Centar dr. Rudolfa Steinera referentna je ustanova u Hrvatskoj koja se bavi promocijom, izučavanjem i savjetovanjem u biodinamičkoj poljoprivredi. Smješten u Donjem Kraljevcu, Centar dr. Rudolfa Steinera jedna je od najvećih turističkih atrakcija Međimurja. Osnovan je 2008.g., a osnivači su Međimurska županija i Općina Donji Kraljevec.

Centar provodi edukacije i radionice te organizira nacionalne i međunarodne seminare i konferencije iz područja ekološke i biodinamičke poljoprivrede. Upravlja i rodnom kućom dr. Rudolfa Steinera koja predstavlja mjesto susreta mnogobrojnih posjetitelja iz čitavog svijeta.

Najveći napori u očuvanju tla

Sekcija za biodinamičku poljoprivredu u Goetheanumu (Švicarska) uvrstila je Centar dr. Rudolfa Steinera iz Donjeg Kraljevca kao edukacijsku točku u svijetu biodinamike. Proteklih godina u suradnji i uz podršku Ministarstva poljoprivrede intenzivno se radi na razvoju i definiranju sustava biodinamičke poljoprivredne proizvodnje, jednog od nadstandarda ekološke poljoprivrede, koji predstavlja samoodrživi sustav poljoprivrednog gospodarenja.

Takav uzgoj za cilj ima ne samo proizvodnju energetski i nutritivno uravnotežene hrane, već polaže najveće napore očuvanju tla – njegove biološke raznolikosti, izbalansiranog kemizma i nadasve humusa u tlu. To danas u svijetu predstavlja jedan od najvećih izazova na razini poljoprivredne proizvodnje i očuvanja okoliša.Europa je taj problem identificirala kako bi ga riješila kroz strateški Zeleni plan.

Biodinamički način uzgoja hrane svjetski je priznat i najstariji standard koji je prvi još davne 1928. godine krenuo sa označavanjem hrane. Poljoprivredno gospodarstvo koje nosi biodinamičku oznaku Demeter može ujedno imati i ekološku oznaku dok gospodarstvo koje ima ekološku oznaku ne mora imati i biodinamičku. Zahtjevi za ovakvu vrstu poljoprivredne proizvodnje jedni su od najzahtjevnijih u svijetu. Zato i daju najkvalitetnije prehrambene i kozmetičke proizvode pod oznakom Demeter.

 class=
Oznaka Demeter

Podrška farmama u Hrvatskoj

Aktivnom suradnjom ustanove Centar dr. Rudolfa Steinera i Biodynamic Federation  Demeter International pokrenuo se sustav kontrole i certifikacije na razini Hrvatske. Sergej Stancich, predstavnik Demeter International iz Italije i Dijana Posavec ravnateljica Centra dr. Rudolfa Steinera na radnom su sastanku dogovorili mentoriranje za desetak farmi iz Hrvatske koji idu prema Demeter biodinamičkom certifikatu. Njihova su poljoprivredna gospodarstva trenutno u procesu konverzije.

Stoga je neophodno omogućiti im dobru podršku u svim zahtjevima koji postavlja znak Demeter pred njih. Jedan od tih zahtjeva je i kontinuirana edukacija, kako teorijska, tako i praktična. To je osnova biodinamičke poljoprivrede. Zahtjev prema proizvođačima je i zajednički rad i dijeljenje iskustava. Biodinamika je upravo po tome specifična. Svi pripravci koji se koriste u biodinamici izrađuju se zajedno i njihova specifičnost je što kroz svoje sinergijsko djelovanje na tlu i kompostu pokreću energije stvaranja koje djeluju na razvoj organske mase koja svakim danom se sve više gubi u tlima. Prijenos znanja, radionice i pripravci te sustavnu pomoć i podršku proizvođačima pruža upravo ustanova Centar dr. Rudolfa Steinera.

 class=

NOVA KNJIGA!

Početkom godine Centar dr. Rudolfa Steinera objavio je novu knjigu naziva Biološko- dinamičko voćarstvo 1. Ovom vrlo sveobuhvatnom knjigom koja se bavi temeljnim problemima u voćarstvu i nudi biološko-dinamičke metode i pristupe u njihovom rješavanju, čitatelji mogu steći neka osnovna znanja o biodinamičkom uzgoju voća. Knjigu možete kupiti u Centru dr. Rudolfa Steinera u Donjem Kraljevcu ili naručiti na tel. 040 655 612 ili na e-mail: centar-rudolf-steiner.com

                        Izvor: Centar dr. Rudolfa Steinera

Prethodni članakOd danas podnesite Jedinstveni zahtjev za izravne potpore za 2022.
Sljedeći članakNa koji način smijem prodavati zimnicu?
Gospodarski list
Gospodarski list je najstariji hrvatski časopis za poljoprivredu i selo koji i danas izlazi i koji je kroz tri stoljeća usmjeravao stručno, ekonomski i društveno hrvatskog seljaka i selo. Promicao je i čuvao običaje na selu i poljoprivredi i njegovao hrvatsku kulturu i jezik. List danas izlazi kao polumjesečnik na 72 stranice visoke kvalitete papira i višebojnog (kolor) tiska u formatu 210 x 275 mm. Zahvaljujući tradicionalno kvalitetnim i prije svega aktualnim i stručnim člancima, Gospodarski list stekao je vjerne, dugogodišnje pretplatnike i do danas zadržao status najpopularnijeg časopisa o poljoprivredi u Hrvatskoj. Kroz sva tri stoljeća Gospodarski list je izlazio zahvaljujući prije svega svojim vjernim pretplatnicima, poslovnim partnerima i oglašivačima, a u Gospodarskom listu surađuju najnapredniji ljudi pojedinog vremena, mnogi istaknuti znanstvenici, stručnjaci poljoprivredne proizvodnje, te mnogi drugi ugledni ljudi. Važno je napomenuti da Gospodarski list i danas kontinuitrano stvara nove vrijednosti kroz vrijedne projekte i inicijative; Gospodarski kalendar, biblioteka Obitelj i Gospodarstvo, biblioteka Hrvatsko povrće, Gospodarski oglasnik, televizijska emisija Dodir prirode, web izdanja, digitalizacija arhive 1842 – 1910 dostupne javnosti kroz projekt Hrvatska kulturna baština, izbor za najbolju poljoprivrednu ljekarnu, stručni seminar Hrvatsko povrće, stručni seminar CroVin, profilne stranice na društvenim mrežama, Društvo agrarnih novinara Hrvatske… Cilj Gospodarskog lista oduvijek je bio i ostat će prenošenje znanja, informacija i savjeta, kako bi poljoprivredna proizvodnja bila isplativa, a gospodari uspješniji.