mreže aktivno sudjeluje u svakodnevnici ljubitelja prirode i poljoprivrede. Opravdano je najveći specijalizirani - poljoprivredni medij u regiji. Cilj Gospodarskog lista je ostao isti od prvog broja – znanjem jačati poljoprivredu i selo.